BRATISLAVA. Proti Mikulášovi Černákovi sa v roku 1997, keď bol ešte neobmedzeným bosom banskobystrického podsvetia s prepojeniami na politikov vlády Vladimíra Mečiara z HZDS, neodvážili zakročiť ani policajti.
Verejne sa proti nemu v tom čase postavil miestny podnikateľ František Mojžiš, ktorý o niekoľko rokov obral tisíce ľudí o životné úspory.
Mojžiš zverejnil, že do jeho firmy Drukos prišiel Černákov človek a naznačil mu, že musí platiť za ochranu. Keď po týchto obvineniach polícia nezačala konať, zľakol sa pomsty podsvetia.
Spojil sa s biskupom Rudolfom Balážom, ktorý ho s rodinou ukryl vo svojom sídle. Majetok Drukosu Mojžiš previedol na Spoločnosť na podporu chudobných a chorých, ktorú biskupský úrad v Bystrici založil.

Hľadaný Černák sa koncom toho istého roka sám prihlásil polícii a Mojžiš začal s nebankovým subjektom Drukos opäť podnikať.
Ľuďom nasľuboval, že ak vložia svoje úspory do družstva BDV, zhodnotí ich cez podnikanie Drukosu tak, že im vyplatí obrovské zisky.
V tom čase už jeho firmy boli v strate. Na sľuby naletelo 25-tisíc ľudí a prišli spolu o štyri miliardy korún (vyše 132 miliónov eur).
V roku 2011 Mojžiša odsúdili na 8,5 roka za podvod. Svoju vinu nikdy nepriznal.
„Zlo, zlo a zlo," odpovedal Mojžiš v roku 2009 na Špecializovanom trestnom súde, kto môže za krach Drukosu. "Som presvedčený, že som firmu viedol poctivo a že to bola dobrá firma."
Súd však upozorňoval, že už v roku 1997 mal Drukos finančné problémy a Mojžiš mal vtedy vyhlásiť bankrot.
Odsedel si dve tretiny trestu a v piatok ho na podmienku prepustili späť na slobodu. Rozhodol o tom Okresný súd v Martine.
Ruska obvinil z vydierania
Mojžiš založil družstvo Drukos krátko pred revolúciou v roku 1989. Začínal s predajom ovocia a zeleniny, neskôr ho rozšíril o elektrospotrebiče a poskytoval predaj na splátky.