BRATISLAVA. Štát môže vyvlastňovať súkromné pozemky, na ktorých sa nachádzajú environmentálne záťaže a ich majitelia nesúhlasia s ich odstránením.
Prezident Andrej Kiska podpísal novelu zákona o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže z dielne ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd). Parlament ju prijal v zrýchlenom režime.
Plánovaná sanácia skládky vo Vrakuni
Novela podľa Sólymosa reaguje aj na situáciu s plánovanou sanáciou skládky v bratislavskej Vrakuni, kde je problém pri stavebnom konaní pri troch pozemkoch.
"Myslím si, že neexistuje väčší verejný záujem, ako je sanácia skládky nebezpečného odpadu," povedal nedávno pre TASR. Prípadom vrakunskej skládky argumentovalo ministerstvo aj potrebu zrýchleného legislatívneho konania.
Ministerstvo inštitút vyvlastnenia zakotvilo do geologického zákona. Jeho súčasné znenie umožňuje len nútené obmedzenie vlastníckych práv.
Enviromentálna záťaž
Ako však poukazuje envirorezort, sanácia envirozáťaže nie je dočasná činnosť, ale trvalá, keďže ide o stavebné činnosti. Nepriamo preto právnu normu novelizuje zákonom o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže.
"Inštitút vyvlastnenia má slúžiť ako nástroj zabezpečenia prechodu vlastníckeho práva v tých prípadoch, v ktorých je nevyhnutná realizácia stavebných prác a kde už nie je možná dohoda s vlastníkom záujmovej nehnuteľnosti. Využitie inštitútu vyvlastnenia podľa ustanovení geologického zákona sa bude vzťahovať výlučne na sanáciu environmentálnej záťaže a nebude ho možné uplatniť v prípadoch geologického prieskumu a súvisiacich prác," vysvetlil v materiáli envirorezort.
Kiska ďalej podpísal:
- Ochrana vody na Slovensku sa od 15. marca výrazne posilní. Zabezpečiť to majú zmeny vo vodnom zákone a v zákone o vodovodoch a kanalizáciách, ktoré presadilo ministerstvo životného prostredia a podpísal ich prezident SR Andrej Kiska. Vynovený vodný zákon prináša zákaz plavidiel so spaľovacím motorom v najprísnejších ochranných pásmach vodárenských zdrojov, jasnejší postup pri posudzovaní vodných elektrární aj prísnejšie pravidlá pri nakladaní s odpadovými vodami. Zmeny majú vychádzať z doterajších skúseností pri uplatňovaní legislatívy na ochranu vody. Nové pravidlá majú preto platiť pre plavidlá so spaľovacím motorom. Tie budú mať zakázanú plavbu, kotvenie či státie v najprísnejšom I. a II. stupni ochranných pásiem vodárenských zdrojov. V III. stupni ochranných pásiem vodárenských zdrojov sa zakazuje plavba s dvojtaktnými motormi, ktoré majú napríklad vodné skútre.
Funkcionári, ktorí zastávali významné verejné funkcie v zahraničí aj na Slovensku, budú pod prísnejším drobnohľadom. Postará sa o to zmena zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a ochrane pred financovaním terorizmu, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.
Ministerstvo vnútra v návrhu ustanovuje povinnosť vypracovávať národné hodnotenie rizík legalizácie a financovania terorizmu, v rámci ktorého by Slovenská republika mala identifikovať, vyhodnotiť a porozumieť rizikám legalizácie a financovania terorizmu a následne prijať vhodné opatrenia na zníženie týchto rizík. Stanovujú sa minimálne opatrenia, ktoré bude povinná osoba povinná vykonať v rámci zjednodušenej starostlivosti vo vzťahu ku klientovi. Prísnejšie opatrenia budú povinné osoby vykonávať v rámci zvýšenej starostlivosti aj vo vzťahu ku klientom, ktorí zastávajú alebo zastávali významné verejné funkcie nielen v zahraničí, ale aj na území SR, pričom dochádza k zmene pojmu politicky exponovanej osoby.
Činnosť znalcov, tlmočníkov a prekladateľov bude od júla pod väčšou verejnou kontrolou. Postarať sa o to má novela ich statusového zákona, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska. Zmeny tiež majú pomôcť týmto profesiám pri výkone ich činnosti.
Novelu pripravilo ministerstvo spravodlivosti, ktoré zavádza novú informačnú povinnosť pre súdy, orgány činné v trestnom konaní alebo ďalšie orgány verejnej moci využívajúce služby znalcov, tlmočníkov či prekladateľov. V prípade podozrenia, že odmietli vykonať činnosť, spôsobili prieťahy alebo odborne pochybili, budú povinné o tom informovať ministerstvo.
Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) sa od 15. marca dostane pod kontrolu ministra spravodlivosti. Postará sa o to novela zákona o ZVJS, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska. Právna norma sa zaoberá aj sťažnosťami odsúdených a obvinených, spresňuje výkon prehliadky u obvinených a odsúdených a zakazuje aj prelety dronov ponad chránené objekty ZVJS.
V súčasnosti minister spravodlivosti síce riadi ZVJS, zákon mu však nepriznáva kontrolnú kompetenciu, a to napriek jeho zákonnej možnosti vymenúvať a odvolávať generálneho riaditeľa, námestníkov a ostatných príslušníkov zboru v jeho priamej riadiacej pôsobnosti, uviedol dôvod zmeny hovorca rezortu Peter Bubla. Minister, respektíve ním poverené osoby, majú vykonávať kontrolu v ZVJS na základe podnetov. Tie podľa Bublu dostáva rezort už dnes.
Ministerstvo školstva získa od 15. marca kompetenciu riadiť experimentálne overovanie, nie iba rozhodovať. Vyplýva to z novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve z dielne poslancov koaličnej SNS, ktorú podpísal prezident Andrej Kiska.
Národniari zároveň presadili, aby riaditelia niektorých druhov škôl a školských zariadení nerozhodovali v správnom konaní. To by však podľa SNS nemalo brániť rodičom ani žiakom riešiť prípadné porušenie zákona. Napríklad, ak by mali podozrenie z nedodržiavania zásady rovnakého zaobchádzania, môžu sa obrátiť na súd. Zmena zákona podľa SNS nebráni ani "uplatneniu práv prostredníctvom inštitútu sťažnosti alebo petície podanej zriaďovateľovi alebo štátnej školskej inšpekcii".
Mestá a obce získajú od apríla exekučnú imunitu na verejnoprospešné činnosti, ako je dodávka vody, tepla či odvoz odpadu. Prináša im ju novela zákona o súdnych exekútoroch od poslancov koaličného Mosta-Híd, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.
Líder strany Béla Bugár už skôr uviedol, že exekúciou týkajúcou sa týchto verejnoprospešných činností môže byť ohrozený záujem obyvateľov. Andrej Hrnčiar (Most-Híd), ktorý je zároveň primátorom Martina, priznal, že pri príprave novely vychádzali predkladatelia aj z jeho skúsenosti. "Kauza, ktorá je už za nami, ukázala, že mestá a obce môžu čeliť exekúcii nielen preto, že sa dostali do exekúcie vlastnou vinou, ale môžu čeliť exekúcii aj z iných dôvodov," podotkol.