BRATISLAVA. V minulosti boli novinármi, často informovali o citlivých kauzách, čelili vyhrážkam a o to viac ich zasiahla vražda investigatívneho reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky.
Oslovení politici s novinárskou praxou hovoria o bode zlomu pre Slovensko a nutnosti urýchlene dvojnásobnú vraždu vyšetriť.
"Ak nebudú v krátkom čase relevantné výsledky preukázateľne precíznej práce orgánov činných v trestnom konaní, je to situácia zrelá na pád vlády," hovorí bývalý minister kultúry a člen strany Skok Daniel Krajcer.

V minulosti ako reportér televízie Markíza aj moderátor diskusnej relácie čelil viacerým vyhrážkam, na istý čas musel rodinu ukryť.
Stav vyšetrovania dnes nepovažuje za dostačujúci, pretože už existujú náznaky, kto za vraždou môže stáť. "Keď hovorí generálny prokurátor o pekle, tak by ho naozaj mali mať všetci tí, ktorí sú zodpovední," hovorí.
Tomáš chváli slobodu médií
Fyzickému útoku v bare čelil aj dnešný poslanec Smeru a mediálny poradca premiéra Roberta Fica Erik Tomáš. "Zistilo sa, že za útokom bola mafiánska skupina známa ako piťovci z Lamača," hovorí.
Dôvody podľa neho zostali nejasné, hoci pracoval na citlivých kauzách. Pre jeho bezpečnosť sa s televízou Markíza rozhodli, že o útoku, po ktorom skončil na pohotovosti, nebudú verejnosť informovať.
Hoci fyzické útoky na novinárov v posledných rokoch ustali, často musia čeliť urážkam, najmä od politikov Smeru. Fico novinárov označil napríklad za špinavé protislovenské prostitútky, keď upozorňovali na kauzu Evka, pochybné zákazky k slovenskému predsedníctvu v Rade Európskej únie.
Fico po úkladnej vražde novinára a jeho partnerky zdôrazňuje, že Slovensko je jednou z krajín s najväčšou slobodou médií na svete. Rovnako aj Tomáš.
“Smer aj napriek tomu, že bol sám vo vláde, nikdy nezneužil moc na obmedzenie médií.
„
"Smer aj napriek tomu, že bol sám vo vláde, nikdy nezneužil moc na obmedzenie médií," tvrdí. Aj preto majú podľa neho politici právo na "vecnú a primeranú" kritiku médií.
Isté napätie medzi novinármi a politkmi považuje nezaradený poslanec a bývalý redaktor SME Miroslav Beblavý za normálne. Odôvodňuje to tým, že novinári sú najsilnejšou a najtvrdšou kontrolou práce politikov.
"To, čoho sme však svedkami najmä zo strany Smeru v posledných rokoch, nie je len prirodzené napätie, ale systematická snaha novinárov delegitimizovať, zobrať im v očiach verejnosti dôveryhodnosť," hovorí Beblavý. Za ich útokmi vidí snahu spochybniť ľudí, ktorí na kauzy Smeru upozorňujú.
"Je naozaj ťažké predvídať, kto kedy koho zbije, dokonca až zavraždí, ale zničiť dôveru verejnosti v médiá je naozaj cesta k štátom na východ od nás," hovorí. Vraždu Kuciaka a jeho partnerky považuje za bod zlomu pre Slovensko.
Grendel žil v ilúzii

Tragická smrť bude podľa poslanca za hnutie OĽaNO Gábora Grendela veľkým ponaučením pre všetkých politikov, ktorí používali proti novinárom útočný tón a rétoriku.
Grendel ako bývalý novinár do poslednej chvíle neveril, že vražda Jána Kuciaka by mohla súvisieť s jeho prácou.
"Na Slovensku sme na niečo také neboli zvyknutí," odôvodňuje. "Ako novinár som po porážke mečiarizmu žil v takej bavlnke, že žijeme úplne inú éru. Ale očividne to bola ilúzia."
Najdôležitejšie bude podľa Beblavého tlačiť, aby vraždu a veci v pozadí riadne vyšetrili. Očakávať zmenu kultúry v komunikácii politikov Smeru s novinármi je však podľa neho za tejto vlády nemožné. "Fico s Kaliňákom sú v tomto ako škorpióny z Ezopovej bájky - nevedia si pomôcť."

Beata
Balogová
