BRATISLAVA. Podnikajú spolu, chodia na ryby a potom sa večer zabávajú. Vo floridskom meste Sarasota vznikla komunita Slovákov, medzi ktorými sú aj mená známe z politiky či rôznych káuz.
Sarasota tak pripomína slovenské Donovaly, kde môže človek v jeden deň stretnúť exministra Jána Počiatka a podnikateľa Ladislava Bašternáka.
Po tom, ako podnikateľ Michal Chynoradský obvinil šéfa inšpekcie ministerstva vnútra Milana Lučanského z toho, že svoj byt na Floride získal za nelegálne zarobené peniaze, sa denník SME pozrel na jeho susedov.

Okrem medializovaných mien, ako je minister zdravotníctva Tomáš Drucker (Smer) a podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Klub Most-Híd), si tam kúpili nehnuteľnosť aj svedok z kauzy Bonnano Štefan Comorek či Michal Krnáč, právnik známy z kauzy emisií.
Viaceré mená sú navzájom prepojené. Krnáč, Comorek a Chynoradský, dokonca kúpili nehnuteľnosti hneď vedľa seba.
Tieto byty nie sú pri pláži a boli lacné po realitnej kríze, ktorá vypukla v roku 2007. Mesačné náklady spolu s daňami sú pre Slovákov vysoké, ale dobre sa dajú prenajať. Takto vysvetľuje záujem Slovákov o toto mesto Chynoradský, ktorý sa poradenstvom v tejto oblasti živí.
„Za tri mesiace sa dá zarobiť na ročnú prevádzku. Len treba vedieť, kde investovať a kedy,“ povedal Chynoradský.
Ako k bytu prišiel Lučanský
Lučanskému sprostredkoval byt na Floride Chynoradský. Šéf inšpekcie podľa vlastných slov časom zistil, že má kriminálne pozadie a spoluprácu ukončil. Na Slovenku bol podnikateľ stíhaný za podvody.
„Následne som cestou bezpečnostných orgánov v USA informoval o podozrivých aktivitách tohto pána a nakoniec bol z USA vyhostený,“ povedal nedávno pre SME Lučanský.
Chynoradský potvrdil, že Lučanskému vybavoval predaj. Dokonca vraj zaňho zaplatil aj zálohu za nehnuteľnosť. Tvrdí, že ho FBI nikdy nevyšetrovala. Kde sa teraz nachádza, nechcel pre SME povedať.