Autor: Michal Habaj / Historická revue
K eď sa povie Jericho, mnohým napadne, že ide o najstaršie mesto vôbec. Je však otázne, čo môžeme považovať za mesto.
Je to husto osídlené územie s určitým urbanizačným plánom alebo veľké sídlisko s hradbami a vnútornou organizáciou či administratívne stredisko okolitej oblasti? Výber je individuálny.
Jericho však v každom prípade bolo v dávnej minulosti jedno z najväčších sídlisk dobového sveta, bolo chránené hradbami a poskytovalo domov a možnosti organizácie usadeným roľníkom. Ako také patrí do skupiny najstarších miest, ktoré vznikli na tejto planéte.
Na ceste k mestu
Najstaršie dejiny Jericha dnes poznáme vďaka archeologickému výskumu na lokalite Tell es-Sultan. Leží v Jordánskom údolí iba 12 kilometrov severne od Mŕtveho mora. Ľudí sem odpradávna lákali bohatý prameň, úrodná pôda, teplé letá a mierne zimy.
Už 10-tisíc rokov pred n. l. sa týmto územím mihli prví lovci. V 9. tisícročí pred n. l. si prví roľníci na lokalite budúceho Jericha postavili kruhové domy a o ďalších tisíc rokov už osadu obývalo asi dvetisíc ľudí a obkolesovalo ju možno vôbec najstaršie opevnenie v dejinách. Kamenná stena, ktorá vytvárala opevnenie, siahala do výšky takmer štyroch metrov a pri základoch bola hrubá približne dva metre.
Na západe opevnenie dotvárala mohutná kruhová veža s priemerom osem a pol metra a s výškou takmer osem metrov.