BRATISLAVA. Deti zo sociálne znevýhodneného prostredia nebudú chodiť povinne a bezplatne do materskej školy od troch rokov.
Parlament totiž odmietol novelu zákona o výchove a vzdelávaní, ktorou chcelo povinnú bezplatnú predškolskú dochádzku zaviesť OĽaNO. Za porušenie povinností navrhovalo hnutie pokuty až približne do 330 eur.
"Hlavným cieľom návrhu zákona je začleniť deti zo sociálne znevýhodneného prostredia do vzdelávacieho systému od dovŕšenia tretieho roku veku dieťaťa," uvádzali predkladatelia.
V súčasnosti je povinná predškolská dochádzka rok pred začatím povinnej školskej výchovy.
Rok nemá stačiť
Poslanci upozornili, že pre deti zo sociálne slabšieho prostredia môže byť rok na začlenenie málo.
"V priebehu roka môže mať dieťa problém začleniť sa do kolektívu, osvojiť si sociálne návyky a nadobudnúť všetky zručnosti a vedomosti potrebné na vstup do základnej školy" vyhlásili.
"Pre mnohé deti môže jeden rok predstavovať príliš krátke časové obdobie na zvládnutie týchto krokov, z toho dôvodu sú nútené absolvovať tzv. nultý ročník základnej školy," vysvetlili.
Návrh zákona mal upraviť aj financovanie či sankcie za neplnenie riadnej dochádzky do škôlky. Rodiča môže neplnenie povinnosti stáť až 331,50 eura.
Výchova od útleho veku
"Porušením povinnosti sa rozumie ohrozenie výchovy a vzdelávanie dieťaťa alebo zanedbanie starostlivosť o riadnu dochádzku dieťaťa do materskej školy, ak dieťa bez závažných dôvodov vynechá v príslušnom školskom roku v niektorom mesiaci viac ako polovicu stanoveného času predprimárneho vzdelávania," uvádza sa v návrhu.
Za závažné sa malo považovať najmä konanie zákonného zástupcu dieťaťa, ak zanedbal starostlivosť o riadnu dochádzku dieťaťa zo sociálne znevýhodneného prostredia do materskej školy.
"Tým sa apeluje na hlavný účel tohto návrhu zákona, ktorým je záujem štátu na vzdelávaní a výchove detí zo sociálne znevýhodneného prostredia v materských školách od dovŕšenia ich tretieho roka veku," zdôraznili navrhovatelia.
Z rokovania parlamentu:
Prvá tohtoročná schôdza Národnej rady SR sa pomaly blíži ku koncu. Poslanci majú na programe už len pár návrhov zákonov. V závere deviateho rokovacieho dňa 26. schôdze hovorili o zrušení doplnkových ordinačných hodín a zavedení bezplatného objednávania.
"Navrhuje sa zrušiť možnosť lekárov alebo poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zriadiť si doplnkové ordinačné hodiny, počas ktorých by sa pacienti mohli objednať na vyšetrenie a toto vyšetrenie by bolo spoplatnené sumou do výšky 30 eur," uvádza sa v návrhu OĽaNO.
Ďalší deň čaká poslancov rozhodovanie o zvýšení príplatkov za prácu a o zavedení 13. a 14. platu. A diskusia o údajnom zneužívaní Vojenského obranného spravodajstva v prospech SaS bývalým ministrom obrany Ľubomírom Galkom.
Tému si vyžiadala koalícia. Podľa premiéra Roberta Fica (Smer) má verejnosť právo vedieť, že SaS je riziko pre demokraciu. Liberáli jeho slová odmietajú. Opozícia avizovala, že pokiaľ Galka odvolajú z funkcie predsedu výboru, odstúpia na protest aj ďalší.
- Živé zviera má zvláštny význam a hodnotu ako zmyslami obdarený živý tvor. Živé zviera nie je vec a ustanovenia o veciach sa na živé zviera použijú primerane len v rozsahu, ktorý neodporuje jeho povahe. Takáto definícia sa mala na návrh poslancov SaS dostať do Občianskeho zákonníka. Novelizácia právnej normy však v utorok v pléne neprešla.
- V parlamente neprešiel hlasovaním ani návrh poslancov z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktorí predložili návrh zákona o čiastočnom odškodnení klientov nebankových subjektov. Malo ísť o prostriedky z rozpočtu verejnej správy vo výške 120 mil. eur. Opoziční poslanci napriek vysokej sume argumentovali, že Slovenská republika počas minulého fungovania nebankových subjektov vybrala dane z ich činnosti v odhadovanej výške 7 mld. slovenských korún, teda 230 mil. eur.