BRATISLAVA. Podnikateľ Jozef Majský sa v stredu už najmenej po tridsiaty raz vyhol súdu. Tentoraz na ňom už mohol padnúť aj verdikt, pri ktorom mu hrozí dlhoročné väzenie.
Majský je podľa ospravedlnenky, ktorú predložil Najvyššiemu súdu, chorý, berie antibiotiká a má od lekárov prikázaný pokoj na lôžku. Súčasne požiadal o zrušenie stredajšieho pojednávania, hoci to sa mohlo konať aj v jeho neprítomnosti.
Súd napokon Majského požiadavke vyhovel a rozhodovanie posunul o mesiac, teda na koniec marca. Udelil však aj pokuty a zároveň nariadil, aby Majského spolu s ďalším obžalovaným Patrikom Pachingerom na najbližšie pojednávanie predviedli policajti.
„Závažné zdravotné problémy“
Podľa Majského advokáta Petra Filipa ide v tomto prípade o „závažné zdravotné problémy“. Majský má výrazne zvýšené hodnoty cukru v krvi a má tiež vírusové ochorenie. Aj keď bol ešte včera na kontrole u lekára, na to, aby prišiel aj na súd, sa vraj necíti.

Len v novembri minulého roka sa pritom podobne pre chorobu ospravedlňoval samotný Filip. Na tento termín na Najvyššom súde sa predtým čakalo dva roky.
„Ide o opätovne účelovú prekážku na strane obžalovaných,“ komentoval najnovšiu ospravedlnenku zo strany Majského prokurátor Ján Šanta z Úradu špeciálnej prokuratúry.
Ten už dlhodobo poukazuje na to, že pravidelné ospravedlnenky zo strany Majského, jeho advokátov či ďalších obžalovaných sú evidentne účelové.
„Aby viac ako desať rokov len deň-dva pred pojednávaním niekto zakaždým ochorel, je fyzicky nemožné,“ poukázal Šanta pred senátom sudkyne Gabriely Šimonovej.
"Za tie roky som si to vypočul toľkokrát, že sa k tomu už vyjadrovať nemienim," regoval na výčitku Šantu o účelovosti Majského obhajca Filip. Ďalej dodal, že ide len o "skutočnú náhodu", pričom verejnosť nevie, ako takmer 72-ročný Majský žije a aké má problémy.
Okrem Majského sú v kauze tunelovania nebankových spoločností obžalovaní aj Dávid Brtva a Patrik Pachinger. Na pojednávanie sa nedostavil ani jeden z nich.
V ospravedlnenke druhého z nich zaznel ako dôvod neprítomnosti operácia očí, pričom neprišiel ani jeho advokát Martin Krakovský. Ten odkázal, že je na dlhodobo plánovanej dovolenke.
Obaja z dvojice, Pachinger aj jeho advokát Krakovský, dostali od súdu za tieto ospravedlnenky pokuty, každý vo výške zhruba tisíc eur. Zákon túto pokutu ukladá ešte v starej mene ako 30-tisíc korún.
Prokurátor Šanta pôvodne navrhol, aby sa o Brtvovi pojednávalo osobitne, samotný Brtva totiž súhlasil s pojednávaním v jeho neprítomnosti. Súd Šantovi nevyhovel a za efektívnejšie označil, aby o mesiac rozhodol o všetkých obžalovaných naraz.
Pätnásťročná kauza
Kauza sa na súdoch ťahá už vyše pätnásť rokov. Jozef Majský je hlavným obžalovaným za tunelovanie nebankového domu Horizont Slovakia, pri ktorom vznikla škoda zhruba 40 miliónov korún.
Majský sa po krachu nebankovky, ktorá obrala o úspory 170-tisíc ľudí, snažil utiecť do zahraničia. V októbri 2002 ho polícia zadržala pri pokuse vycestovať do Rakúska. V aute ho diplomatickým koridorom viezla vtedajšia manželka Diana Dubovská, ktorá bola poslankyňou za HZDS.
V súčasnosti je Majský na slobode a vystupuje ako bežný dôchodca. Hoci v minulosti ešte aj počas procesu pravidelne chodil na rôzne spoločenské akcie limuzínami so šoférom a pravidelne sa objavoval v televíznej relácii Smotánka, dnes tvrdí, že mu nič nezostalo.
Na rozdiel od zvyšných dvoch obžalovaných v prípade, Brtvu a Pachingera, ani nedostal peňažný trest. Súd ho totiž označil za nemajetného.
Majského aj Brtvu odsúdil súd nižšej inštancie na deväťročné tresty. Pachinger mal ísť za mreže na sedem rokov. Rozsudok znel za trestný čin založenia a zosnovania zločineckej skupiny.
Dvere pobočiek nebankových subjektov Horizont a BMG Invest ostali zatvorené začiatkom februára 2002 pod zámienkou auditu. Od obyvateľov dovtedy stihli vyzbierať 62,78 miliardy slovenských korún (vyše 2 miliardy eur). V konkurznom konaní dostali bývalí klienti Horizontu Slovakia naspäť 4,5 percenta zo svojich vkladov, čo bolo spolu asi 15,2 milióna eur.

Beata
Balogová
