BRATISLAVA. Najprv sa pochválili, že slovenský dom na olympiáde v Pjongčangu bude viesť agentúra Roko bez akýchkoľvek dotácií štátu, teraz sa ukazuje, že to tak nie je.
Namiesto priameho dotovania Slovenský olympijský výbor tentoraz vymyslel komplikovanejšiu schému financovania.
Peniaze totiž neposielali ministerstvá, ako to bolo v minulosti, ale štátne akciovky ako Transpetrol, Slovenská pošta, Slovenská elektrizačná a prenosová sústava či Tipos.
Cez viaceré zmluvy prispeli na olympiádu dokopy vyše miliónom eur.
Peniaze od nich pristáli buď ako dary, alebo ako poplatky za reklamu na účte spoločnosti Slovenská olympijská marketingová. Tá počas olympiády priamo spolupracuje so súkromnou agentúrou Roko, ktorá má na starosti slovenský dom.

Roko bola v minulosti spätá najmä s podnikateľmi Rezešovcami, či hercom Michalom Gučíkom, ktorý je zároveň poradcom predsedu parlamentu Andreja Danka z SNS.
Štátne podniky sa vraj rozhodli pre takúto propagáciu sami, zdôrazňuje hovorca olympijského výboru Ľubomír Souček. Bežnou praxou sú pri takýchto podujatiach podľa neho aj dary.
„Je na úvahu, či sa tak masívna prezentácia Slovenska za účasti najvyššieho ústavného činiteľa má financovať iba zo súkromných, často zahraničných zdrojov,“ hovorí Souček.
Ešte začiatkom mesiaca pritom dával do pozornosti opak, keď zdôrazňoval, že agentúra Roko mala o prevádzku slovenského domu záujem napriek tomu, že štát nevyčlenil na podporu žiadne dotácie.
„Museli si na to zohnať peniaze. Je to ich biznis projekt,“ povedal vtedy Souček.
Prečo výbor pred časom nehovoril celú pravdu, hovorca bližšie nekomentoval. Denníku SME poskytol vyjadrenie s tým, že pokiaľ ho nezverejní v kompletnom znení, nesúhlasí s jeho uverejnením.