Keď sa po desiatich rokoch vrátil zo špičkového tímu v Laboratóriu molekulovej biológie v Cambridgei na Slovensko, slovenskí klinickí odborníci ho presviedčali, že Alzheimerova choroba je u nás veľmi zriedkavá a takmer vôbec sa nevyskytuje.
Profesor Michal Novák, ktorý v Británii dospel k prelomovému objavu úlohy „pokazených“ tau proteínov pri Alzheimerovej chorobe, tomu neuveril. Vďaka nemu máme na Slovensku celú sieť inštitúcií, ktoré sa venujú Alzheimerovej chorobe.

Inicioval vznik Centra Memory, Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti a založil aj Neuroimunologický ústav Slovenskej akadémie vied, ktorý sa venuje výskumu Alzheimerovej choroby. Slovensko patrí medzi priekopníkov výskumu v tejto oblasti.
„Od toho okamihu sa náš pohľad výrazne zmenil a dnes odhadujeme, že počet pacientov s demenciou sa u nás pohybuje okolo sedemdesiattisíc. K tomu treba pripočítať rovnaké množstvo zatiaľ nediagnostikovaných pacientov,“ vysvetľuje profesor neurológie Michal Novák.
Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie. Prichádza pri nej k nenávratnému poškodeniu mozgových buniek a spojení medzi nimi. Najprv bývajú postihnuté časti, kde sídli pamäť a intelekt, neskôr môže ochorenie zasiahnuť motorické centrum.
Každá štvrtá je mylná
Pri klasickej diagnostike je približne každá štvrtá diagnóza podľa Nováka mylná. Pri využití biomarkerov je presnosť 90-percentná. Definitívne však Alzheimerovu chorobu možno potvrdiť až po smrti.