SME

Veria v Boha, vzťahy berú vážne, ukázal prieskum LGBT ľudí

Odhalenie identity rodičom často nedopadne zle.

Dúhový pride v Prištine. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Často trpia pocitmi menejcennosti a depresiami, pretože ich verejnosť odmieta. Chceli by mať možnosť vychovávať deti, ale v súčasnej situácii sa len každý druhý z nich odváži držať s partnerom za ruku.

Iniciatíva Inakosť vydala historicky najväčší prieskum o živote lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových ľudí (LGBT) na Slovensku.

"Len na základe takýchto informácií možno presvedčiť verejnosť a štátne orgány, aby sa venovali ich situácii a pochopili, že žijú taký istý život ako ľudia z majority, ale zároveň majú problémy, ktoré im vyplývajú z nerovnoprávneho postavenia," píšu autori prieskumu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prieskum robili formou online dotazníka medzi augustom a novembrom 2017. Jeho výsledky reprezentujú názory a vnímanie 2088 LGBT ľudí starších ako 15 rokov. Väčšina z nich mala od 18 do 34 rokov (67,6 percenta) a takmer polovica pochádza z Bratislavského kraja. Ostatné kraje sú zastúpené približne rovnakým podielom.

Náboženstvo je pre mnohých dôležité

Už v predchádzajúcich prieskumoch sa podľa iniciatívy Inakosť ukázalo, že viac ako polovica LGBT komunity sa nehlási k žiadnej cirkvi ani viere, čo môže odrážať aj odmietavý alebo rezervovaný postoj mnohých cirkví na Slovensku k tejto komunite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Lenže tento, ako aj minulé výskumy zároveň ukazujú, že tretina opýtaných sa hlási k rímskokatolíckej cirkvi, a teda neobstojí verejný obraz o LGBT ľuďoch ako o ľuďoch vo všeobecnosti neveriacich a mimo náboženských komunít," píše sa v prieskume.

V nepovinnej otázke, do akej miery je pre respondentov náboženstvo v ich živote dôležité, odpovedalo z celej vzorky 2088 opýtaných 1002 ľudí. Z nich 56,5 percenta tvrdí, že považuje náboženstvo vo svojom živote za veľmi (17,1 percenta) alebo do istej miery dôležité (39,4 percenta).

Liberáli nevoliaci SaS

Opýtaní vnímajú politické dianie v kontexte LGBT práv veľmi citlivo. Až 42,2 percenta opýtaných sa domnieva, že je veľmi dôležité dať hlas tej politickej strane, ktorá podporuje práva LGBT ľudí, a že je to čiastočne dôležité, si myslí 29,2 percenta.

Najskôr to povedia mame

Keď sa v prieskume pýtali, ktorí blízki ľudia vedia o respondentoch a respondentkách, že sú LGBT, najčastejšie to vedeli mamy, a to v 61,9 percenta prípadov. Vie to až o tretinu menej otcov (42,3 percenta).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aj keď odhalenie svojej identity (coming out) vzbudzuje v LGBT ľuďoch veľké obavy, vo väčšine prípadov nedopadne zle.

"Pozitívom je, že v prípade 86,2 percenta mám a 85 percent otcov sa ich vzťah k respondentom a respondentkám nezmenil alebo bol silnejší," tvrdia autori.

Partnerstvá berú vážne

LGBT ľudia sa často zoznamujú elektronicky. Viac ako 31 percent opýtaných sa so svojím partnerom/partnerkou zoznámilo cez zoznamku a 23,7 percenta v online diskusii.

Veľká väčšina opýtaných (77,6 percenta) vníma svoj vzťah s partnerom ako vážny a 13,8 percenta ako skôr vážny – a to aj doteraz kratšie trvajúcich vzťahoch.

Viac ako 40 percent považuje za hlavný problém vo vzťahu to, že ho musia tajiť pred rodinou a blízkymi.

Diskriminácia vplýva na zdravie

Veľké percento opýtaných trpí rôznymi problémami, ktoré narúšajú ich život, či už ide o vplyv na sebadôveru, psychické alebo fyzické zdravie. Výsledky ukázali, že tým viac trpia bisexuálni ľudia a transrodoví muži.

Viac ako 80 percent respondentov považuje za najzávažnejší problém predsudky, stereotypy, nepochopenie a ignoranciu.

Takmer 40 percent z nich zažilo diskrimináciu, lebo sú LGBT, z toho 15,2 percenta za posledný rok. Vo väčšej miere hovoria o diskriminácii transrodoví ľudia, o ktorých sa v spoločnosti takmer nehovorí, ale svoju identitu nemôžu skrývať.

Najčastejšie sa nenávisť k LGBT ľuďom prejavuje vo forme vyhrážok, nadávok alebo žartov.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Pavol Regenda a Matúš Sukeľ počas rozcvičky pred zápasom základnej A- skupiny Slovensko - Slovinsko na MS v hokeji 2025.

Slovenskí reprezentanti hrajú svoj druhý zápas na MS v hokeji 2025. Pozrite si všetky góly a zaujímavé momenty.


USA - Maďarsko: ONLINE prenos zo zápasu na MS v hokeji 2025 vo Švédsku a Dánsku.

Sledujte s nami online prenos zo zápasu skupiny B na MS v hokeji 2025: USA - Maďarsko.


Tréner Slovenska Vladimír Országh počas zápasu na MS v hokeji 2025.

Pozrite si zostavy zápasu Slovensko - Slovinsko v skupine A na MS v hokeji 2025.


Fanúšikovia Slovenska pred zápasom so Slovinsko na MS v hokeji 2025.

Fanzóna v Štokholne je oveľa väčšia ako tá v Ostrave, hovorí Slovenka.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu