BRATISLAVA. „Nepotrebujeme toľko sociológov, politológov a sociálnej práce. Potrebujeme predovšetkým ľudí do priemyslu, vzdelaných po technickej a odbornej stránke,“ hovoril pred voľbami v roku 2016 premiér Robert Fico zo Smeru.
Odborne pripravených ľudí malo pre slovenské firmy priniesť takzvané duálne vzdelávanie, ktoré ešte v januári 2015 Fico predstavoval spolu s vtedajším ministrom školstva Jurajom Draxlerom.

V praxi ide o to, že žiaci stredných odborných škôl časť vzdelania dostanú priamo vo firmách.
Tie si zasa takýmto spôsobom môžu vychovávať budúcich zamestnancov. Po vyše dvoch rokoch od spustenia duálneho vzdelávania sa však ukazuje, že projekt nefunguje.
Firmám sa nepáči obrovská byrokracia a finančná náročnosť, školy zasa pri zaradení žiakov do duálneho vzdelávania prichádzajú o peniaze, pretože nedostávajú časť príspevku, ktorý je viazaný na praktické vyučovanie.
Slovensko sa pritom na začiatku projektu zaviazalo, že do roku 2020 do duálneho vzdelávania zapojí 12- tisíc študentov. Dnes je v ňom 2661 žiakov a ich počet narastá len veľmi pomaly.
Štát na podporu duálneho vzdelávania dostal z Európskej únie viac ako 30 miliónov eur. Ak kvótu 12 - tisíc študentov do roku 2020 nenaplní, hrozí, že peniaze bude musieť Únii vracať naspäť.
Chýbajúca koncepcia
Fico pri svojich výjazdoch do regiónov pravidelne opakuje, aké je dôležité, aby sa firmy do duálneho vzdelávania zapájali aktívnejšie. Dlhodobo hovorí o nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, na vládu už kvôli tomu tlačia aj firmy, ktoré majú problém zohnať ľudí.