Odomykáme texty, ktoré súvisia s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Ak chcete finančne podporiť dôslednú žurnalistiku, môžete tak spraviť tu.
BRATISLAVA. Podnikateľ talianskeho pôvodu Antonino Vadala má podľa verejne dostupných informácií blízko nielen k ľuďom z talianskej mafie ´Ndrangheta, ale aj k špičkám strany Smer.
Netají sa tým pritom ani navonok. Pred parlamentnými voľbami v roku 2016 na facebooku verejne písal v statuse o tom, že treba voliť ľudí zo Smeru – menovite Stanislava Kubánka, či Petra Chudíka.
Mnohých smerákov má na tejto sociálnej sieti aj medzi svojimi priateľmi. Nájdu sa medzi nimi tváre zo Smeru ako Ján Podmanický, Igor Choma, Miroslav Číž, Renáta Zmajkovičová, Otto Brixi či minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Z ďalších strán však nechýba ani predseda parlamentu Andrej Danko z SNS.

Po tom, ako sa o Vadalu začali zaujímať po vražde Kuciaka a Kušnírovej médiá, viacerí politici spomedzi priateľov na sociálnej sieti zmizli.
Kým Brixi tvrdí, že Vadala sa ho v minulosti ešte ako poslanca parlamentu snažil kontaktovať, no nikdy sa s ním nestretol, Číž o ňom vraj do utorka v živote nepočul.

„V živote som ho nestretol ani som s ním nemal žiadny vzťah,“ odpovedal Číž, ktorý označil otázky denníka SME za chrapúnstvo.
Sám vraj ani netuší, koho má na facebooku medzi priateľmi a zrejme tam sú aj prostitútky, pričom sa mu už stalo aj to, že mu tu chcel niekto ponúknuť úver. Ako je možné, že v priebehu utorka bolo priateľstvo medzi ním a Vadalom na facebooku zrušené, vraj netuší.
„Mimochodom, bol za niečo odsúdený? Ešte ani nič nespravil a vy ho už vyhlasujete za vinníka,“ dodal Číž.
Viac o Vadalovi povedať nevedel ani Podmanický, ktorý ho podľa vlastných slov takisto nepozná.
„Keď som videl v médiách, že sa toto meno rieši a že ho vraj mám medzi priateľmi aj ja, hneď som si ho zmazal,“ povedal Podmanický. Nepamätá si ani, že by sa ho Vadala snažil niekedy kontaktovať podobne ako Brixiho.
Týždenník Trend v utorok zverejnil spoločnú fotografiu Vadalu s poslancom Smeru Robertom Madejom, ako v objatí ukazujú do objektívu palec hore. Madej na otázky o vzťahu s podnikateľom neodpovedal.
Podnikajú s Jasaňovcami aj Troškovou
Virtuálne či osobné priateľstvá však nie sú jediným spojením Vadalu a Smeru. Nájdu sa totiž aj ďalšie obchodné prepojenia, ktoré sú viac či menej priame.
Talian okrem iného podniká vo firme Prodest, v ktorej v minulosti pôsobil aj exposlanec za Smer Viliam Jasaň, ktorý je dnes tajomníkom bezpečnostnej rady. Exposlanec firmu vlastnil do augusta 2010, keď ju po ňom prevzal jeho syn Slavomír. Ten ju v máji 2016 predal Pietrovi Catroppovi, ktorý sa angažuje vo viacerých Vadalových firmách. Samotný Vadala sa po kúpe od Jasaňa mladšieho stal v Prodeste konateľom.
“Keď som videl v médiách, že sa toto meno rieši a že ho vraj mám medzi priateľmi aj ja, hneď som si ho zmazal.
„
Prodest pritom dnes sídli na Priemyselnej ulici v Michalovciach. Rovnakú adresu má iná firma, v ktorej naďalej ako konateľ pôsobí Slavomír Jasaň – AVJ Real.
Na tejto adrese v minulosti pritom sídlila aj firma Gia Management, ktorú spoločne s Vadalom zakladala ešte v auguste 2011 dnešná asistentka premiéra Roberta Fica Mária Trošková. Tá je bývalou poslaneckou asistentkou práve Viliama Jasaňa a v súčasnosti pôsobí na Úrade vlády vo funkcii hlavnej štátnej radkyne.
Blízko má aj človek od Bašternáka
Prepojenia ľudí okolo Vadalu na Smer sa nekončia ani tu. V portfóliu jeho firiem sa objavuje aj Katarína Janošťáková, ktorá priamo s Vadalom pôsobí v eseročke Mirabella.
Ide o známe meno, ktoré sa v minulosti zjavovalo v médiách v spojitosti so Smerom a najmä s rozdeľovaním euforondov.

Janošťáková totiž pôsobí spolu v jedenástich spoločnostiach, medzi ktorými bola v minulosti aj Regionálna poradenská spoločnosť (RPS). V roku 2009, keď bola predsedníčkou predstavenstva, o firme písal týždenník Žurnál. Spoločnosť vtedy vyhrala eurofondový tender u ministra kultúry Mareka Maďariča v hodnote 203,8 milióna eur. RPS ani nemala na oficiálnej adrese označenú kanceláriu.
Janošťáková je aj bývalou manažérkou spoločnosti Centire. Ide o ďalšiu spoločnosť, ktorá už roky inkasuje od štátu milióny za audity na viacerých ministerstvách vrátane Maďaričovho.
„Kontakty s Centire Janošťáková neprerušila, podľa asistentky tam v niektoré dni chodieva,“ písal Žurnál v roku 2009.
Na Centire poukázal nedávno aj denník SME v súvislosti s ďalším neobvyklým úspechom firmy v rezorte Mareka Maďariča. Rezort si ju totiž najal na prípravu eurofondovej výzvy za 50 miliónov eur, hoci Centire podniká práve tým, že pre svojich klientov ponúka prípravu eurofondových projektov. Mohla tak informácie z prípravy výzvy zneužiť v konkurenčnej súťaži.
Centire je však zaujímavá aj cez ďalších ľudí. Je totiž aj materskou firmou ďalšej eseročky, Centire FM, v ktorej ešte do januára 2017 pôsobil ako spoločník advokát Ivan Piterka. Ide o známu postavu, ktorá sa mihla ešte v nedávnej kauze Bonaparte. Spolu s Ladislavom Bašternákom totiž tento projekt v minulosti developoval.
Piterka je zároveň dlhoročným biznis partnerom ministra financií za Smer Petra Kažimíra.

Beata
Balogová
