Film, o ktorom sme doteraz nevedeli

Bol rok 1966 a móda indiánok, Winnetou bol hrdina všetkých mladých mužov. Pavol Remiaš mal sedemnásť rokov a bol vyučený fotograf. Jeho kamarát si kúpil kameru, no nevedel ju obsluhovať a predal mu ju za polovičnú cenu, asi za 400 korún.
Najskôr ňou nakrútil zopár pokusných grotesiek, no raz, v Šumperských jarkoch pri Hlohovci, odfotil pastiera kráv, ktorý vyzeral ako kovboj a ktosi povedal, že by sa tu dali nakrúcať parádne westerny.
Tak sa začal príbeh, ktorý má všetko. Indiánov aj gaunerov, kone, pušky aj prísľub pomsty.
Rozhovor s talianskym gurmánom

Andrea Ena prišiel do Ružomberka na jeden týždeň, no žije na Slovensku už šestnásť rokov. Prvú pizzeriu si otvoril na Liptove, koncom minulého roka pribudla druhá v Bratislave.
Má na starosti všetko od zamestnancov po výber surovín, ich kvalitu aj komunikáciu so zákazníkmi, pečie pizzu, chlieb aj croissanty, spravuje sociálne siete.
Neprekáža mu, že si Slováci na jeho národné jedlo dávajú bryndzu, jeden zlozvyk však odpustiť nedokáže. A nie je to obľuba ananásovej pizze.
Stretnutie s televíznou superstar

Volá sa John Oliver, má štyridsať rokov a každý týždeň sa na jeho show Last Week Tonight pozerajú milióny ľudí po celom svete.
Americký týždenník Time ho vďaka tomu zaradil už v roku 2015 medzi sto najvplyvnejších ľudí sveta. Jeho príhovor o Donaldovi Trumpovi z februára 2016 videlo na YouTube 80 miliónov ľudí. Ide o najsledovanejšie obsah, aký kedy televízna spoločnosť HBO za 45 rokov svojej existencie vyprodukovala.
S chlapíkom, ktorý asi zo všetkého najviac pripomína ľahko roztržitého, no srdečného profesora angličtiny, a tiež tak trochu „karikatúru Harryho Pottera“, ako o sebe sám hovorí, sa stretol spolupracovník SME Jindřich Šídlo.
Reportáž z čínskeho gymnázia v Banskej Bystrici

Ešte pred pár mesiacmi vládol v tomto kraji župan Marian Kotleba, ktorý nemal v láske cudzie kultúry. Napriek tomu práve tu, v Banskej Bystrici, vzniklo prvé bilingválne slovensko-čínske štúdium na Slovensku. Experimentálny program funguje už druhý rok a viacerí študenti už dokážu čínskym lektorom tlmočiť u lekára alebo na úradoch.
Riaditeľka Gymnázia Mikuláša Kováča Alena Paulová hovorí, že popri fungujúcom slovensko-španielskom bilingválnom programe chceli založiť štúdium s netypickým jazykom a získať tak konkurenčnú výhodu. Pôvodne uvažovali o severských jazykoch, no nakoniec sa rozhodli pre čínštinu.
Ako to v škole, kde sa táto pre nás netradičná kultúra usadila, vyzerá, zisťovala Ela Rybárová.
Čo našli Slováci v archeologickom raji

Kopať v starovekom sumerskom meste je pre archeológa raj. Porovnateľný je už len Egypt.
Drahoslav Hulínek preto nezaváhal, keď sa jeho tímu zo Slovenského archeologického a historického inštitútu naskytla možnosť preskúmať Ummu, posledné z veľkých sumerských miest, ktoré ešte odborníci podrobne neprebádali.
Predbehli ich totiž vykrádači nálezísk, ktorí predávali vzácne hlinené tabuľky, jediný jasný dôkaz doby, na čiernom trhu. Slovákom sa napriek tomu podarilo dospieť k prelomovým zisteniam.

Beata
Balogová
