BRATISLAVA. Spolupráca slovenských poslancov v Európskom parlamente je dobrá, lepšia ako v Národnej rade SR. Je to aj tým, že na pôde europarlamentu neexistuje klasická koalícia a opozícia.
Žiadna frakcia nemá väčšinu, poslanci EP naprieč krajinami a politickými frakciami sú tak nútení komunikovať a spolupracovať.
Okrem toho sa zástupcovia zo Slovenska stretávajú raz mesačne na spoločných obedoch, kde hľadajú hlavne to, čo ich spája. Tak opísal pracovnú atmosféru v Európskom parlamente europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EPP).
Neexistuje stála koalícia a opozícia

Ako Štefanec vysvetlil, v národných parlamentoch sú poslanci rozdelení na opozičných a koaličných, musia sa vyhraniť, majú aj inú politickú agendu.
"V europarlamente neexistuje stála koalícia, opozícia. Bežne sa deje to, že v jeden deň, keď máte viacero hlasovaní, tak raz hlasujete s liberálmi, druhý raz s konzervatívcami, tretie hlasovanie so socialistami. Tie koalície sú podľa hlasovaní, nemáte jednu politickú líniu. Táto skutočnosť vytvára tlak na ľudí, aby spolupracovali. Musím komunikovať s každým, keďže žiadna frakcia, ani naša, ktorá je najväčšia, nemá väčšinu," povedal Štefanec.
Slováci v troch frakciách
Jeho frakcia európskych ľudovcov rokuje s každým okrem extrémnej pravice a extrémnej ľavice. "Všetko je to o hľadaní spojenectiev a myslím si, že tento systém kultivuje vzťahy medzi európskymi poslancami, trošku obrusuje hrany medzi frakciami," dodal europoslanec.
"Na tomto základe je postavená aj spolupráca slovenských europoslancov, ktorí sú v troch frakciách," pokračoval Štefanec.
Najviac, šesť poslancov je vo frakcii ľudovcov. Sú to Eduard Kukan, József Nagy, Pál Csáky, Anna Záborská, Miroslav Mikolášik a Ivan Štefanec. Štyria poslanci sú vo frakcii socialistov - Boris Zala a poslanci za Smer Monika Beňová, Monika Smolková a Vladimír Maňka.

Traja europoslanci sú vo frakcii Európskych konzervatívcov a reformistov - Richard Sulík (SaS), Branislav Škripek (OĽaNO) a Jana Žitňanská (NOVA).
"Myslím si, že tie stretnutia sú užitočné, konštruktívne a hľadáme to, čo nás spája. Každý má svoj názor, každý odniekiaľ pochádzame, ale vždy sa vieme dohodnúť na tom, čo je dobré pre krajinu," dodal Štefanec.
Za prirodzených partnerov na hľadanie spojenectiev naprieč krajinami označil Čechov a partnerov vo Visegráde.