SME

Rada pre ľudské práva odmieta stiahnutie podpisu spod Istanbulského dohovoru

Fico by sa mal podľa členov rady výzvam cirkvi a predsedu SNS postaviť a nie im ustupovať.

Podpredseda rady Kálmán Petőcz.Podpredseda rady Kálmán Petőcz. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Stiahnutie podpisu demokratického štátu pod ľudskoprávnym dohovorom, ktorý podpísalo 45 európskych štátov, by bol bezprecedentný akt spochybňujúci európske smerovanie krajiny, nastúpené po roku 1989.

Myslia si to členovia Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, ktoré TASR poskytol v pondelok podpredseda rady Kálmán Petőcz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Premiér Robert Fico minulý týždeň odmietol ratifikáciu Istanbulského dohovoru o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu.

Členovia rady odmietajú výzvy predsedu NR SR Andreja Danka (SNS) a predstaviteľov cirkví, ktoré požadujú stiahnutie podpisu SR pod Dohovorom Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu, tzv. Istanbulský dohovor.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: O čom je spor o Istanbulskom dohovore (otázky a odpovede) Čítajte 

Podľa nich by sa vláda SR a jej predseda mali takýmto výzvam postaviť, a nie im ustupovať.

"Násilie páchané na ženách je najzávažnejším porušením práv žien. Ak vo vláde neexistuje politická vôľa, aby po podpise, ktorý sa uskutočnil v máji 2011, predložila dohovor na ratifikáciu, je to poľutovaniahodná politická realita," povedal Petőcz s tým, že sa odráža nepochopenie jednej z úloh demokratického štátu, a to ochrany a podpory ľudských práv.

Členovia rady žiadajú, aby sa premiér Robert Fico (Smer) postavil proti snahám diskreditovať ľudskoprávnu zmluvu a zároveň, aby začal s realizáciou krokov, ktoré povedú k tomu, aby verejnosť dostala informácie o Istanbulskom dohovore v zmysle ľudskoprávnych východísk.

V súlade s Bibliou

Definícia rodu, ako ju používa Dohovor Rady Európy, nie je v rozpore s posolstvom biblických textov a s kresťanskou vierou, tvrdí to päťdesiat osobností z cirkevného, akademického a občianskeho prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

"Ako členky a členovia cirkví vyjadrujeme nesúhlas s týmto vyhlásením našich predstaviteľov a obraciame sa na veriacich ľudí, ktorí cítia potrebu hľadať času primerané odpovede na otázky súčasnosti, aby sa pripojili k nášmu vyjadreniu. Chceme byť v duchu našich kresťanských tradícií mestom na návrší, svetlom sveta, soľou zeme a chceme byť aj tvorivou a kritickou súčasťou prebiehajúcich civilizačných procesov a zmien,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol teológ Ondrej Prostredník.

"Deklarácie odsudzujúce násilie ani vyhlásenia o posilnení represie nestačia. Násilie na ženách nie je problém, ktorý k nám prichádza s migráciou. Je to náš vlastný problém, s ktorým sme si v našej kultúre stáročia nedokázali poradiť,“ myslia si signatári stanoviska, medzi ktorými sú napríklad Ondrej Prostredník, Miro Kocúr, Michal Havran, Anna Polcková či Michal Vašečka.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa stanoviska "definícia rodu, ako ju používa tento dohovor Rady Európy, je úplne v súlade s biblickým posolstvom, a odlíšenie rodu, ako súboru spoločnosťou vytvorených a prisudzovaných rolí, od pohlavia, ako biologickej danosti, neohrozuje manželstvo ani rodinu, ale pomáha pochopiť mechanizmy vzniku domáceho násilia".

Návrh cirkví na odstúpenie od tohto ľudskoprávneho dohovoru je podľa signatárov bezprecedentným krokom, ktorý by spochybnil uznanie ľudských práv a rodovej rovnosti v SR, ako aj prihlásenie sa k hodnotám Európskej únie.

Cirkvi žiadajú stiahnutie podpisu, ženy sú proti

Predstavitelia jedenástich cirkví podpísali 13. februára Vyhlásenie najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví v Slovenskej republike k tzv. Istanbulskému dohovoru.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadajú v ňom, aby Slovenská republika nepristúpila k ratifikácii a stiahla svoj podpis tohto dohovoru, ktorý upravuje záväzky štátov pri predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a pri boji proti nemu.

Proti neodôvodnenému rozhodnutiu vlády SR a predsedu NR SR neratifikovať už podpísaný Istanbulský dohovor protestuje aj spolok slovenských žien Živena.

"Odmietame tiež tolerovať znevažovanie, nerovnaké postavenie a ohodnotenie žien na pracoviskách. Mačovskú kultúru, ktorú si tak žiarlivo ochraňujú niektoré skupiny v spoločnosti, musíme odsúdiť a riešiť aj ďalšie spoločenské problémy, ktoré nás gniavia,“ píše sa v stanovisku tohto spolku.

Podporou ratifikácie Istanbulského dohovoru za Slovenskú republiku sa chcú zastať nielen žien a dievčat, ale i tých, ktorým sú ich práva na dôstojný, rovnoprávny život odopierané hocikde vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

Živena, ktorá je najstarším spolkom žien na Slovensku, si takisto myslí, že hystéria okolo ratifikácie je vymysleným problémom. Dodáva, že násilie voči ženám a dievčatám, jeho zľahčovanie, ktoré pretrváva najmä zo strany mužov na Slovensku, nesmieme tolerovať.

Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (tzv. Istanbulský dohovor) ponúka nástroj, ktorý väčšina signatárskych štátov ratifikovala a uznala ho tým za vhodný na riešenie problému domáceho násilia.

Premiér Robert Fico v mene koalície odmietol ratifikáciu Istambulského dohovoru. Podľa jeho slov je medzinárodný dohovor v rozpore s Ústavou SR a lepším variantom je zaviesť vnútroštátnu legislatívu pre zvýšenie ochrany práv žien. Koaličná SNS okrem toho žiada aj stiahnutie podpisu pod dohovorm.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 503
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 753
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 554
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 603
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 156
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 812
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 559
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 485
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu