Odomykáme texty, ktoré súvisia s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Ak chcete finančne podporiť dôslednú žurnalistiku, môžete tak spraviť tu.
Po správe o vražde novinára portálu aktuality.sk Jána Kuciaka išiel redaktor denníka SME Adam Valček okamžite vypovedať na políciu a dostal policajnú ochranu. S Kuciakom spočiatku spolupracovali na téme, ktorá by mohla byť dôvodom jeho smrti.
Kauzu podľa neho začali bulvárne články o výzore Márie Troškovej, keď začala robiť premiérovi Robertovi Ficovi zo Smeru hlavnú štátnu radkyňu.

Ako ste sa dozvedeli o smrti Jána Kuciaka?
„Dozvedel som sa o tom v pondelok ráno z Denníka N, keď som si umýval zuby. Prirodzene, nechcel som tomu najskôr uveriť. Potom mi však začalo dochádzať, že Jano v posledných mesiacoch robil na reportáži o talianskej mafii, ktorá by s tým mohla mať súvis.“
Poznali ste sa bližšie?
„Mali sme skôr profesionálny vzťah. Bol to skromný, srdečný a spravodlivý človek.“
Prečo ste išli vypovedať na políciu?
„Keď som prišiel ráno do redakcie, oznámil som nadriadeným, že Jano mohol zomrieť v súvislosti s článkom o talianskej mafii. Môj nadriadený Jakub Filo mi povedal, aby som okamžite kontaktoval riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry Petra Hraška.
V krátkosti som mu povedal, na čom som s Jánom Kuciakom spolupracoval, on ma prerušil a povedal mi, aby som prišiel na výsluch. Trvalo to viac ako dve hodiny a s pánom Hraškom sme sa dohodli na nejakej forme ochrany.“
Stále máte ochranu?
„Nechcem to bližšie špecifikovať, ale aj touto cestou sa chcem poďakovať polícii. Vďaka nej sme mohli aj s partnerkou túto noc pokojne spať, hoci sme boli celý deň veľmi vystresovaní. Môžem teda potvrdiť, že opatrenia, ktoré oznámil policajný prezident Tibor Gašpar, sa aplikujú v praxi.“
Kedy sa začala práca na téme talianskej mafie?
“Profily na facebooku ma veľmi prekvapili. Oni otvorene agitovali za týchto poslancov. Vplyvní podnikatelia na Slovensku to nerobia.
„
„Niekedy koncom roka 2016 a začiatkom roka 2017 sa médiá venovali Márii Troškovej a najmä bulvár riešil jej výzor a mal sexistické poznámky k jej práci. Nás s Janom však zhruba v rovnakom čase začalo zaujímať, kto je Mária Trošková a odkiaľ prišla.
Obchodný register ukázal, že podnikala s človekom, ktorý sa volá Antonino Vadala. Kto si dá meno Vadala do vyhľadávača, nájde texty o tom, že nejakí Vadalovci sa objavujú ako členovia zločineckej skupiny 'Ndrangheta. Ďalšie skúmanie nebolo jednoduché, pretože sme nevedeli po taliansky a zároveň sme museli overiť, čo má spoločné Antonino Vadala a ďalší Taliani zo slovenskej skupiny s podozrivými Talianmi v ich rodnej krajine.“
Ako ste to riešili?
„Ján Kuciak mal veľmi dobré vzťahy s Pavlou Holcovou z Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku a cez ňu sa začalo skúmať, čo majú spoločné Vadalovci s Talianmi.“
Na čo ste prišli?
„Neviem o všetkom, pretože vyšetrovanie Jána Kuciaka pokračovalo mimo mňa. Podľa mojich informácií je hlavným zistením to, že Antonino Vadala, ktorý podnikal s Máriou Troškovou, sa spomína v jednom zo súdnych dokumentov, ktoré sa týkajú 'Ndranghety. Spomína sa tam, ževraj zabezpečoval niečo okolo logistiky a vyšetrovatelia na to prišli, lebo odpočúvali jeho telefón. Vadalu však zbavili obvinení.“
Čo títo Taliani na Slovensku robili?
„Antonino Vadala má na Slovensku mnoho firiem, ktoré tu legálne podnikajú. Zároveň tu má brata Sebastiana Vadalu, ktorý je v Trebišove obžalovaný za vydieranie a vyhrážky jednému poľnohospodárovi. Podľa obžaloby mu povedal, že ak bude obhospodarovať jeho pole, tak mu podreže hrdlo.“

V akých oblastiach Vadalovci podnikajú?
„Zameriavajú sa najmä na poľnohospodárstvo, kde dostávajú dotácie z eurofondov, ktoré sa neviažu na činnosť, ale na výmeru pôdy. Takže majú príjmy bez ohľadu na to, či niečo skutočne pestujú. V minulosti rovnako podnikal v oblasti solárnych elektrární, ktoré boli takisto dotované vysokými výkupnými cenami elektriny, na ktoré sa skladali domácnosti v účtoch za elektrinu. Okrem toho sa venoval aj inému podnikaniu, ktoré mapoval Ján Kuciak. My o ňom zatiaľ veľa nevieme, ale pracujeme na tom.“
Akú úlohu v tom mohla zohrať Trošková?
„Na to nechcem odpovedať.“
Akí Slováci sa okrem nej v kauze objavujú?
„Hlavnou postavou je Viliam Jasaň, bývalý poslanec Smeru a dnes tajomník Bezpečnostnej rady štátu a vedúci bezpečnostnej sekcie na Úrade vlády. Jeho bývalou poslaneckou asistentkou je Mária Trošková.
Zároveň bol spolumajiteľom bezpečnostnej služby Prodest, ktorú kúpil Pietro Catroppa, ktorý s Vadalovcami podniká. Bulvár tiež priniesol v minulosti informáciu, že práve Vadala odporučil Jasaňovi, aby si za asistentku zobral Troškovú.“
Novinár Tom Nicholson spomenul okrem Jasaňa aj ďalších politikov Smeru ako Stanislava Kubánka a Petra Chudíka. Čo s tým majú spoločné?
„Ján Kuciak, pokiaľ mi je známe, mal v počítači archív facebookových profilov týchto Talianov. Mali otvorené profily, ktoré bolo možné sledovať. Niekedy vlani ich uzamkli a už to nie je možné. V poslednom čase si ich čistia aj od smerákov a iných politikov, ktorých mali medzi priateľmi.
Medzičasom odtiaľ zmizol napríklad minister zdravotníctva za Smer Tomáš Drucker, hoci bol Vadalov kamarát. Pred voľbami v roku 2016 jeden z Talianov zverejnil status, kde Jasaňa, Kubánka a Chudíka odporučil voliť.“

Je bežné, že podnikatelia podozriví zo zneužívania eurofondov majú takéto otvorené profily na sociálnych sieťach?
„Mňa to veľmi prekvapilo. Oni otvorene agitovali za týchto poslancov. Vplyvní podnikatelia na Slovensku to nerobia. Iba nedávno sa ojedinele niektorí podnikatelia prihlásili k podpore nejakej politickej strany. Z počutia viem, že napríklad mafiáni na Balkáne si svoje súkromie strážia menej.“
Po smrti Jána Kuciaka sa ukázalo, že viaceré redakcie a novinári o tejto téme vedeli. Je normálne, že redakcie majú tip na tému, niekoľko mesiacov na nej pracujú a potom ju naraz zverejnia?
„Toto prišlo práve s Jánom Kuciakom. Najmä vďaka nemu si novinári navzájom začali pomáhať pri svojich investigatívnych článkoch. Nehľadel na komerčnú stránku médií a snahu o exkluzivitu. Išlo mu o spravodlivosť.
Prvýkrát sa takáto veľká spolupráca začala s kauzou Panama Papers v apríli 2016. Nie je to bežné, ale je to podľa mňa nevyhnuté, najmä na takom malom trhu, akým je Slovensko. Naše redakcie nemajú toľko peňazí, aby si mohli dovoliť platiť silné investigatívne tímy, takže novinári musia spolupracovať naprieč redakciami.
Na druhej strane ma prekvapilo, koľko ľudí sa zrazu k tejto téme hlási. Skôr mám dojem, že sú to veľkohubé vyhlásenia redakcií, ktoré jeho smrť najskôr spájali s Mariánom Kočnerom a Ladislavom Bašternákom. Svoje tvrdenia zmenili až vtedy, keď Tom Nicholson túto tému otvoril v rozhovore pre Denník N.“
Spolupracuje v súčasnosti SME s inými redakciami ešte na nejakej inej téme?
„Neviem o tom.“
Myslíte si, že vraždu objasnia?
„Mám veľkú obavu, že nie.“
Zažili ste niekedy zastrašovanie?
„Vyhrážky sú bežné, ale väčšinou ide o hrozbu násilím, nie vraždou. Na Slovensku sa novinári nestrieľajú. 'Ndrangheta toho schopná je.“
Podali ste pre vyhrážky niekedy trestné oznámenie?
„Nie.“
Aká bola teda najnepríjemnejšia situácia vo vašej kariére?
„Správa o vražde Jána Kuciaka v pondelok. Signál, ktorý vrahovia vyslali novinárom, je veľmi silný a každý sa ho snaží v sebe spracovať. Najväčší strach vo svojej kariére som mal v pondelok.“

Beata
Balogová
