BRATISLAVA. Slovenský zbrojársky priemysel má potenciál vyrábať kvalitné výrobky.
Deklarovaná 70-percentná spoluúčasť na obrnených vozidlách typu 8x8 zo strany rezortu obrany je však podľa riaditeľa Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Jaroslava Naďa iba ilúzia.
"Áno, som presvedčený, že slovenský obranný priemysel je na tom najlepšie za celé roky. A to aj z hľadiska kvality výroby. Otázne je, čo z vozidla Patria budú reálne dodávať slovenské firmy a ktoré to budú. Tých 70 percent participácie slovenských firiem, ktoré komunikuje ministerstvo obrany, je v prípade projektu Patria úplnou ilúziou," uviedol Naď.
Podpora domácich firiem je dôležitá

Prototyp, ktorý momentálne rezort obrany testuje, je postavený na podvozku fínskej firmy Patria, delostrelecké nadstavby a iné doplnky majú pochádzať zo Slovenska. Podľa Naďa je kvalita fínskeho podvozku porovnateľná s inými výrobcami.
"Nová platforma je kvalitná, aj keď každý výrobok má svoje výhody aj nevýhody. Nie je zásadne lepším ani horším riešením ako mnoho iných produktov," priblížil Naď.
Ministerstvo pri predstavení projektu prezentovalo staršiu platformu podvozku, čo analytika mierne prekvapilo. Pripomína však, že zapojenie domácej výroby je podstatné a dôležité.
"Slovenský obranný priemysel treba naozaj podporovať. Firma Elektrotechnický výskumný a projektový ústav Nová Dubnica (EVPÚ) patrí medzi výrobcov, ktorí dokážu dodať z hľadiska pomeru kvality a ceny rozumné riešenie," doplnil bezpečnostný analytik.
Základom dobre nastavený tender
Spoločnosť EVPÚ v súčasnosti vyrába delostrelecké nadstavby, ktorú majú podľa vyhlásení rezortu obrany svetové parametre kvality.

Ako dodal Naď, dobre nastavený medzinárodný tender by možno dokázal nastaviť zapojenie domáceho priemyslu, aj nižšiu cenu.
Minister obrany Peter Gajdoš v nedeľnej relácii O päť minút 12 z dielne RTVS argumentoval na túto tému tým, že ide o vývoj a výskum a ešte nie je o všetkom rozhodnuté.
Rezort obrany predpokladá celkové odhadované náklady na prezbrojenie bojovými obrnenými vozidlami 8x8 na 417 miliónov eur s DPH.
Náklady na obstaranie 81 kusov vozidiel odhadujú na 324 miliónov eur, čo je cena bez logistickej podpory, munície a infraštruktúry.