SME

Aký bol motív? Čo vie verejnosť o vražde novinára Kuciaka

Na začiatku sa objavili tri verzie, dve boli už na pohľad sporné.

ochod za zavraždených Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.ochod za zavraždených Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. (Zdroj: SME/Gabriel Kuchta )

BRATISLAVA. Nielen talianska, ale aj slovenská justičná mafia sa dostala medzi možné motívy vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Dva mesiace po vražde polícia stále nepovedala, ktorý z možných motívov sa ukazuje ako najviac pravdepodobný. Zriadenie medzinárodného tímu však podľa expertov dáva väčšiu váhu tomu, že v prípade by mohli byť zapletení ľudia z Talianska.

Denník SME prináša prehľad doteraz známych skutočností o prípade.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej: Čo vieme

Prečítajte si tiež: Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky Čítajte 

Mŕtve telá dvojice našla polícia v ich dome vo Veľkej Mači v nedeľu, 25. februára, neskoro večer po tom, ako ju o pomoc požiadala matka Martiny Kušnírovej. S párom sa už dlhšie nevedela skontaktovať.

SkryťVypnúť reklamu

K vražde však už podľa prvých vyjadrení došlo výrazne skôr, hoci presný deň polícia hľadala ešte niekoľko týždňov. Prokurátor špeciálnej prokuratúry, ktorý prípad rieši, napokon spresnil, že Kuciaka a Kušnírovú zabili ešte v stredu 21. februára.

Ako došlo k vražde?

Podrobné informácie, ako vyzeralo miesto činu, polícia tají. Zverejnila, že Kuciaka vrah zabil dvoma strelami do hrudníka, Kušnírovú zasa strelou do hlavy.

Keďže polícia stopy po boji nenašla, špekuluje sa, že dvojica vraha poznala a do domu ho pustila dobrovoľne.

Ako prvú údajne zavraždil mladú ženu ranou zblízka do hlavy, keď sedela v kuchyni za počítačom. Potom podľa denníka Pravda zabil žurnalistu v pivnici. Porokuratúra spresnila, že vrah použil krátku guľovú zbraň kalibru 9 milimetrov.

SkryťVypnúť reklamu

Odoberajte podcast: Apple podcasty (iTunes) | Spotify | RSS

Aký mohol byť motív vraždy Jána Kuciaka?

Hneď od prvého dňa vyšetrovania polícia hovorila, že najpravdepodobnejším motívom vraždy je Kuciakova práca. Pri práci pre portál aktuality.sk sa venoval investigatívnym témam. Neskôr sa objavili aj špekulácie, že vrah mohol ísť po Kušnírovej, ktorá bola archeologičkou.

Prokuratúra zatiaľ otvorene povedala len to, že ako najpravdepodobnejšia sa jej pozdáva verzia o vražde na objednávku.

Rôzne verzie, prečo mohlo dôjsť k tragédii, polícia bližšie nepomenovala.

Na čom pracoval Kuciak?

Investigatívny reportér pravidelne písal o daňových únikoch, o ľuďoch ako podnikatelia Ladislav Bašternák či Marián Kočner, ktorý sa dostal aj na mafiánske zoznamy a v minulosti sa Kuciakovi vyhrážal.

SkryťVypnúť reklamu

V septembri minulého roka mladému žurnalistovi povedal, že sa začne zaujímať o jeho matku, otca či súrodencov, a bude zverejňovať všetko, čo nájde.

Kuciak pre toto vyhrážanie podal aj trestné oznámenie, no to Národná kriminálna agentúra aj po opätovnom preverení odmietla.

V posledných mesiacoch sa zas Kuciak zameriaval na pôsobenie talianskej mafie ´Ndrangheta na Slovensku a prepojenie jej členov či spolupracovníkov na politikov.

Zároveň sa však objavili aj iné možné motívy vrážd ako korupcia na Najvyššom súde či súvis s drogovým biznisom vo Veľkej Mači. Drogovú stopu medzitým polícia dementovala.

Prečo mohla vraždiť talianska mafia?

Po Kuciakovej smrti médiá zverejnili jeho nedokončený posledný článok a viaceré sa začali o 'Ndranghetu zaujímať. Kuciak písal o prepojení talianskych podnikateľov pôsobiacich na Slovensku s ´Ndranghetou a tiež o ich dosahu na politiku.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Človek blízky talianskej mafii sa kamaráti so smerákmi a s ich blízkymi podniká Čítajte 

Na Slovensku podnikajú viacerí ľudia, ktorí sú viac či menej spätí s mafiánskou skupinou z Kalábrie.

Majú rôzne poprepletané firmy, v ktorých sa opakovane vyskytujú rovnaké mená ľudí či sídla spoločností. Mnohé poberajú milióny z euforondov.

Medzi nimi sú napríklad Antonino Vadalá, ale aj viacerí ľudia z rodiny Cinnanteovcov, Rodovcov a Catroppovcov.

Niektoré podnikateľské prepojenia siahali až po Úrad vlády, konkrétne po dnes už bývalú hlavnú štátnu radkyňu a asistentku expremiéra Roberta Fica zo Smeru Máriu Troškovú či extajomníka bezpečnostnej rady Viliama Jasaňa, bývalého poslanca Smeru.

Súvislosť s drogami sa nepotvrdila

Verziu načrtol Gašpar na jednej z prvých tlačových besied, keď začal hovoriť o tom, ako polícia vypátrala dvoch ľudí, ktorí sa v piatok dohadovali, že majú ísť do Veľkej Mače aj so zbraňami. Keď polícia neskôr urobila domové prehliadky, našla zbrane aj drogy.

SkryťVypnúť reklamu

Súvislosť vraždy s týmto prípadom však časovo nesedí, keďže Kuciaka zavraždili už v stredu, kým dvojica, ktorú spomínal Gašpar, sa dohadovala na akcii až v piatok.

Nasledujúci deň Gašpar priznal, že prípady spolu nesúvisia. Okrem iného potvrdil, že zadržanými zbraňami Kuciaka podľa expertízy nezavraždili.

Aký je tretí možný motív vraždy?

Bloger Radovan Bránik tvrdí, že príčinou vrážd nebola téma talianskej mafie, ale skôr Kuciakova práca na odhaľovaní justičnej mafie.

„Malá časť sudcov je kúpená. Vznikol okolo toho priemysel, ktorý vygeneroval desiatky rozsudkov a tie umožnili získať úzkej skupine ľudí závratný majetok. Vznikol štát v štáte,“ povedal Bránik pre aktualne.cz.

S Kuciakom podľa vlastných slov spolupracoval na téme asi mesiac, no nevedel, či sa novinár pustil do pátraní aj na vlastnú päsť a či o téme niekomu povedal. Pre porovnanie, na téme o Troškovej a talianskej mafii pracoval Kuciak asi rok a pol a jeho posledný text bol tesne pred zverejnením.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Polícia ju preveruje kvôli vražde Kuciaka. ´Ndrangheta je jednou z najvplyvnejších mafií na svete Čítajte 

Ak by teda aj Kuciak začal hneď pracovať na téme, o ktorej vedel aj Bránik, čas pre vrahov, aby naplánovali jeho smrť, by bol výrazne menší ako pri talianskej stope.

Tento motív však napriek tomu preveruje aj polícia, potvrdil Gašpar. Primäl ju k tomu Bránik, keď podal vo veci trestné oznámenie.

Gašpar mu zároveň vyčítal, že o podozreniach vzápätí hovoril v médiách. „Nám to skutočne sťažuje vyšetrovanie. Ak máme priestor trošku urobiť taktický postup, bez vedomia dotknutých osôb, tak sa dajú zadovážiť aj relevantné dôkazy. Takto to bude určite ťažšie,“ povedal.

Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová následne odkázala, že je pripravená s políciou spolupracovať. Ak by mala informácie o manipulácii s prideľovaním spisov, "okamžite by sa obrátila na orgány činné v trestnom konaní", odkázala cez hovorkyňu súdu Alexandru Važanovú.

SkryťVypnúť reklamu

Verziu o korupcii na súdoch najskôr šírili české médiá, neskôr ju na sociálnej sieti zverejnil aj šéf Mosta-Hídu Béla Bugár. Naopak, šéfredaktor aktuality.sk Peter Bárdy vyhlásil, že informácie o takejto korupcii nemá.

„Nikdy som s ním (Bránikom - pozn. red.) ani s Jánom Kuciakom, ani s nikým iným o tom nehovoril,“ povedal Bárdy. Neskôr vyjadrenia korigoval, že nevie potvrdiť ani vyvrátiť Bránikove tvrdenia o tom, že Kuciak robil na takej téme. V Aktualitách však o takej téme pred vraždou nepočul nikto.

Aké dôsledky mal prípad?

Na tretí deň po zverejnení informácií o Kuciakovej vražde odstúpil minister kultúry Marek Maďarič zo Smeru s odôvodnením, že sa nevie vyrovnať s tým, že za jeho pôsobenia bol zavraždený novinár.

Z funkcií na Úrade vlády sa do uzavretia kauzy potom stiahli Trošková aj Jasaň, hoci Fico sa ich najskôr zastával.

SkryťVypnúť reklamu

Týždeň po vražde zase polícia urobila rozsiahlu raziu na východnom Slovensku a Vadalu a ďalších šiestich ľudí zadržala. Našla legálne držané zbrane, ktoré poslala na expertízu. Vadala pritom momentálne čaká už na vydanie do Talianska, kde je trestne stíhaný za drogovú činnosť.

V Moste-Híde sa už po prvých dňoch po vražde začali ozývať hlasy, že odchod Troškovej či Jasaňa nestačí. Požiadali o odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka i Gašpara, ktorí to odmietli. Keď si to napokon Kaliňák rozmyslel a demisiu ohlásil, Most už hrozil vystúpením z vlády a predčasnými voľbami.

Na zotrvaní vo vláde so Smerom a SNS napokon Bugárovci súhlasili pod podmienkou, že odíde Fico, ktorého napokon nahradil Peter Pellegrini. Funkcie sa však zároveň vzdala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorú nahradil dovtedajší šéf klubu Mosta-Híd Gábor Gál.

SkryťVypnúť reklamu

Na post ministra vnútra prišiel najprv dovtedajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý však vydržal len mesiac a pre tlak na výmenu Gašpara a tiež spochybňovanie jeho obchodov s realitami odstúpil. Nahradila ho štátna tajomníčka na vnútre Denisa Saková.

V rámci rošád sa na čelo ministerstva zdravotníctva dostala Andrea Kalavská a do vedenia ministerstva kultúry Ľubica Laššáková.

Po nátlaku verejnosti a odstúpení Druckera napokon ohlásil svoj odchod aj Gašpar, avšak až ku koncu mája. Kto ho nahradí, zatiaľ nevedno.

Ako sa informuje o prípade?

Komunikácia polície o vraždách a okolnostiach sa menila každým dňom. Po nájdení mŕtvych tiel zvolal Gašpar hneď na druhý deň (pondelok) tlačovku, na ktorej hneď hovoril o motíve vraždy súvisiacom s Kuciakovou prácou.

SkryťVypnúť reklamu

V rovnaký deň sa kvôli prípadu stretol aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár s Ficom a Kaliňákom, pričom k téme mali aj samostatné tlačovky.

Opätovnú tlačovku k téme mali aj v utorok po vražde Fico, Kaliňák a Gašpar. Premiér na ňu doniesol milión eur v bankovkách, ktoré sú podľa neho vyčlenené ako odmena za informácie, ktoré povedú k dolapeniu a odsúdeniu vraha. Zároveň sa vyjadroval v zmysle, že vie, ako napreduje celé vyšetrovanie.

Prečítajte si tiež: Päť vecí, ktoré zmenila vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Čítajte 

Podobné tempo informovania nasledovalo aj v ďalších dňoch. V tom čase pritom už Čižnár tvrdil, že ani jeden z politikov nemá konkrétne informácie o vyšetrovaní. Špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi zároveň nariadil, aby neinformoval verejnosť ani politikov o podrobnostiach vyšetrovania, kým to nebude možné z hľadiska vyšetrovania.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte v rovnaký deň, teda v stredu, však Gašpar na tlačovke vyšiel s verziou vedúcou k drogovej činnosti vo Veľkej Mači a Fico zas na vlastnej tlačovke hovoril o vytĺkaní politického kapitálu zo strany opozície, ktorá sa chopila prepojení Smeru na taliansku mafiu.

Viedlo to k ešte ráznejšiemu zásahu voči informovaniu, keďže dozorujúci prokurátor nariadil, aby mohla polícia poskytovať informácie médiám len po "výslovnom súhlase dozorujúceho prokurátora v záujme ochrany osobnosti, osobných údajov svedkov a poškodených a aby sa nemaril priebeh vyšetrovania".

Prípad pritom vyšetruje prokurátor zo špeciálnej prokuratúry, ktorý si neželá zverejňovať svoje meno ani tvár. Napriek tomu koncom marca, teda mesiac po vražde, predstúpil pred novinárov a načrtol približné smerovanie vyšetrovania.

SkryťVypnúť reklamu

Popritom, že v hre sú stále viaceré motívy skutku, vyhlásil len to, že vyšetrovatelia pracujú s každou z nich rovnocenne a prikladajú im rovnakú vážnosť.

Kto prípade vyšetruje?

Už v prvých dňoch po vražde sa objavila požiadavka ľudí na verejných protestoch, aby sa do vyšetrovania Kuciakovej vraždy zapojili zahraniční vyšetrovatelia. Okrem nadviazania spolupráce s Europolom či Eurojustom napokon Čižnár v apríli podpísal v Haagu vznik medzinárodného vyšetrovacieho tímu.

Okrem zmienených európskych inštitúcií sú do neho zapojení aj talianski policajti. V praxi to znamená menej administratívy. Keď napríklad vyšetrovatelia musia zadovážiť nejaký dôkaz z Talianska, tak ho zadovážia miestni policajti bez rôznych dožiadaní, či schválení.

Vytvorenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu dáva podľa bývalého vyšetrovateľa Petra Vačoka tušiť, že zahraničná stopa sa polícii zdá ako vysoko pravdepodobná.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenskú zložku tímu pritom tvoria desiatky ľudí. Vyšetrovací tím má desať vyšetrovateľov, viac ako 50 pracovníkov operatívy, šesť analytikov i ľudí vyčlenených na zahraničnú spoluprácu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 683
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 825
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 014
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 010
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 663
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 192
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu