BRATISLAVA. Bezpečnostné riziká na internete sa dotýkajú viacerých vekových skupín, nielen detí.
Uviedol to v utorok na tlačovej besede riaditeľ odboru prevencie kriminality Kancelárie ministra vnútra SR Jozef Halcin.
Anjeli strážni
Podľa jeho slov sú už v súčasnosti na sociálnych sieťach aj starší obyvatelia, ktorí sú tak rovnako vystavení rizikám obchodníkov s ľuďmi či podvodníkmi.
"Dnes už nie je žiadnou výnimočnosťou, že na internet chodia 60 až 65 roční ľudia, ktorí moderné technológie využívajú denno-denne. Aj tieto osoby sa tak stávajú terčom trestných činov na internete," uviedol Halcin.
Ako doplnil dôležitou súčasťou boja s kriminalitou je najmä prevencia.
V súčasnosti rezort vnútra využíva viaceré nástroje, ktoré majú za úlohu občanov dostatočne informovať, ako predísť nepríjemným situáciám.
Medzi ne patrí napríklad portál Anjeli strážni pod záštitou ministerstva, ktorý má za úlohu monitorovať internetovú činnosť občana v zahraničí a v prípade, že dôjde k zastaveniu tejto aktivity, upovedomiť jeho známych.
Hrozba extrémizmu a obchodu s ľuďmi
V spoločnosti tiež podľa Halcina rezonuje téma extrémizmu. "Je potrebné aby ľudia vedeli, čo je to vlastne extrémizmus, ako sa prejavovali podobné nenávistné názory v minulosti a ako to môže dopadnúť v prípade víťazstva nenávistných myšlienok," doplnil.
Na efektívnu prácu je nevyhnutná spolupráca s majiteľmi sociálnych sietí tak, aby mohli byť prípadní páchatelia dostatočne včas identifikovaní, prípadne potrestaní.

Štatistiky hovoria jasnou rečou, za kalendárny rok evidujú v Európskej únii približne 10-tisíc ľudí, ktorí sa stali terčom obchodníkov s ľuďmi.
Väčšinou občania naletia bezkonkurenčným ponukám na prácu v zahraničí, pričom si dostatočne nepreveria ani ponuku, ani budúceho zamestnávateľa. Ročne tak rezort vnútra pomáha až 50 ľudom, ktorí sa stanú nechcene predmetom obchodu.
Halcin ľudom odporúča v prípade akéhokoľvek zneužívania kontaktovať orgány činné v trestnom konaní.
"Rozhodne odporúčam osloviť prevádzkovateľa sociálnej siete s tým, že ho človek upozorní na podozrivé konanie, alebo priamo políciu, ktorá situáciu dokáže preveriť," priblížil.
Medzinárodný deň bezpečného internetu pripadne každoročne na druhý deň v druhom týždni druhého mesiaca v roku.