BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady SR môžu prichádzať s nápadmi, ako po novom nastaviť svoje platy a odmeňovanie ďalších ústavných činiteľov.
Parlament totiž posunul do druhého čítania novelu zákona o platoch, ktorá zatiaľ síce počíta so zmrazením platov, ale to je už neaktuálne a má sa to zmeniť.
Priemerný plat už nemá byť meritom
Snemovňa má návrh upraviť. Do pléna sa novela vráti zrejme na jar.

Hlavné slovo bude mať koalícia. Jej lídri nedávno oznámili, že plat poslancov NR SR a ďalších ústavných činiteľov sa v budúcnosti nebude odvíjať od priemerného zárobku v národnom hospodárstve, ale od takzvaného mediánu, teda od strednej hodnoty.
Predseda Mosta-Híd Béla Bugár uvádzal, že by si vedel predstaviť výpočet platov podľa istého koeficientu. Za zlý nápad nepovažuje ani zdanenie paušálnych náhrad.
Všetko je však podľa neho vecou dohody. Bugár tiež nevie povedať, či platy poslancom porastú, alebo zostanú na súčasnej úrovni.
V rozprave k tejto téme v parlamente vystúpilo viacero poslancov. Kým opozícia kritizovala spôsob prípravy a prijímania zmien, národniari hájili potrebu prijatia systémového riešenia a tiež zlepšovania obrazu práce poslanca.
V zahraničí berú viac
Karol Farkašovský z SNS vymenoval niekoľko príkladov z európskych krajín, v ktorých majú poslanci podstatne vyššie platy ako slovenskí poslanci.

Platy slovenských zákonodarcov sú aj s paušálnymi náhradami viac ako tritisíc eur. Estónski či portugalskí poslanci majú podľa Farkašovského takmer sedemtisíc, holandskí a dánski vyše sedemtisíc eur, rakúski a talianski viac ako desaťtisíc eur. "Kde sa v tomto nachádza Slovensko?" pýtal sa.
Jeho stranícka kolegyňa Magdaléna Kuciaňová (SNS) ocenila tieto príklady a uviedla, že je najvyšší čas problém riešiť.
Očakáva, že odborná komisia príde s modelom konštruktívneho riešenia. Zdôraznila tiež potrebu zlepšovať obraz o práci poslancov.
"A potom sa nemusíme hrať na solidaritu," podotkla. Poslanci podľa nej majú odvádzať poriadnu prácu, za ktorú sa nebudú musieť hanbiť, a potom si môžu vziať bez hanby aj odmenu za svoj výkon.
Z rokovania parlamentu:
Poslanci schválili novelu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve z dielne Slovenskej národnej strany (SNS). "Cieľom je odstrániť problém interpretačnej a aplikačnej praxe, podľa ktorej niektoré školské zariadenia, napríklad školské jedálne a centrá voľného času, prijímajú deti a žiakov alebo vykonávajú voči nim iné opatrenia na základe rozhodnutia vydaného v rámci správneho konania," uviedli predkladatelia zo Slovenskej národnej strany v dôvodovej správe s tým, že zákon výslovne ustanovuje správne konanie len pre rozhodovanie riaditeľa základnej školy a strednej školy. Novela zákona umožňuje Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky ako správcovi a prevádzkovateľovi Centrálneho registra škôl, školských zariadení, elokovaných pracovísk a zriaďovateľov plniť úlohy voči registru právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci. Zákon nadobúda účinnosť 15. marca.
Národná rada Slovenskej republiky schválila aj novelizáciu školského zákona. Predložili ju poslanci NR SR Eva Smolíková, Andrej Danko, Tibor Bernaťák a Tibor Jančula (SNS). Novelizáciou zákona budú môcť žiaci podávať prihlášky na stredné školy aj elektronicky. Novela zákona sa má týkať aj triednej knihy, ktorá by sa po novom nemusela na konci školského roka vytlačiť v listinnej podobe.
Poslanci Národnej rady SR odobrili nomináciu Ľudovíta Ódora na post viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). Ten predtým pôsobil ako člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Na jeho miesto by mal nastúpiť Juraj Kotian, ktorého nomináciu parlament takisto schválil.
Ministerstvo školstva získa od 15. marca kompetenciu riadiť experimentálne overovania, nie iba rozhodovať. Vyplýva to z novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve z dielne poslancov koaličnej SNS, ktorú v stredu 134 hlasmi schválili poslanci.
Štát môže vyvlastňovať súkromné pozemky, na ktorých sa nachádzajú environmentálne záťaže a ich majitelia nesúhlasia s ich odstránením. Poslanci 101 hlasmi schválili novelu zákona o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže z dielne ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd). Poslanci ju prijali v zrýchlenom režime. Novela upravuje aj niektoré postupy pri identifikácii a klasifikácii environmentálnej záťaže, náležitosti pri predkladaní plánov prác na jej odstránenie a predlžuje lehotu na určenie povinnej osoby, teda subjektu, ktorý bude za odstránenie environmentálnej záťaže zodpovedný.
Novela zákona o službách zamestnanosti od poslancov za Smer podľa poslanca Milana Krajniaka (Sme rodina) uškodí 2,5 miliónu občanov Slovenska. Ako ďalej uviedol v parlamentnej rozprave, novela zákona má totiž uľahčiť zamestnávanie cudzincov na Slovensku. Podľa neho nie je pravda, že je na Slovensku nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Upozornil na to, že len v zahraničí pracuje približne tristotisíc Slovákov a ďalších stotisíc ľudí na Slovensku nemôže prijať legálne zamestnanie pre exekúcie. "Pritom 90 percent Srbov na Slovensku zastáva nekvalifikované a nízko kvalifikované miesta," tvrdí. Ak podľa neho vláda dovolí dovoz lacnej pracovnej sily zo zahraničia, zamestnávatelia na Slovensku nebudú nútení zvyšovať platy.