BRATISLAVA. Vláda nebude rokovať o dekriminalizácii drog. Dohodli sa na tom lídri vládnych strán.
Na Koaličnej rade sa proti schváleniu návrhu postavila Slovenská národná strana, ktorá odmieta legalizovať držbu tvrdých drog.
Národniari tiež nechcú akceptovať, aby zákon stanovil gramáž drogy, ktorú možno prechovávať, považujú to za scestné. Materiál rezortu spravodlivosti sa tak odkladá na neurčito.
Pre Slovenskú národnú stranu (SNS) je podľa jej predsedu Andreja Danka v tomto volebnom období téma drog a akejkoľvek ich dekriminalizácie uzavretá. „Takže pani ministerka Lucia Žitňanská nemusí pripravovať žiadny nový návrh, pretože neprejde cez koaličnú SNS,“ povedal dnes pre agentúru SITA Danko s tým, že to dnes deklaroval aj koaličným partnerom.
Danko: Pre SNS je téma drog uzavretá
Danko sa ako predseda Národnej rady SR a SNS tvrdo ohradzuje proti tvrdeniam a argumentácii ministerstva spravodlivosti, že 30 percent mladých ľudí na Slovensku vyskúšalo drogu. „Neverím, že žijem v štáte, kde by 30 percent mladých ľudí vyskúšalo drogu,“ vyhlásil.
Podľa neho neexistuje rozdiel medzi tvrdou a mäkkou drogou. Existuje len droga.
Ministerstvo spravodlivosti podľa Danka pripravilo vysoko nekvalitný návrh, ktorý mal ambíciu hovoriť o gramáži, ktorá je akceptovaná pre držiteľov drog, dokonca hovorilo o gramáži kokaínu a heroínu. „Neviem si predstaviť, ako by policajti v teréne merali gramáž drogy,“ konštatoval Danko, ktorý vyzýva na odborný dialóg a potom na prípravu legislatívy.
Za zľahčovanie označil Danko obviňovanie národniarov, ktorí chcú podľa kritikov zatvárať ľudí do väzenia za joint.
„Takto postupovať nechceme. Ale dnes nie je možné rozlišovať medzi priemyselnými látkami, mäkkými a tvrdými drogami, ako sa to snaží rezort prezentovať. Aj z priemyselných látok sa dá pripraviť droga, na ktorej sa vybuduje závislosť,“ dodal.
Schodnejší variant
Čiastočná legalizácia tvrdých drog prekvapila aj podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer). Podľa jeho slov by bol schodnejší variant, ak by za tvrdé drogy zostali prísne tresty.

"Ja osobne si myslím, že pri takzvaných mäkkých drogách, ak sa tak dajú nazvať, by boli prípustné, ale bol som sám prekvapený, že ten zákon hovorí o všetkých drogách. S tým by som mal problém, aby sme tu niekomu dovolili chodiť napríklad s dávkou kokaínu alebo heroínu po uliciach," uviedol pred rokovaním Pellegrini.
"Pokiaľ by sme sa držali programového vyhlásenia vlády a išli cestou iba mäkkých drog, myslím, že by sa ľahšie hľadal kompromis," doplnil Pellegrini.
K jeho názoru sa priklonil aj minister hospodárstva Peter Žiga (Smer), podľa ktorého je legalizácia najtvrdších drog neprípustná. "Fenomén drog v našej spoločnosti existuje a netreba pred tým zatvárať oči, ale takýmto smerom mu otvárať dvere je nesprávne," skonštatoval Žiga. Ten podobne ako Pellegrini vidí lepšiu cestu v čiastočnej dekriminalizácii mäkkých návykových látok, akou je napríklad marihuana.

Žitňanskej návrh
Ministerstvo spravodlivosti chcelo po novom definovať množstvá jednotlivých látok, za ktoré by previnilcom hrozili pokuty a napomenutia.
Ako priestupok by mohol byť skutok posudzovaný iba v prípade, že u daných osôb zaistili drogu na vlastnú spotrebu raz za 12 mesiacov. Maximálna pokuta mala byť 165 eur.
V prípade marihuany malo ísť napríklad o jeden gram, pri pervitíne a amfetamíne o 0,2 gramu a pri heroíne o 0,5 gramu. Zároveň sa však malo posudzovať aj množstvo účinnej látky v gramáži. Takéto množstvá boli stanovené na základe odporúčania Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru podľa poznatkov z praxe. V prípade mladistvých do 18 rokov navrhujú aj lekársku diagnostiku a prípadne podľa potreby aj liečbu drogovej závislosti.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) ešte v októbri minulého roka návrh odôvodňovala tým, že prísne by mali byť postihovaní najmä tí, ktorí riešia drogy vo veľkom a za dôležité považuje aj pomoc a prevenciu v prípade drobných užívateľov drog.
Navrhovanou legislatívou sa rezort podľa Žitňanskej snaží stanoviť hranicu medzi trestným činom a priestupkom, ale držba akéhokoľvek množstva drogy bude naďalej protiprávna. Uviedla, že podľa oficiálnych štatistík až 30 percent mladých ľudí vyskúšalo marihuanu, čo inými slovami znamená, že každému tretiemu mladému človeku na Slovensku hrozí trestné stíhanie. Kedy sa bude vláda opäť zaoberať touto problematikou nie je zatiaľ známe.
Z rokovania vlády:
Od septembra bude na Slovensku zviera zadefinované ako živá bytosť, a nie len ako vec. Stanovuje to novela zákona o veterinárnej starostlivosti z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú v stredu schválila vláda.
Vlani bolo na schému na návrat odborníkov zo zahraničia na Slovensko vyčerpaných 476.151 eur. Informoval o tom rezort školstva na stredajšom rokovaní vlády SR. Vláda informatívnu správu vzala na vedomie.
Odbúranie administratívnej záťaže pre fyzické a právnické osoby a povinnosť pre orgány verejnej moci získavať a používať údaje evidované v informačných systémoch verejnej správy je hlavným účelom návrhu zákona z dielne Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer), ktorý v stredu schválila vláda.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) zlikviduje ďalších desať environmentálnych záťaží na Slovensku. Rozhodla o tom vláda, ktorá dnes schválila návrh MŽP na určenie príslušného ministerstva, zodpovedného za odstránenie týchto záťaží. Určenie príslušného ministerstva je pritom jednou z podmienok na žiadosť o nenávratný finančný príspevok na sanáciu environmentálnej záťaže. Financie na likvidáciu environmentálnych záťaží budú zabezpečené z európskych fondov v rámci projektu Operačný program Kvalita životného prostredia, v ktorom je na tento účel vyčlenených 180 miliónov eur.
Slovensko dá ďalších takmer deväť miliónov eur na riešenie migračnej krízy v Afrike. Príspevok, ktorý avizovali lídri V4, Talianska a Európskej komisie na decembrovom summite, schválila vláda.
Jednou z hlavných priorít slovenskej diplomacie na roky 2018 a 2019 bude predsedníctvo vo V4, ktoré Slovensko prevezme v júli tohto roka. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda.
Európska politika a slovenské postoje k vývoji v EÚ vrátane migrácie, brexitu či viacročného finančného rámca, bezpečnosť, NATO, európska obrana, regionálna a bilaterálna spolupráca v rámci EÚ, vonkajšie vzťahy a spolupráca s tretími krajinami, efektívny multilateralizmus, ekonomická diplomacia či konzulárna pomoc a Slováci žijúci v zahraničí sú hlavné témy, ktorým sa venuje Správa o plnení úloh zahraničnej a európskej politiky SR v roku 2017 a jej zameraní na rok 2018. Dokument je hlavný krátkodobý politický plánovací dokument zahraničnej a európskej politiky SR, ktorý sústreďuje pozornosť na kľúčové momenty a dynamiku v plnení úloh zahraničnej a európskej politiky SR v roku 2017 a stanovuje hlavné priority pre rok 2018. Materiál schválila vláda.
Vláda schválila novelu Trestného zákona o trestných činoch spojených s terorizmom, ktorú predložila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Po novom bude možné prísnejšie trestať možných páchateľov, čím rezort reaguje na požiadavky vyplývajúce z bezpečnostnej situácie v Európe.
Nariadenie vlády o Akreditačnej komisii doplnia o formulár na podávanie žiadostí o akreditáciu profesijne orientovaných bakalárskych študijných programov. Formulár súvisí s návrhom Akreditačnej komisie, ktorá predložila ministerstvu školstva na schválenie osobitné kritériá pre profesijne orientované bakalárske študijné programy, ktoré sa budú používať pri posudzovaní spôsobilosti vysokej školy uskutočňovať študijný program oprávňujúci udeliť jeho absolventom akademický titul.