SME
Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Bugár: Kaliňák by mal odstúpiť, ale konať musí Smer (minúta po minúte)

Drogy s vraždou novinára Jána Kuciaka podľa Gašpara nesúvisia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie sme sledovali minútu po minúte:

20:20 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

19:52 Most-Híd by mal podľa podpredsedu SNS Antona Hrnka predovšetkým rešpektovať koaličnú dohodu a dodatok podpísaný v septembri, podľa ktorého za svojich ministrov je zodpovedná nominujúca strana.

SkryťVypnúť reklamu

"Neviem, že by na Koaličnej rade predstavitelia Mosta-Híd predniesli požiadavku o zotrvaní Roberta Kaliňáka vo funkcii ministra vnútra ako kategorickú. Ak chceme, aby sa prípad vyriešil, nevnášal by som nepokoj do NAKA," povedal Hrnko pre SITA.

Anketa:
Podarí sa vraždu Jána Kuciaka objasniť?
Áno
1993
Nie
13187
Hlasovalo: 15180
Hlasovanie otvorené:
od: 28.02.2018 13:30

19:40 Podľa informácií Aktuality.sk, ak Kaliňák do siedmich dní neodstúpi, Lucia Žitňanská je pripravená odstúpiť na protest z funkcie ministerky spravodlivosti.

19:05 Po dvoch hodinách mítingu Smeru pri príležitosti MDŽ začínajú ľudia z neho vo väčšom počte odchádzať. Na mítingu ich neudrží ani speváčka Marie Rottrová, ktorá už polhodinu spieva svoje hity.

18:30 „Už druhý deň nepretržite rokujeme o vzniknutej situácii,“ začal svoj brífing Bugár.

„Práve preto, aby vyšetrovanie bolo dôveryhodné, je dôležité rozšíriť vyšetrovací tím,“ oznámil. Most podľa Bugára vníma napätie v spoločnosti, na druhej strane považuje za nebezpečné, ak to niekto chce využiť na zvyšovanie napätia. Vyzýva všetkých, aby neprilievali olej do ohňa.

SkryťVypnúť reklamu

Pretrváva názor, že minister Kaliňák má odstúpiť, ale v prvom rade musí konať Smer. Bugár zopakoval, že na upokojení situácie musí v prvom rade konať Smer.

Podľa Bugára ak Kaliňák nebude odvolaný, v jeho strane to budú riešiť. Nemyslí si, že by bolo treba obetovať preto vládu. "Sme v tejto vláde. Riešime problémy v tejto vláde. Republikovú radu zvolám, keď to bude potrebné," dodal.

17:41 Dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vydal pokyn, ktorým rozhodol, že polícia môže poskytovať informácie médiám len po výslovnom súhlase dozorujúceho prokurátora v záujme ochrany osobnosti, osobných údajov svedkov a poškodených a aby sa nemaril priebeh vyšetrovania.

17:35 Napriek vražde novinára Smer pokračuje v sérii mítingov k MDŽ. V podvečer začal míting v bratislavskom NTC.

SkryťVypnúť reklamu

V hale je oproti minulým rokom značne menej ľudí. Lóže po stranách haly sú poloprázdne. Medzi stovkami účastníkov prevládajú dôchodcovia.Oproti minulosti je prázdne aj pódium. Vystúpil na ňom len šéf Smeru Robert Fico. Poprial všetko najlepšie ženám a piatim z nich odovzdal kvety.

Fica na pódiu vystriedal spevák Pavol Hammel s jeho najväčšími hitmi. Kabaretnú časť osláv strana zrušila.

"Toho mám rada," povie jedna z dôchodkýň, keď moderátor MDŽ povie, že po Hammelovi vystúpi spevák Samuel Tomeček. "Tento týždeň sme mali smutný, preto na počesť dvoch mladých ľudí zaspievam túto pieseň," povie na úvod svojho vystúpenia a zaspieva pieseň Hallelujah.

16:21 Najvyšší súd popiera, že by v tejto inštitúcii dochádzalo k manipulácii pri prideľovaní spisov. Ak by predsedníčka najvyššieho súdu Daniela Švecová disponovala informáciami o manipulácii, okamžite by sa obrátila na orgány činné v trestnom konaní. Uvádza sa tak v stanovisku súdu, ktoré zaslal po medializovaných informáciách o stope vedúcej na Najvyšší súd.

SkryťVypnúť reklamu

Švecová argumentuje, že prideľovanie spisov sa realizuje prostredníctvom elektronickej podateľne, je náhodné a nemožno ho ovplyvniť.

15:37 Organizátori festivalu Pohoda organizujú koncert za slobodu slova a Jána Kuciaka. Bude sa konať v nedeľu od 17.00 na bratislavskom Hlavnom námestí.

Vystúpia David Koller, Vec, Bez ladu a skladu, Korben Dallas, Živé kvety, Billy Barman, Para, Longital, Modré hory, Muzička. Jozef Lupták, Marián Svetlík a Andrej Baran zas zahrajú skladbu od Mariána Vargu.

15:30 „Pri prehliadkach boli zaistené dve krátke guľové strelné zbrane v legálnej držbe, ktoré pôjdu automaticky na kriminalisticko-expertízny ústav na porovnanie so všetkými porovnávacími materiálmi, ktoré s vecou súvisia. Boli to aj telefónne a iné komunikačné prostriedky, nejaké počítače a nejaké listinné materiály,“ informoval Gašpar.

SkryťVypnúť reklamu

15:20 Polícia zatiaľ vykonala štyri domové prehliadky a tri prehliadky iných priestorov. Zadržaných bolo sedem osôb – 42-ročný Antonino V., 45-ročný Sebastiano V., 40-ročný Bruno V., 62-ročný Diego R., 58-ročný Antonio R., 26-ročný Pietro C. a 54-ročný ďalší Pietro C.

"Sú zadržaní aj so súhlasom prokurátora ako podozrivé osoby," podčiarkol policajný prezident. Okrem iného povedal, že včerajšiu stopu s narkomanmi polícia vylúčila.

„Verziu zo stredy budeme môcť pravdepodobne vylúčiť ako súvisiacu s našou vraždou novinára a jeho priateľky. Strelná zbraň, ktorá bola zadržaná a expertizovaná ešte v noci a v priebehu dňa, nie je potvrdená ako zbraň, z ktorej by bolo strieľané na mieste činu. A ani iné úkony, ktoré sa vykonali s tými osobami, nepotvrdzujú nejakú súvislosť. Tá je len náhodná, že išlo o obec, v ktorej sa tieto osoby pohybovali, ale za účelom páchania drogovej, prípadne inej násilnej trestnej činnosti,“ konštatoval Gašpar.“ konštatoval Gašpar.

SkryťVypnúť reklamu

15:07 "Aj my, členovia jednej z najväčších cirkví na Slovensku, priznávame svoj diel zodpovednosti za tento stav. Boli sme a sme príliš pasívni, pomýlení, pohodlní, ustráchaní...," píšu členovia Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku v reakcii na vraždu.

15:00 Bývalá viceprezidentka Finančnej správy a súčasná štátna tajomníčka na ministerstve financií, nominantka za SNS Dana Meager, bola podľa neoverených informácií Lucie Ďuriš Nicholsonovej v lete 2014 na dovolenke s Talianmi z rodiny Vadalovcov.

14:53 Môžem potvrdiť, že Europol podporuje Slovensko v prípade vyšetrovania vraždy, reagoval na prípad Jan Op Gen Oorth, hovorca Europolu.

Europol spomína aj Kaliňák na svojom facebookovom profile, kde okrem iného píše, že je v kontakte s najdôležitejšími vyšetrovacím inštitúciami na svete. Okrem Europolu zmienil americkú FBI či britský Scotland Yard.

SkryťVypnúť reklamu

14:38 Policajný prezident Gašpar na tlačovke v Košiciach okrem iného upresnil informácie o novej stope vyšetrovania. Uviedol, že sa týka Najvyššieho súdu.

Prečítajte si tiež: Bránik si myslí, že za vraždou Kuciaka môže byť justičná mafia Čítajte 

"Potvrdím, že bolo podané trestné oznámenie zo strany pána novinára v tejto veci, že by to súvis mohlo mať," uviedol Gašpar. Mrzí ho, že po tom, čo je podané trestné oznámenie, sa objavujú hneď rozhovory v médiách. "Nám to skutočne sťažuje vyšetrovanie."

V súvislosti s podozreniami o manipulovaní so spismi na Najvyššom súde neboli podľa neho zatiaľ špecifikované konkrétne osoby ani ďalšie konkrétne súvislosti.

Radovan Bránik už skôr naznačil, že vražda môže súvisieť s korupciou na jednom z kľúčových súdov.

14:35 Európsky úrad pre boj proti podvodom sleduje podľa jeho hovorkyne Silvany Enculescu medializované informácie o možnom zneužití eurofondov v oblasti poľnohospodárstva na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak by OLAF zistil informácie o potenciálnom vyšetrovacom záujme, ktorý by mohol súvisieť s podvodmi alebo nezrovnalosťami týkajúcimi sa finančných prostriedkov EÚ, vyhodnotí tieto informácie podľa svojich postupov," dodala pre SME Enculescu.

14:32 NATO nekomentovalo podozrenie, že člen Bezpečnostnej rady štátu Viliam Jasaň zo Smeru, ktorý má bezpečnostnú previerku na stupni Prísne tajné mal byť v kontakte s talianskou mafiou ´Ndrangheta.

Udeľovanie bezpečnostných previerok je podľa jeho hovorkyne Iriny Novakovej vo výhradnej kompetencii národných inštitúcii členských štátov NATO.

14:11 Počas štvrtkovej razie zadržala polícia na Zemplíne sedem osôb. Na tlačovom brífingu v Košiciach to povedal policajný prezident Tibor Gašpar.

SkryťVypnúť reklamu

14:08 "Je to desné, vôbec som si nepredstavoval, že niečo také je možné," reagoval ešte František Šebej z Mosta na to, ako vníma prepojenia talianskej mafie na politikov.

14:07 "Smer dlhodobo volí rovnakú stratégiu. Politický marketing, vytváranie a útočenie na reálneho alebo nereálneho nepriateľa," hovorí expremiérka Iveta Radičová.

Prečítajte si tiež: Radičová: Vraždu nemôžete vybaviť apelom na políciu a tváriť sa, že sa nič nestalo Čítajte 

"Spomeňte si na útoky na Rómov, potom to boli imigranti, novinári, v poslednom čase to boli spoločenskí vedci.

Je to permanentná politika vytvárania napätia. Vyhrocovanie tejto politiky v súčasnej situácii je úplne scestné,“ upozorňuje Radičová v rozhovore pre SME.

Dodala, že od Mosta-Hídu už dlhodobo neočakáva ráznejšie vyjadrenia.

14:03 Na predsedníctvo do parlamentu už dorazila aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázky novinárov, či si vie predstaviť, aby naďalej Most bol súčasťou koalície a aký bude ďalší postup, odpovedať nechcela.

14:01 V parlamente začína predsedníctvo Mosta-Híd. Šéf poslaneckého klubu Gábor Gál nechcel pred ním médiám nič povedať.

"Nie som infopult," viackrát zopakoval. Poslanec Mosta František Šebej povedel, že sa najprv musia dohodnúť na predsedníctve. "Najprv to poviem svojim kolegom," reagoval na otázku, či má odstúpiť Kaliňák a Gašpar.

13:47 Koaličná rada sa skončila. Lídri postupne odchádzajú z Úradu vlády. Médiám sa vyhli, vo vládnych limuzínach odchádzajú zadným vchodom.

13:46 Hlavná štátna radkyňa je v podstate platové zaradenie.

Prečítajte si tiež: Mojžiš: Ak Trošková nemá previerku, mal by ju Fico poslať od stola preč, keď hovorí tajnosti Čítajte 

Nie je to funkcia. Oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami môže len osoba, ktorá má previerku, hovorí bývalý riaditeľ Národného bezpečnostného úradu a niekdajší šéf analytického oddelenia SIS Ján Mojžiš.

SkryťVypnúť reklamu

Upozorňuje, že ak Trošková nemá previerku, mal by ju Fico poslať od stola preč, keď hovorí tajnosti.

13:29 Policajný prezident Tibor Gašpar ohlásil na 14:00 tlačový brífing, kde bude informovať o priebehu vyšetrovania.

13:25 Dušan Jarjabek zo Smeru nemá ambíciu stať sa ministrom kultúry. Predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá to konštatoval pre novinárov.

"Absolútne nemám túto ambíciu," povedal. "Nehovorme o veciach, ktoré by boli, keby boli, v súčasnosti som tu. Myslím si, že vzhľadom na to, že som najdlhšie pôsobiaci predseda výboru v parlamente, tak túto prácu máme nejakým spôsobom odobrenú. Tento výbor mám strašne rád, je iný ako iné výbory a škoda kaziť niečo, keď to funguje," tvrdí.

13:17 Europslanci odobrili vznik nového pracovného výboru, za ktorým stojí slovenský europoslanec Ivan Štefanec a jeho český kolega Luděk Niedermayer.

SkryťVypnúť reklamu

Štefanec upozornil, že cieľom novovzniknutého Výboru pre finančné zločiny a daňové podvody, ktorý nadväzuje na prácu kolegov z výborov na vyšetrovanie káuz známych ako Panama Papers a Paradise Papers, bude vyšetrovať všetky daňové úniky na území EÚ. Upozornil, že výber daní je v Únii stále veľkým problémom, čo platí aj pre Slovensko, najmä v oblasti výberu dane z pridanej hodnoty.

13:00 Poslanec a splnomocnenec pre rýchlostné cesty Igor Janckulík z klubu Mosta-Híd považuje za neprípustné, aby ľudia na najvyšších a citlivých politických miestach mali prepojenia na mimoriadne pochybné osoby, ktoré sú dôvodne podozrivé z napojení na mafiu a vo svojej krajine dokonca trestne stíhané. Janckulík nie je za zotrvanie v koalícii. Či v nej zostane, bude závisieť aj od zasadnutia poslaneckého klubu Mosta-Híd.

SkryťVypnúť reklamu

12:55 "SNS si uvedomuje závažnosť situácie a sme mimoriadne zainteresovaní na tom, aby sa zločin vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky vyšetril. Ako aj veci, ktoré by s tým mohli súvisieť. Konštatovali sme, že treba hľadať stopy po potenciálnom páchateľovi vo všetkých článkoch Jána Kuciaka," povedal Anton Hrnko s tým, že k takémuto záveru došli národniari po raňajšom rokovaní klubu.

Na opakovanú otázku, ako je to s pôsobením Kaliňáka a Gašpara z pohľadu SNS, Hrnko deklaroval, že jeho strana nechce destabilizovať situáciu, ale dopracovať sa k výsledkom. "Nám ide o vyšetrenie prípadu. Ak by došlo k narušeniu vyšetrovacích tímov, mohlo by to byť nebezpečné pre závery vyšetrovania. Napríklad to, čo predvádza opozícia, to by som nazval marením vyšetrovania, čo je trestný čin," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

12:53 Očakávali, že to bude bežný školský deň na Katedre žurnalistiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Prečítajte si tiež: Chcú byť ešte novinármi? 22 študentov žurnalistiky vyjadrilo svoje pocity po vražde Jána Kuciaka Čítajte 

Namiesto toho začínali vyučovanie minútou ticha. Na predmetoch diskutovali o tom, čo sa stalo.

Zmenil sa ich pohľad na žurnalistiku? Chcú sa jej naďalej venovať? A ako vnímajú celú situáciu?

Svoj pohľad nám poskytli aj študentky žurnalistiky, kde Ján Kuciak pôsobil ako doktorand.

12:41 Poslanec za Smer Ľubomír Petrák nevidí v tejto chvíli dôvod na odstúpenie Kaliňáka a Gašpara. Ich odchod žiada opozícia, ale aj v koaličnom Moste-Híd.

"V tejto chvíli nevidím na to žiaden dôvod," povedal Petrák. Ak by sa v procese vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice preukázali nejaké pochybenia, ovplyvňovanie alebo iné kroky, považoval by to Petrák za opodstatnené.

SkryťVypnúť reklamu

12:37 Pred pol jednou sa policajný zásah v dome Vadalovcov na Kavarnianskej ulici v Michalovciach skončil. Policajti pri odchode odviedli ešte jedného muža, jeho totožnosť nešpecifikovali, s médiami nekomunikovali.

Vyjadrovať sa nechceli ani susedia, akurát jeden z nich prehodil: „Bolo už načase...“

12:34 Neformálne zoskupenie Príď a poznaj organizuje na sobotu 3. marca pietnu spomienku na zavraždených.

Stretnutie sa uskutoční o druhej popoludní pred Domom kultúry v Humennom.

12:05 Skutky a vyhlásenia predsedu vlády Roberta Fica a jeho najbližších spolupracovníkov ukazujú, že nie sú schopní sebareflexie. Povedal to na brífingu Miroslav Beblavý.

Podľa jeho slov sa on, a aj ďalší nezaradení poslanci, ktorí založili politickú stranu Spolu - občianska demokracia, pri vytvorení tretej Ficovej vlády obávali morálneho a korupčného úpadku Slovenska. "Ani v najhoršom sne nám nenapadlo, že to dospeje až k odhaleniu väzieb predstaviteľov Smeru na taliansku mafiu a k vraždám," uviedol.

12:02 Generálna prokuratúra analyzovala posledný článok zavraždeného novinára Jána Kuciaka a vo svojich databázach našla 11 ľudí a šesť firiem, ktoré článok spomína alebo na nich odkazuje.

V databáze identifikovala najmenej 73 prípadov, v ktorých sa objavujú tieto mená spájané s talianskou mafiou. Momentálne sú tieto prípady roztrúsené po Slovensku.

Hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová povedala, že všetky spisy k nim si vyžiadali a budú ich preverovať, či v nich vyšetrovatelia a prokurátori postupovali správne. Zo spomínaných 73 prípadov iba jediný prípad dozoroval trebišovský prokurátor František Bicko, ktorého syn v minulosti podnikal s Antoninom Vadalom.

11:54 Spôsob, akým bol zavraždený slovenských investigatívny novinár, mal byť varovaním pre ostatných novinárov, ktorí píšu o veciach, ktoré sa niekomu nepáčia. Je o tom presvedčený nemecký denník Die Welt, ktorý to vo štvrtok napísal v hlavnom článku na titulnej strane.

11:53 Galko informoval, že v utorok sa bude na výbore na kontrolu Národného bezpečnostného úradu budú jeho členovia zaoberať bezpečnostnou previerkou Viliama Jasaňa.

Prečítajte si tiež: V nenormálnej situácii Čítajte 

"Argument premiéra, s ktorým ich v utorok ešte podržal, teda že Jasaň má previerku na stupeň prísne tajné, je akurát korunným svedectvom toho, čo hovoríme už dávno – slovenský NBÚ je na srandu králikov," glosuje v tejto súvislosti komentátor SME, Peter Schutz.

11:32 Lucia Nicholsonová sa pýta, akú relevanciu majú informácie, ktoré včera podal Gašpar v súvislosti s prípadom. Ten hovoril o stope, podľa ktorej sa dvaja narkomani dohadovali, že majú vziať zbrane a ísť do Veľkej Mače, kde zavraždení bývali.

Kritizovala tiež, že Gašpar informoval novinárov napriek zákazu generálneho prokurátora. Čižnár v stredu zakázal podávať o prípade informácie.

11:28 Fico je dôvodne podozrivý z účasti na organizovanom zločine, uviedol na tlačovej besede SaS, Ľubomír Galko a poukázal na premiérove hysterické reakcie. Povedal tiež, že odchodom Maďariča sa začal rozpad vlády a podčiarkol, že SaS je pripravená na scenár, pri ktorom vláda skončí.

11:19 Členovia Mosta-Híd sa majú stretnúť aj na predsedníctve, aby prejednali ďalší postup v koalícii. Most podľa zákulisných informácií tlačí na to, aby odstúpili z postov minister vnútraa policajný prezident.

Predseda Mosta Béla Bugár s tým išiel aj na stredajšiu podvečernú koaličnú radu.

11:08 Vadalov dom v Trebišove sídli v spleti uličiek a vstup chráni vysoký kovový plot. Na mieste na Ružovej ulici je viacero neoznačených policajných áut, vo vnútri sú policajti, vyšetrovatelia s páskami polícia na rukávoch. Auta nemajú označenie, no na zrkadlách sú autovône NAKA. Zároveň sú v dome a na dvore kukláči. Majú tam dodávku, do ktorej zrejme naložia dôkazový materiál. Prehľadávajú aj garáž. Pohyb na ulici je minimálny.

Policajti hovoriť nechceli. Sused nám povedal: "Človek nevie koho má za susedov. Ja ho nepoznám, včera večer tu boli policajti, otec ich videl."

11:04 Posledná rozlúčka so zavraždenou Martinou bude v piatok o 15. hodine v obci Gregorovce v okrese Prešov.

Starosta obce vyhlásil aj zbierku na podporu rodiny Kušnírovcov. „Ľudia už posielajú peniaze aj často volajú a zisťujú číslo účtu,“ povedal starosta Slavomír Verčimák.

10:58 Po vražde novinára Jána Kuciaka chce Európska komisia preveriť, ako sa na Slovensku nakladá s európskymi dotáciami na poľnohospodárstvo a či nie sú zneužívané.

V rozhovore poskytnutom dnešnému vydaniu nemeckého denníka Die Welt to povedal eurokomisár pre rozpočet Günther Oettinger.

"Pozrieme sa teraz na ten prípad dôkladne," povedal Oettinger denníka Die Welt. Nemecký eurokomisár považuje za možné, že európske poľnohospodárske dotácie na slovenskom boli zneužité "na kriminálne účely". "Za niekoľko týždňov budeme mať jasno o finančných tokoch a možnom zneužití," dodal.

10:47 Na Úrade vlády zasadá koaličná rada, prišla aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta-Híd.

10:45 Smrť Jána Kuciaka a jeho partnerky nemusí súvisieť s talianskou mafiou, ale s korupciou v justícii. Uvádza to český internetový portál Aktuálně.cz.

Cituje pritom slovenského publicistu Radovana Bránika, podľa ktorého sa prípad môže týkať manipulácie prideľovania spisov na jednom z kľúčových súdov na Slovensku.

"Vznikla tam kasta firiem, ktorá žije z nepochopiteľných rozsudkov. Malá časť sudcov je kúpená. Vznikol okolo toho priemysel, ktorý vygeneroval desiatku rozsudkov, a tie umožnili získať úzkej skupine ľudí závratný majetok. Vznikol štát v štáte," povedal.

10:39 'Ndrangheta roky ukazuje, ako je schopná vybudovať si vzťahy s vyššou vrstvou v mnohých krajinách, napríklad v Kanade, v Nemecku či v Austrálii. Roky som o týchto napojeniach zbieral dôkazy.

Prečítajte si tiež: Expert na 'Ndranghetu: Na Slovensku máte aj iné mafie z Talianska Čítajte 

Skupina ako 'Ndrangheta totiž nemôže uspieť ani prežiť bez napojenia na vysokú politiku, nemôžu zostať v podsvetí. Nemôžete takúto skupinu rozvetviť v iných krajinách, ak nesiahnete mimo mafie, varuje svetovo uznávaný expert na taliansku mafiu a špeciálne na 'Ndranghetu, Antonio Nicaso.

10:32 Aj v areáli na Priemyselnej ulici v Michalovciach, kde sídlia viaceré firmy, spájané s Antoninom Vadalom, stoja policajné autá. Zamestnanci jednej z firiem, ktoré sú v areáli v prenájme, Korzáru povedal, že je tam od rána rušno, ale žiadne konkrétne okolnosti k zásahu polície povedať nevedel.

Potvrdil však, že Vadala sa v areáli v minulosti častejšie zdržiaval.

10:30 Kahance, ktoré v stredu položili ľudia pred úrad vlády, zmizli. Stovky kahancov, sviečok, ale aj niekoľko odkazov priniesli ľudia, ktorí za zúčastnili na tichom proteste, pochodovali od bratislavského Námestia SNP na Námestie Slobody k Úradu vlády SR.

V stredu večer ešte okolo 21:00 sviečky horeli, dnes ráno tam už neboli.

10:26 Minútou ticha na pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa začalo rokovanie Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá.

Tichú spomienku navrhol predseda výboru Dušan Jarjabek zo Smeru.

10:21 Bývalý člen Mosta-Híd, nezaradený poslanec Zsolt Simon vyzýva bývalých spolustraníkov, aby nepremárnili šancu zastaviť Fica s Kaliňákom a ich Smer.

Uviedol to v tlačovej správe Simon s tým, že ak majú ešte aspoň kúsok svedomia a charakteru, mali by odísť z koalície. "Zastavte vládu, ktorá nechráni občanov našej krajiny, ale, naopak, ich ohrozuje," napísal Simon.

10:18 V súvislosti s raziami na Zemplíne, ktoré sú spájané s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky, bude pravdepodobne zaistených desať osôb. Následne budú s nimi vykonané úkony a rozhodne sa o ďalšom postupe.

Pred jedným z michalovských domov na Kavarnianskej ulici to novinárom povedal policajný prezident Tibor Gašpar.

10:12 Dom na Ružovej 12 v Trebišove, kde prebieha jedna z razií, v súčasnosti patrí podľa informácií z katastra firme AV-Real, o ktorej sa v článku píše tiež. Vlastniť ju má Antoninov brat Sebastiano.

10:10 Pred desiatou hodinou vyviedli kukláči z michalovského domu, ktorý patrí rodine podnikateľa Diega Rodu, muža, ktorý si zakryl pred médiami hlavu.

To, či išlo o podnikateľa, zasahujúci policajti nekonkretizovali, potvrdili však, že muža zadržali. Podľa zdrojov Korzára ním mohol byť aj Diegov brat Antonio. Aj tu sa začala razia okolo siedmej ráno.

10:05 Nepochopili, ako ďaleko za čiaru dostali za 12 rokov vládnutia túto krajinu.

Prečítajte si tiež: Fico sa pýta správne. Ale tvári sa, že nepochopil Čítajte 

Iba tak sa dajú interpretovať reakcie premiéra Roberta Fica, ministra vnútra Roberta Kaliňáka na udalosti posledných troch dní, píše komentuje udalosti uplynulých dní zástupca šéfredaktorky SME, Jakub Filo.

9:46 Razia v dome Antonina Vadalu v dome na Hrádku v Michalovciach sa začala okolo siedmej ráno, ešte stále prebieha.

Polícia uzavrela okolie, na mieste bol osobne aj policajný prezident Tibor Gašpar.

9:39 Ďalšími zadržanými pri razii sú podľa informácií Korzára brat Antonina Vadalu Bruno V. a bratranec Pietro C.

9:36 Policajti zasahujú aj v Michalovciach na Kavarnianskej ulici v dome, ktorý sa spája s ďalšími talianskymi podnikateľmi.

"O činnosti polície budeme informovať v priebehu dňa," reagoval hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl.

9:26 NAKA pri razii na Zemplíne podľa informácií denníka Korzár zadržala talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu ako podozrivého a predviedla ho na výsluch.

Okrem neho zadržali minimálne aj ďalšie dve osoby.

9:24 Prípad dvojnásobnej vraždy ani vyšetrovanie politických väzieb v talianskych mafiánskych kruhoch sa podľa štátneho tajomníka na ministerstve kultúry zo strany Most-Híd, Konráda Rigá, pre našu spoločnosť nemôže uspokojivo uzavrieť, kým Kaliňák a Gašpar neodstúpia zo svojich funkcií.

"Tu hovoríme o takom probléme a stupni zaťaženia pre spoločnosť, ktoré nemožno vyriešiť iba čakaním. Treba sa postaviť pred ľudí a naliať čistú vodu do pohára," napísal Rigó na sociálnu sieť.

9:17 Viacerí politici z východu boli s Vadalom priateľmi na facebooku. Tí teraz tvrdia, že ho nepoznajú.

9:09 Polícia vykonáva raziu v Michalovciach a v Trebišove u talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu.

BRATISLAVA. Polícia vykonáva raziu v Michalovciach a v Trebišove, podľa portálu Aktuality.sk by to malo byť u talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu.

Prečítajte si tiež: Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky Čítajte 

Meno Antonina Vadalu sa začalo objavovať po vražde investigatívneho novinára Aktuality.sk Jána Kuciaka, ktorý pred smrťou pracoval na pôsobení talianskej mafie na východe Slovenska a jej prepojeniach na politiku.

Podľa Kuciaka fungujú na Slovensku zástupcovia štyroch rodín z talianskej Kalábrie, ktorí podnikajú v poľnohospodárstve. Vadalovci sú jednou z týchto rodín.

Kalábria je rodiskom 'Ndranghety, jednej z najvplynejších mafií sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 30 732
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 144
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 222
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 307
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 953
 6. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 4 175
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 101
 8. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 3 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aktuálnym bestsellerom sú testy na sexuálne prenosné ochorenia, hovorí Ľubomír Gallik z Unilabs Slovensko.


2 h
Ilustračné foto

Slovensko môže byť nápomocné pri dodávkach 155- aj 152-milimetrovej munície.


TASR 10 h
Spravodajský kvíz denníka SME.

Do kvízu sme vybrali správy z posledných dní.


a 1 ďalší 10 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


10 h
SkryťZatvoriť reklamu