BRATISLAVA. Postup SNS pri modernizácii slovenskej armády sa prestáva pozdávať jej koaličným partnerom Smeru aj Mostu-Hídu, myslí si riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Jaroslav Naď.
Aj keď sa piatková takmer osemhodinová schôdza parlamentu skončila bez uznesenia, ktoré by kritizovalo „netransparentný a nesystematický spôsob modernizácie armády,“ dôležitým signálom pre SNS už je len fakt, že sa na návrh opozície vôbec konala. Smer ju mohol pokojne zablokovať.
„Bývalý minister obrany Martin Glváč zo Smeru povedal prvý, že je za zvolanie mimoriadnej schôdze,“ hovorí Naď. Glváč pre SME vysvetlil, že sa stále kritizuje, ako sa o ničom nediskutuje, tak teraz poslancov diskutovať nechali.
Pripúšťa, že ak by sa zišiel výbor pre obranu a bezpečnosť, určite by sa tam šiel spýtať na tender na nákup vojenských radarov, ktorý ešte ako minister vyhlásil. Ministerstvo pod vedením SNS tender ešte v roku 2016 zrušilo.

Nepriehľadné obrnené autá
Kriticky sa k nákupom na ministerstve obrany už dlhší čas stavia aj jeho štátny tajomník za Most-Híd Róbert Ondrejcsák. Minister za SNS Peter Gajdoš ho nechce pustiť ku všetkým dokumentom o nákupe obrnených vozidiel za viac ako miliardu eur.
„Dostal som informáciu, že analýza bola účelovo spracovaná tak, aby boli vybraté fínske vozidlá a údajne je taká nekvalitná, že by tú analýzu odborníci rozbili,“ povedal bývalý minister obrany Ľubomír Galko z SaS v nedeľu v RTVS.
Gajdoš sa odvoláva na zákon o ochrane utajovaných skutočností. Na otázku, prečo o nákupoch neinformuje ani svojho štátneho tajomníka, odpovedal, že sa rozhodol, že mu zverí iné právomoci, a tak o tom nemusí vedieť.
Odborníkov ministerstvo ignoruje
Už viac rokov sa hovorí aj o výmene nadzvukových stíhačiek. Stíhačky MiG-29 sú už staré a čoraz náročnejšie na údržbu.
Nákup obrnených transportérov
- 81 bojových obrnených vozidiel 8x8 chce kúpiť armáda do roku 2024 za asi 417 miliónov eur,
- 404 bojových obrnených vozidiel, resp. viacúčelových taktických vozidiel 4x4 chce armáda do roku 2029 za 780 miliónov eur (300 áut chcu kúpiť až od roku 2023),
- celková suma za nákupy dosiahne asi 1,2 miliardy eur.
Koncom minulého roka vyšla správa, že bulharskí piloti na strojoch tohto typu odmietli lietať, pretože sa obávajú o svoju bezpečnosť.
„Do 29. júna mám predložiť záväzný materiál o tom, ako budeme riešiť obmenu migov, v hre sú švédske gripeny aj americké F-16,“ povedal v RTVS Gajdoš. Opozícia aj odborníci však ministra podozrievajú, že v skutočnosti chce predlžovať prenájom ruských stíhačiek.
Šéf SNS Andrej Danko minulý týždeň nákup migov odmietol s tým, že ak si to niekto myslí, „tak je šialenec“.
„Ponuku na vytvorenie štúdie slovenského nadzvukového letectva som ústne dal predstaviteľom ministerstva obrany v máji 2017, odvtedy som nedostal žiadnu odpoveď,“ hovorí pre SME dekan Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Stanislav Szabo.
Štúdia by mala objasniť, ktoré lietadlo je po odbornej stránke najvýhodnejšie. Szabo vysvetľuje, že ešte ako národný riaditeľ pre vyzbrojovanie takto obstaral dopravné lietadlá Spartan.
„Začiatkom roka som na ministerstvo posielal aj oficiálny list. Teraz však už budeme zrejme zatlačení do kúta s tým, že v júni sa má rozhodnúť a štúdia sa už nestíha,“ hovorí Szabo.

Beata
Balogová
