BRATISLAVA. Návrh novely zákona o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) z hnutia Sme rodina poslanci neposunuli do druhého čítania.
Cieľom návrhu zákona bolo zabezpečiť, aby občania Slovenskej republiky neboli pri exekúcii neúmerne zaťažovaní nadmernými nákladmi.
"Preto navrhujeme, aby odmena a tiež služby, za vykonanie ktorých má exekútor nárok na vyplatenie odmeny, boli oslobodené od dane z pridanej hodnoty. Znížia sa tým náklady na exekúciu pre dlžníkov – občanov Slovenskej republiky o 20 percent," odôvodňovali predkladatelia hnutia Borisa Kollára s tým, že by sa tak odstránil stav, na ktorý občania dlhodobo poukazujú ako na nevyvážený, neprimeraný a nespravodlivý.
Poslanci upozorňovali, že v Slovenskej republike je v súčasnom období evidovaných 3,7 milióna exekúcií. Exekútorom platná legislatíva podľa predkladateľov umožňuje zrážať dlh aj z nemocenskej dávky, z dôchodku a z výživného.
"Podľa najnovších informácií zo Sociálnej poisťovne má dokonca viac ako 34 tisíc dôchodcov exekvovanú časť dôchodku," uviedli v dôvodovej správe.
Z rokovania parlamentu
- Poslanci neposunuli do druhého čítania ani jeden z balíka návrhov zákonov ĽSNS. Kotlebovci navrhovali zníženie počtu poslancov zo 150 na sto. Dosiahnuť to chceli ústavným zákonom, na ktorého prijatie bola potrebná podpora 90 zákonodarcov.
- Limitovanie výkonu funkcie riaditeľa školy a školského zariadenia maximálne na dve po sebe idúce funkčné obdobia sa zavádzať nebude. Poslanci vo štvrtok nepodporili návrh novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve od Ota Žarnaya (nezaradený), ktorý chce takéto obmedzenie zaviesť.
- Okruh ľudí, za ktorý platí štát dôchodkové poistenie, sa nerozšíri. Trojica opozičných poslancov Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), Jozef Mihál (nezaradený) a Simona Petrík (nezaradená) totiž neuspeli v parlamente s novelou zákona o sociálnom poistení, ktorou chceli opraviť nedostatky z praxe pri dôchodkovom poistení.
- Občania SR si nebudú môcť voliť slovenských poslancov Európskeho parlamentu poštou. Národná rada totiž odmietla novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva z dielne poslancov za SaS Martina Klusa a Milana Laurenčíka.
- Poslanci neposunul do druhého čítania ani návrh novely zákona o sociálnom poistení od nezaradených poslancov NR SR Jozefa Mihála a Miroslava Beblavého. Podľa ich návrhu sa mali samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) od začiatku budúceho roka znížiť povinné minimálne sociálne odvody. Minimálne sociálne odvody by sa určovali z vymeriavacieho základu vo výške 30 percent z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, kým v súčasnosti je vymeriavacím základom polovica z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. "Predložený návrh znamená zníženie minimálneho poistného na sociálne poistenie približne o 63 eur mesačne, respektíve o 756 eur ročne," uviedli opoziční poslanci.
- Zabrániť možnej koncentrácii moci v médiách bolo cieľom návrhu novely zákona o vysielaní a retransmisii, ktorý vo štvrtok väčšina pléna Národnej rady SR nepodporila. Nezaradení poslanci združení okolo Miroslava Beblavého ako autori návrhu uznali, že už súčasná legislatíva zakazuje tzv. krížové vlastníctvo médií, prax však podľa nich ukazuje jej obchádzanie. Umožňuje to údajne nedostatočné znenie právnej úpravy, ktorá nepredpokladá úplné odkrytie vlastníckej štruktúry médií.