BRATISLAVA. Keď známeho kardiochirurga Viliama Fischera pred troma rokmi obvinili z korupcie, vyzeralo to na veľkú kauzu.

Za lepšiu starostlivosť o pacientku zobral úplatok tritisíc eur, čokoládovú bonboniéru a dve trojkilogramové kačice. Keď žena zomrela, jej rodina žiadala peniaze späť.
Namiesto súdu s Fischerom pred očami verejnosti a podrobnej výpovede, ako k uplácaniu došlo, sa lekárovi podarilo prípad uzavrieť pomerne v tichosti.
S prokurátorom sa za zatvorenými dverami dohodol na vine a treste, s čím súd súhlasil, a vyviazol s podmienkou a 15-tisícovou pokutou.
Ako sa uzatvára dohoda o vine
- Môže sa uplatňovať v trestnom konaní.
- Uzatvára sa s obvineným na jeho podnet alebo na podnet prokurátora.
- Obvinený sa musí priznať k skutku a uznať svoju vinu.
- Okrem ďalších podmienok ako napríklad, že dôkazy musia nasvedčovať pravdivosti priznania, musí obvinený odpovedať kladne na desať otázok.
- Trest môže byť až o tretinu nižší, ako je dolná hranica sadzby.
- Obvinený sa vzdáva práva na súdny proces.
- S dohodou musia ísť obvinený a prokurátor pred súd, ktorý ju môže aj zamietnuť, ak sa mu zdá návrh neprimeraný.
- V praxi sa to stáva málokedy.
Podobne nenápadne prešiel aj prípad detského urológa Vladimíra Poláka, ktorého tiež chytili s úplatkom. Aj v jeho prípade sa súd nekonal a lekár dostal podmienečný trest a pokutu.
Rýchlejšie a tichšie urovnanie podobných prípadov, ako aj nižšie tresty umožňuje takzvaná dohoda o vine a treste.
V súčasnej podobe sa do slovenských zákonov dostala pred dvanástimi rokmi, v čase, keď bol ministrom spravodlivosti Daniel Lipšic za KDH. Sľuboval si od nej, že by sa mohla uplatňovať až v osemdesiatich percentách trestných sporov.
„Sudcom by to uvoľnilo ruky pri väčších kauzách,“ vysvetľoval vtedy Lipšic svoje motívy.
Aj keď sa plánované čísla nikdy dosiahnuť nepodarilo, inštitút sa stal pomerne obľúbeným a ročne sa dohodou s prokurátorom končí viac ako štyritisíc sporov. Ide asi o štrnásťpercentný podiel na ukončených trestných stíhaniach.
Dohoda o vine, ktorá je bežná v angloamerickom právnom systéme, ale napríklad aj v Nemecku či Česku, je pre obvinených výhodná aj tým, že im zaručí nižšie tresty, ako by im hrozili pri riadnom súde.