BRATISLAVA . Hysterické reakcie niektorých politikov k zavedeniu dvojjazyčných dopravných značiek svedčia podľa strany Most-Híd o ich obmedzenom chápaní menšinových práv a zbytočne vytvárajú napätie.
Most-Híd minulý týždeň informoval, že dopravné značky majú byť aj v maďarčine, prípadne v inom jazyku národnostnej menšiny.
To podrobil kritike prvý podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Anton Hrnko a poslanec NR SR za Smer Ján Podmanický.
„O ničom takom sa v koalícii nehovorilo. Je to nad rámec dohodnutej koaličnej zmluvy, ktorá hovorí o status quo v menšinovej oblasti,“ povedal Hrnko.
"SNS má veľké problémy s tým, aby akceptovala takúto formu stavania pred hotovú vec. Navrhnem, aby sa Koaličná rada touto otázkou zaoberala a aby prijala rozhodnutie o zastavení zbytočného plytvania finančných prostriedkov daňových poplatníkov," doplnil Hrnko.
Podľa Podmanického takéto nešťastné jednostranné kroky spôsobia len to, že sa znovu začne zvyšovať napätie v slovensko-maďarských vzťahoch.
„Myslím si, že vôbec nebolo treba robiť takéto kroky, pretože príslušníci maďarskej národnostnej menšiny nijakým spôsobom neavizovali, že nerozumejú dodatkovej dopravnej tabuli alebo že dostatočne dobre nevidia tabuľu, ktorá označuje ich obec v jazyku národnostnej menšiny,“ povedal Podmanický.
Blanár nevidí dôvod na zmeny
Zmeny kritizuje aj podpredseda Smeru Juraj Blanár, ktorý je za zachovanie pôvodných tabúľ.
"Nevedel som o vyhláške, ktorá zväčšuje tabule národnostných menšín pri vstupoch do obcí. Vnímam to ako zbytočný krok, ktorý narúša dobré vzťahy," uviedol na sociálnej sieti Facebook.
Doterajší stav podľa jeho slov nikomu neprekážal a nebol teda dôvod na tieto zmeny. "Som za zachovanie pôvodných tabúľ. Peniaze sú potrebné na dôležitejšie veci ako na výmenu tabúľ," doplnil.
Slovenčina neutrpí
Pre príslušníkov národnostných menšín majú podľa predsedu Mostu-Híd Bélu Bugára dvojjazyčné tabule a dopravné značky symbolicky význam a slovenským nápisom neublížia.
Ako povedal v utorok pre agentúru SITA, dvojjazyčné tabule a značky žiadnym spôsobom nemenia značenie v štátnom jazyku.
Sú podľa neho prejavom a dôkazom toho, ze na Slovensku sa postupne dostávame na vyššiu, sebavedomejšiu úroveň postojov k jazykovým právam príslušníkov národnostných menšín.
Most-Híd sa pritom odvoláva na programové vyhlásenie vlády, podľa ktorého vláda bude vytvárať podmienky pre rozvoj národnostných menšín v oblasti uchovávania a rozvíjania ich identity, jazyka, kultúry a tradícií.
Značky rovnakej veľkosti
Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek v utorok oznámil, že sa začína postupná obmena dvojjazyčných označení miest a obcí so zastúpením národnostných menšín.
Dnes používané modré značenie s bielym nápisom sa zmení. Podľa novej vyhlášky bude tabuľa s označením názvu obce v jazyku národnostnej menšiny biela a rovnako veľká ako názov obce v slovenčine. Rozdiel bude v modrom leme ohraničujúcom túto značku.
„Zmena veľkosti a dizajnu značky zjednotí používanie cestných tabúľ a zvýši prehľadnosť dopravného značenia,“ uviedol minister dopravy a výstavby Érsek.
Dvojjazyčné označenie miest a obcí sa používa v prípade, ak je podiel národnostnej menšiny v obci minimálne na úrovni dvadsiatich percent.