SME
Pondelok, 5. december, 2022 | Meniny má Oto

Do ulíc vyšli desaťtisíce, Ficovi dal výpoveď šéf jeho kancelárie (minúta po minúte)

V Gregorovciach sa prišlo rozlúčiť s Martinou množstvo ľudí.

Odoberajte podcast: Apple podcasty (iTunes) | Spotify | RSS

SkryťVypnúť reklamu

Dianie sme sledovali minútu po minúte

23:32 Minútu po minúte sme uzavreli. Ďakujeme za pozornosť.

23:31 Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú si uctili aj pred veľvyslanectvom v argentínskom Buenos Aires.

22:41 Spomienková akcia, ktorá sa konala v piatok, 2. marca 2018 a bežala súbežne s podobnými akciami po celom Slovensku nenechala chladnými ani obyvateľov Vranova nad Topľou.

22:07 Síce na trnavskom Trojičnom námestí sa spomienková akcia konala už o 17:00, ešte aj v týchto chvíľach sa na mieste pristavujú ľudia.

21:52 Aj v britskom Edinburghu na Bristo Square zorganizovali študenti Edinburskej univerzity spomienkovú akciu.

Načítavam video...

21:40 Od Roberta Fica odchádza jeden z jeho najbližších spolupracovníkov. Ide o Romana Šipoša, ktorý od roku 2015 šéfoval kancelárii predsedu vlády.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Od Fica odchádza jeho najbližší spolupracovník Roman Šipoš Čítajte 

Denníku N to potvrdil samotný Šipoš.

Robert Fico podľa Šipoša jeho odchod z Úradu vlády akceptoval. „V zmysle zákona o štátnej službe budem do konca mesiaca marec 2018 na základe vzájomnej dohody s predsedom vlády čerpať aj minuloročnú dovolenku," povedal pre denník Šipoš, ktorý je radovým členom Smeru a hovorí, že ním naďalej zostáva.

21:11 Jedni si počas pochodu spomenuli na Gorilu, iní na protikorupčné pochody, starší na November 1989. A videli v tom kontinuitu, hovorili "Pamätáte?"

Lebo protesty sú sviatky, ktoré nie sú v kalendári. Vzájomne sa podobajú. "Prvýkrát som pri hymne plakal," povedal akýsi chlapík svojim známym. "Teda, vždy ma dojímala, ale teraz..."

"Prečo sme tu, to ešte pochopíš, keď vyrastieš," hovoril tatko jednému z detí, ktorému už bolo dlho. Ľudia naokolo sa zasmiali, keď si decko vyložené na koni zaželalo "Už dohovoril, chcem ísť domov!" Decká ešte nevedia sláviť spoločné rituály, ale učia sa.

SkryťVypnúť reklamu

Aj my sa učíme týmto nepravidelným sviatkom demokracie. Pretože občas sa treba ukázať, že to sme my, kto politikom dáva moc. A kto im ju môže aj zobrať. Nie sme len ruka pri urne, husté reči v krčme, my existujeme a keď opadne adrenalín, bude nám strašná zima.

Lebo na rozdiel od Jána a Martiny sme strašne živí, píše po pochode komentátorka SME Zuzana Kepplová.

21:03 Dav, ktorý po občianskom pochode za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú ostal pred Úradom vlády SR, sa už rozišiel. V Bratislave už aj na danej trase obnovili dopravu.

21:01 Pred ambasádou v Berlíne sa zišlo približne 30 ľudí.

20:51 "Mám syna vo veku mladých ľudí, ktorí boli zabití. Ísť na pochod pre to, že dvaja mladí ľudia ukázali, ako sa tu šafári, je strašné. Keď som včera videl premiéra, ako povedal, že ide vyhrať piate voľby, zlomilo to vo mne akékoľvek ilúzie," hovorí pre SME jeden z účastníkov pochodu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Prišli sme sem, aby sme povedali, že toto sa nesmie diať, vravia účastníci pochodu Čítajte 

Oslovili sme dvadsiatku účastníkov, aby povedali, prečo naň prišli a či veria, že sa niečo zmení.

20:44 „Ján Kuciak a Martina boli mladí ľudia, ktorí sa tak ako my rozhodli žiť na Slovensku. Mohli si žiť svoje pohodlné životy. Oni si však zvolili inú cestu. Ján Kuciak bojoval aj v našom mene za lepšie Slovensko. Nepotreboval na to zbrane, stačil mu počítač, tvrdá práca. A tá ho stála úplne všetko,“ povedala organizátorka popradského protestu. „Sme tu preto, aby sme povedali nie mentálnemu svetu Roberta Fica a Roberta Kaliňáka."

Po príhovore organizátori rozdali Popradčanom text piesní a celým popradským námestím znela známa pieseň Sľúbili sme si lásku. Všetci zúčastnení stoja vo veľmi dlho rade, čakajú, aby položili sviečky k fotografii mladého páru. V dave ľudia kričia: "Nedovoľme, aby sa čin nestal." Pomaly sa dav rozchádza.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

20:29 Policajný prezident Tibor Gašpar poprel, žeby talianska polícia upozornila slovenských kolegov na podozrivú skupinu z Kalábrie, ktorej členov zadržali vo štvrtok na Slovensku.

20:21 V Poprade sa pred obchodným centrom zišli stovky ľudí. Naposledy takýto dav popradské námestie zaplavilo počas protestov Gorily. Dav potichu prešiel celým námestím až k pomníku. Zapálili sviečky.

Príhovor má organizátorka protestu. Hovorí o tom, že ako mladý človek chce ostať žiť na Slovensku, ale v posledných dňoch o tom pochybuje. Vzdáva hold Janovi. Pri slovách, že sa nechceme vrátiť do 90 rokov, sa dav rozvášnil. Námestím znie potlesk.

20:15 Pár desiatok ľudí sa zhromaždilo aj pred ambasádou v Londýne.

19:50 Do Považskej Bystrice prišlo na pochod za novinára a jeho priateľku asi tristo ľudí. Niektorí prišli pred pamätník, iní sa pridávali k pochodu cestou.

SkryťVypnúť reklamu

19:32 Ľudia sa zhromaždili, aby si uctili pamiatku zavraždeného novinára a jeho snúbenice aj vo švajčiarskom Zürichu.

19:15 Napriek sneženiu a nízkym teplotám sa pri budove Baziliky Minor vo Vranove nad Topľou zhromaždilo niekoľko desiatok občanov, ktorí pod fotkou zosnulého Jána Kuciaka a jeho partnerky postupne zapaľujú sviečky a kahance. Odznela tu spoločná modlitba zhromaždených za zosnulých.

19:12 Aj ľudia pred Úradom vlády sa rozchádzajú. "Ešte prídeme!" kričia. Zvyšky protestujúcich dali plagát s Troškovou na plot Úradu vlády. Spievajú hymnu a pomaly odchádzajú.

19:06 Stovky zapálených sviec pod sochou Immaculaty na banskobystrickom Námestí SNP a približne tisícka ľudí, ktorých neodradilo ani nevľúdne počasie – taká atmosféra vládla na zhromaždení, ktoré organizovala občianska iniciatíva Nie v našom meste.

SkryťVypnúť reklamu

Na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja vystavili kondolenčnú knihu, do ktorej mohli ľudia písať svoje odkazy a ktorú neskôr odovzdajú rodinám zavraždených.

19:04 Stovky ľudí sa zišli na Mariánskom námestí v Žiline. „Ukázali sme, že nám nie je ľahostajné, čo sa deje v slovenskej spoločnosti," hovorí Denis Cáder, jeden z hlavných organizátorov.

19:00 Pietna spomienka sa konala aj v Spišskej Novej Vsi pred Redutou o 17:00. Dvaja organizátori v príhovore vyzdvihli odvahu zavraždeného Jána Kuciaka a poprosili zhromaždených o minútu ticha. Starší pán na pódiu hovoril o tom, že nesmieme byť pasívni a bojovať proti zlu kvôli budúcnosti našich detí.

18:56 Množstvo sviečok horí aj na Hviezdoslavom námestí v Dolnom Kubíne. Nepolitické stretnutie zorganizovali miestni a regionálni novinári. Pripomenuli, že články zavraždeného novinára by mali slúžiť ako memento a nastavenie zrkadla spoločnosti. Ďalších približne 300 Oravcov sa s rovnakým cieľom zišlo aj v Námestove.

SkryťVypnúť reklamu

18:54 Zopár ľudí začalo lomcovať bránou na Úrade vlády. Organizátori pochodu ľudí vyzývajú, aby sa rozišli.

18:50 K mestám, v ktorých si ľudia uctili Jána Kuciaka a jeho partnerku, sa pridali Piešťany a na poslednú chvíľu i Trnava.

V oboch mestách sa ľudia zišli na námestiach, v Trnave zapaľovali sviečky pri Trojičnom stĺpe, v Piešťanoch na Námestí slobody.

18:45 Stretnutie v Bratislave sa skončilo. Mnohí odchádzajú, pred neďaleký úrad vlády prišlo asi tisíc ľudí. Na záver dav kričí odstúpiť, štrngajú kľúčmi, a skandujú dosť bolo mafie. Situácia je zatiaľ pokojná.

Pouličný huslista na neďalekom Kollárovom námestí hrá krstného otca.

18:44 Topoľčany si taktiež uctili pamiatku mladých ľudí, ktorí zomreli zbytočnou smrťou. Ľudia sa zhromaždili na námestí M.R. Štefánika pred kostolom, kde zapálili sviečku na počesť zosnulých. Spomienka prebehla v tichosti, bez oficialít a sprievodného programu, ako tomu bolo vo väčších mestách.

SkryťVypnúť reklamu

Na mieste, kde horelo niekoľko desiatok sviečok, bolo viacero fotografií zosnulých a dokonca i nápis „skutok sa stal“. Podľa odhadov bolo na námestí až okolo dvesto ľudí.

18:43 Pietne zhromaždenie sa konalo aj na prievidzskom Námestí slobody. Ešte pred začiatkom spomienky odznelo niekoľko reprodukovaných piesni, medzi ktorými bola aj skladba Bratříčku, zavírej vrátka od Karla Kryla.

Na udalosti predniesla prejav spisovateľka Vanda Rozenbergová. „Toto je stále Prievidza, ktorú zbožňujem a netúžim po úteku do lepšieho sveta. Je jasné, že si ho vieme urobiť aj tu,“ povedala.

18:41 Zväz rakúskych novinárov vyzval slovenskú políciu a prokuratúru, aby potrestali nielen vrahov, ale aj objednávateľov vraždy novinára Kuciaka a jeho priateľky. Zároveň vyjadril solidaritu so slovenským novinármi, ktorí zorganizovali smútočný pochod.

SkryťVypnúť reklamu

18:39 Na zaver spieva slovenskú hymnu Juraj Benetin z kapely Korben Dallas. Pridalo sa k nemu cele námestie.

18:34 Martin Šimečka je hrdý na to, koľko ľudí prišlo. Páchateľom Kuciakovej vraždy je podľa neho korupcia.

"Neverím tomu, že pri obrane pred korupciou môžeme veriť tejto vláde," ľudia kričia a tlieskajú. Musíme sa brániť sami a obranou musí byť pravda.

18:30 Účasť na pochode v Bratislave je podľa organizátorov 20 až 25-tisíc ľudí. Informuje Denník N.

18:26 Novinár Arpád Soltész pochválil počet ľudí, ktorí sa v Bratislave stretli. Sľubuje, že nielen novinári, ale všetci ľudia dokončia Kuciakovu prácu. "V inštitúciách, ktorým neveríme, je väčšina slušných ľudí, ktorí chcú robiť svoju pracú, len im to niektorí nedovolia," Ľudia búrlivo tlieskajú.

SkryťVypnúť reklamu

18:23 Pred niekoľkými minútami sa skončilo aj stretnutie Trebišovčanov pred mestským kultúrnym strediskom.

18:20 Na pietnej spomienke v Košiciach sa zúčastnilo zhruba 1 500 ľudí.

18:16 Šéfredaktorka SME Beata Balogová na Námestí Slobody hovorí, že útok na novinára bol útokom na nás všetkých. Sľubuje, že novinári budú pokračovať v Kuciakovej práci.

"V pondelok ráno mali moji kolegovia slzy v očiach, bol v nich strach aj hnev. Z reakcie novinárov mam radosť, ukázali odhodlanie pracovať ďalej," pokračuje Lukáš Fila riaditeľ vydavateľstva N Press. "Musíme ukázať, že verejnosť bude trvať na vyšetrení tejto tragédie."

18:15 Prešovčania pália sviece pri pamätníku Obetiam komunistického teroru a násilia. Začína snežiť, pomaly sa rozchádzajú.

SkryťVypnúť reklamu

18:14 Generálny tajomník mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc Christophe Deloire hovorí, že dnes je Bratislava hlavné mesto slobody tlače. Rozpráva o dôležitosti novinárskeho remesla a o tom, že Európa musí zostať centrom slobody tlače.

18:13 Ľudia v tichosti zapaľovali sviečky aj pri Morovom stĺpe na Mierovom námestí v Trenčíne.

18:10 V Bratislave hovorí prezident Andrej Kiska. Prítomných vyzval na minutú ticha. Viac nehovoril.

18:08 K piete sa pridajú aj Popradčania, tam je začiatok zhromaždenia plánovaný na ôsmu večer.

18:05 Na Námestie slobody v Bratislave stále prichádzajú ďalší ľudia, celé je už zrejme zaplnené. Organizátori vyzývali ľudí, aby urobili krok vpred ak sa dá. Vedľa pódia stoja ľudia s kahancami a so zapálenými sviečkami. Prví začali príhovor manželia Nagyovci. Okrem mladých prišli aj seniori a rodiny s deťmi.

SkryťVypnúť reklamu

18:03 Tiché zhromaždenie sa pomaly končí aj v Michalovciach. Organizátori označili účasť za vysokú, odhadujú ju na približne 300 ľudí všetkých vekových kategórii.

18:00 Na Námestí hrdinov v Leviciach sa zišlo približne dvesto účastníkov so sviečkami v rukách.

17:56 "Treba dokončiť to, čo sme začali pri gorile. Bol som tu aj vtedy, keď boli protesty gorily. Stál som tu v rovnakej zime. Som rád, že pokračuje vlna občianskej angažovanosti," hovorí v Košiciach jeden z účastníkov pochodu Peter. V dave vidieť aj ľudí, ktorí štrngajú kľúčmi.

17:56 Na pietnom zhromaždení v Púchove pri Župnom dome sa zišlo do dvesto ľudí.

17:52 V Prešove hovorí dlhoročná novinárka Kvetka Mudríková: "My sme vraj hyeny. V tejto atmosfére pracujeme. Ale my sa zastrašiť nedáme."

SkryťVypnúť reklamu

17:45 Na brnianskom pochode sa zišlo okolo 1 200 prevažne mladých ľudí. Niektorí niesli transparenty odkazujúce na zbytočnú smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Atmosféra tu je pokojná až pietna.

17:44 Pani Dáša na košickej pietnej spomienke má v rukách transparent: "Mafia get out of my country." Inšpirovala sa podobným transparentom z mítingu v Bratislave. Hovorí, že je načase urobiť zmenu na Slovensku. "Je to jedinečná šanca poraziť Fica a mať tu konečne poriadok a normálnu demokraciu."

17:42 Pochod v Bratislave sa pomaly blíži k Námestiu slobody. Na ňom už čakajú stovky ľudí. Koniec pochodujúcich ľudí ani nie je vidieť. Organizátori pochodu musia usmerňovať ľudí aby nepredbiehali čelo pochodu.

Prečítajte si tiež: Nie je im jedno, v akej krajine budú žiť Čítajte 

17:41 Mikrofón v Prešove má novinár Jozef Jurčišin: "Vždy som bol ten, čo sa pýta. Je nebezpečné sa dotýkať vedenia, ktoré spadlo na zem. Je niečo pred smrťou Jána Kuciaka a je niečo po smrti Jána Kuciaka," hovorí zastretým hlasom.

SkryťVypnúť reklamu

17:39 "Už 21 rokov robím v novinách, ale toto sme nezažili," hovorí v Prešove Michal Frank. Pôjdeme viac a hlbšie po kauzách, nedáme sa zastrašiť, sľubuje.

17:37 V Košiciach vystupuje šéfredaktor denníka Korzár Jaroslav Vrábeľ. Hovorí, že v našej krajine sa už roky dejú svinstvá, lebo tí, čo majú konať, "proti svojim nejdú alebo sa na tom snáď aj podieľajú?" Poukázal na to, že Janko Kuciak už nestihne odhaliť celú pravdu, pretože ho ktosi umlčal.

"Chcem žiť v krajine, kde policajti konajú, ešte kým redaktori žijú. V krajine, kde každý si poriadne robí svoju prácu." Odkazuje, že si politici môžu zobrať svoj milión v keši, kukláča aj asistentku a môžu ísť.

Dav po jeho slovách začína skandovať: "Odstúpiť, odstúpiť." Na záver odcitoval z piesne Jaromíra Nohavicu Sarajevo, ktorá sa hrala na pohrebe Martiny Kušnírovej.

17:35 Takto to vyzerá pred slovenskou ambasádou v Prahe.

17:34 Novinár Michal Frank Prešovčanom číta výzvu novinárov z východného Slovenska.

17:33 Pochod v Bratislave prebieha zatiaľ bez vážnejších incidentov. Na Námestí SNP sa ho pokúsil narušiť starší pán, pred Obchodnou ulicou sa chvíľu čakalo na to, aby sa dav scelil. Odhadom môže byť na pochode aj viac ako päťtisíc ľudí.

17:27 Ku Košičanom sa prihovoril aj novinár Dušan Karolyi: "Ak sa ešte potvrdí dnešná informácia, že talianske orgány informovali slovenské o tom, že sa na Slovensku rozrastá talianska mafia a slovenské zložky na to nijako nezareagovali, tak obraz o chlieve na Slovensku bude ešte hrôzostrašnejší."

Pamiatku na zavraždených mladých ľudí by sme si podľa neho mohli uctiť tak, že by nás tak, ako Jána, neustále štvalo, čo sa na Slovensku deje.

17:23 Pietna spomienka v Trnave.

17:20 Prvé odhady z Prešova o účasti hovoria, že prišlo vyše 2000 ľudí, ďalší stále prichádzajú.

17:18 Košičan Tomáš držiac transparent povedal, že pohnútkou, pre ktorú prišiel bolo, že sa už nemôže pozerať na to, ako vláda 10 rokov klame a zavádza ľudí.

„Bez ohľadu na to, kto bol za vraždou dvoch mladých ľudí, je dobré, že to prebralo ľudí z letargie.“

17:16 Pochoduje sa aj v Brne.

17:13 V Michalovciach sa už zaplnilo námestie ľuďmi, ktorým rozdávajú organizátori sviečky. Od mestskej radnice sa tichý sprievod pomaličky presunie k soche srdca Zemplína, kde sa zapália sviečky. Organizátorom zhromaždenia je Občianska iniciatíva Zemplína, jej zástupcovia poďakovali prítomným za účasť a odzneli aj krátke príhovory. Zavraždeného novinára a jeho snúbenicu si uctili Michalovčania minútou ticha.

17:06 Košičania si doniesli okrem sviečok aj vlastné transparenty. Jedna dvojica drží transparent s nápisom: Ľahostajnosť z nás robí spolupáchateľov.

17:04 Pred začiatkom pochodu je na Hviezdoslavovom námestí množstvo ľudí, dav sa zatiaľ nemá veľmi kam pohnúť. Ľudia so sebou priniesli aj deti.

17:03 Ľudí na námestí v Prešove pribúda. Napriek tomu,že stretnutie je avizované ako apolitické, objavil sa i transparent žiadajúci odstúpenie Fica a Kaliňáka.

17:01 Na Hviezdoslavovom námestí sa ľudia pomaly pripravujú na začiatok pochodu na Námestie slobody. Zatiaľ je tu približne 2000 ľudí, plné sú aj bočné ulice v Starom meste, cez ktoré prichádzajú stále ďalší ľudia. Mnohí majú na bundách pripnuté stužky s trikolórou.

16:59 Na prešovskom námestí pri soche.Jána Pavla II. sa schádzajú prví ľudia. Každý prichádza so sviečkou. Na mieste sú všetky vekové kategórie. Ticho sa modlia.

16:55 V Košiciach sa pred pódiom pri Dolnej bráne zdržiava len zopár ľudí. Viac ich stojí neďaleko pri pietnom mieste blízko vchodu do Štátnej vedeckej knižnice, kde je umiestnená fotografia Janka a Martinky a ľudia tam zapaľujú sviečky.

Na balkóne nad vchodom do knižnice je vyvesený transparent "Nezabudneme". Pocitová teplota dosahuje -5 stupňov Celzia. Začalo aj mierne snežiť. Organizátori si pre ľudí pripravili teplý čaj.

16:35 Sídlo Axel Springer Media AG v Berlíne.

16:10 Ekonomický poradca Mostu-Híd Tomáš Meravý sa rozhodol ukončiť so stranou spoluprácu. Rozhodnutie odôvodnil neadekvátnou reakciou strany na aktuálnu situáciu v krajine.

16:05 Smer ruší oslavy MDŽ v Trnave a Námestove, podujatia budú pokračovať od nedele 4. marca.

Prečítajte si tiež: V Gregorovciach sa lúčia so zavraždenou snúbenicou novinára Čítajte 

15:20 V rímsko-katolíckom kostole v Gregorovciach sa prišlo rozlúčiť so zavraždenou Martinou množstvo ľudí, ešte pred začatím rozlúčky zaplnili celý kostol.

Pri Martine, ktorá je v svadobných šatách, žiali jej mama Zlatica. Rozlúčku prišlo sledovať aj množstvo novinárov.

Krátko pred začatím znie pesnička od Jaromíra Nohavicu Sarajevo.

Kňaz pred smútiacim davom vo svojej kázni spomenul rôzne podoby zla. Mafiu označil za inštitucionalizované zlo. "Stôl plný peňazí je ťažký cynizmus, veď pre lásku k peniazom sa toto všetko stalo," zaznelo v kostole.

15:17 Predseda parlamentu Andrej Danko bude v prípade vraždy reagovať iba na relevantné informácie. Šéf SNS sa tak pre TASR prvýkrát verejne vyjadril k celej kauze a vyhlásil, že ak ktokoľvek z jeho okolia urobil v tejto súvislosti niečo zlé, bude bezodkladne konať právne i politicky, odmieta však zneužívanie vraždy na politické ciele.

15:10 Bývalý protimafiánsky prokurátor v Taliansku tvrdí, že talianski prokurátori varovali slovenské orgány pred "nebezpečnou" infiltráciou mimoriadne silného talianskeho syndikátu ´Ndrangheta.

Prečítajte si tiež: Taliani: Slovákov sme pred 'Ndranghetou varovali. Nepočúvali nás Čítajte 

"Varovali sme orgány v Bratislave, ale bohužiaľ nevšímali si to,“ povedal Franco Roberti v piatok pre taliansky rozhlas z ktorého cituje agentúra AP a Washington Post.

Roberti povedal, že kalábrijská ´Ndrangheta mohla zabiť reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerku, pretože "nebol žiadny iný spôsob, ako ho (Jána Kuciaka) umlčať".

Povedal tiež, že "korupcia" miestnych úradníkov zohráva veľkú úlohu v aktivite ´Ndranghety v zahraničí. Roberti, ktorý nedávno odišiel do dôchodku, označil to, že ´Ndrangheta so sídlom v južnom Taliansku pôsobí vo východnej Európe, Kanade a inde za "starý príbeh.“

14:55 Zvyšní štyria poslanci, ktorí prišli do klubu Mosta-Híd z rozpadnutej Siete Andrej Hrnčiar, Martin Fedor, Katarína Cséfalvayová a Eduard Adamčík, zostávajú v klube bugárovcov.

14:47 Hnutie OĽANO chce vedieť presný dátum, deň a hodinu, kedy dostala slovenská polícia z Talianska informáciu, že sa na Slovensku nachádza mafia z Kalábrie.

Poznamenal to predseda hnutia Igor Matovič. "Ak tento dátum bol predtým, ako zomreli dvaja mladí ľudia, verím, že policajný prezident Tibor Gašpar a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) budú loziť po kanáloch," povedal Matovič.

14:26 Na Divadelnom námestí v Martine už stojí pódium pre aktivistov.

14:14 Podľa europoslanca Ivana Štefanca (KDH) je príchod monitorovacej skupiny na Slovensko otázkou najbližších dní, presný termín uviesť nevedel.

Vyslanie misie má podľa Štefanca za úlohu podporiť dôveru verejnosti v to, že bude dvojnásobná vražda dôsledne preverená a páchatelia potrestaní.

13:44 Predseda Mostu-Híd Béla Bugár odmieta z tragickej udalosti vytĺkanie bodov a preferencií, povedal to v rádiu Expres u Braňa Závodského. Janckulíkov odchod je podľa neho v poriadku a problém v ňom nevidí.

Prečítajte si tiež: Bugár nevidí problém v Janckulíkovom odchode, od Kaliňáka očakáva gesto Čítajte 

Informácie, že by mohla podať demisiu ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ak Kaliňák neodíde, Bugár odmietol. Tvrdí, že žiadne ultimátum ministerka nedávala.

Očakáva však, že Kaliňák zváži odchod ako politické gesto. "Lopta je na strane Smeru, keď budú reagovať, my si potom na základe toho urobíme nejaké závery," skonštatoval Bugár. Na odchode policajného prezidenta Tibora Gašpara netrvá.

13:26 Európski liberáli podporia vyslanie vyšetrovacej misie europarlamentu na Slovensko, ktorá má dozrieť na vyšetrovanie. Uviedol to šéf politickej skupiny liberálov v EP Guy Verhofstadt.

13:22 SaS apeluje na politikov a nominantov koalície, aby ju opustili. Výzvu predniesol Richard Sulík, ktorý je presvedčený že Ficova vláda vytláča Slovensko z Európskej únie.

Sulík upozornil, že ak sa vláda udrží, Slovensko čakajú stratené roky z hľadiska reforiem. Má však aj obavu, že sa posilní mafia, pretože štát je podľa neho v kontakte s ňou.

13:18 Úrad vlády na otázku denníka SME, či sa premiér Fico zúčastní dnešnej spomienky na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovu odpovedal, že "Úrad vlády SR komunikoval s rodinami obetí a ponúkol im všestrannú pomoc, vrátane zabezpečenia pohrebov".

Prečítajte si tiež: Hnrčiar z Mosta-Híd: Mám zmiešané pocity, neviem, čo bude v ďalších dňoch Čítajte 

13:15 Odstúpením Kaliňáka by sa vypustil ventil, hovorí pre SME podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar z klubu Mosta-Híd.

Hrnčiar má podľa vlastných slov zmiešané pocity, nevie, čo bude v ďalších dňoch. Viac sa dozviete tu.

13:04 Poslanec Smeru Dušan Jarjabek rešpektuje Janckulíkovo rozhodnutie. "Každý je strojcom svojho šťastia, aj pán poslanec," povedal pre TASR.

Uvedomuje si tlak, ktorý je na poslancov vyvíjaný, no odporúča nepodliehať emóciám. "Mali by sme byť v tejto situácii zdržanliví a počkať si na výsledky vyšetrovania," vyhlásil.

12:55 Pravda sa nedá umlčať. Pripája sa aj celá redakcia denníka SME. #allforjan

12:53 Prvého podpredsedu SNS Jaroslava Pašku mrzí Janckulíkov odchod. "Berieme to na vedomie, je to jeho slobodné rozhodnutie," povedal pre TASR. Podľa Pašku je to signál, že by sa mali intenzívnejšie zaoberať situáciou aj v koalícii.

Nepovedal, či má minister Kaliňák odstúpiť, ako žiada Most-Híd. Zdôraznil v prvom rade potrebu vyšetriť vraždu a potrestať páchateľov.

12:48 Premiér Fico a minister Kaliňák sa stretli s predstaviteľmi medzinárodných reportérskych organizácií. Stretnutia sa zúčastnil generálny riaditeľ Reportérov bez hraníc Christopher Deloire, reprezentant pre slobodu médií OBSE Harlem Désir a zástupkyňa Európskeho centra pre slobodu v tlači a médiách Flutura Kusari.

Deloire vyzval Fica, aby sa ospravedlnil za urážky novinárov. Odsúdil "hroznú atmosféru, ktorú voči novinárom" vytvárajú lídri vlád v Maďarsku, Poľsku, Českej republike a na Slovensku. Deloire uviedol, že zaznamenal snahu vlády vyšetriť vraždy, ale dodal: "Predsa len si myslíme, že by ste mali vyjadriť ľútosť a ospravedlniť sa za urážky voči novinárom pri viacerých príležitostiach."

Fico neskôr hovoril o dezinterpretácii. "Na stretnutí nezaznela výzva na ospravedlnenie sa novinárom za niektoré výroky z minulosti na ich adresu," informoval agentúru tlačový a informačný odbor úradu vlády v stanovisku.

12:42 Na Slovensku zavraždili novinára. Táto veta prepisuje správu o stave spoločnosti.

Prečítajte si tiež: Odstúpenie Kaliňáka je len prvá nevyhnutnosť Čítajte 

A prvé reakcie premiéra a ministra vnútra ukazujú, že zo slovenskej politiky vymizol akýsi elementárny pocit hanby a predpoklad morálnych zábran. Odstúpenie Kaliňáka je len prvá nevyhnutnosť, píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

12:26 Igor Janckulík svojím odchodom potvrdil názor, ktorý už avizoval. Takto Most-Híd reaguje na jeho koniec v klube aj koalícii.

12:25 Kvôli pietnemu pochodu bude v Bratislave obmedzená aj doprava.

„V čase od 17.00 h do 18.00 h bude obmedzená osobná doprava a doprava prostriedkami MHD v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí, Jesenského, Štúrovej ulici, Kamennom námestí, Námestí SNP, Obchodnej ulici, Kollárovom námestí, Nám. 1. mája a v okolí Námestia slobody,“ informovala hovorkyňa krajskej polície Lucia Mihalíková.

12:14 Nový odborový zväz polície verejne vyzval prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara a ministra Kaliňáka na odstúpenie zo svojich funkcií.

Prečítajte si tiež: Janckulík odchádza z klubu Mosta-Híd i vládnej koalície Čítajte 

Ako ďalej agentúru SITA informoval predseda zväzu Vojtech Klučarovský, dôvera občanov je podľa nich nevyhnutná pre plnenie policajných úloh a zachovanie právneho poriadku.

Nový odborový zväz združuje približne 500 policajtov, ktorí neboli spokojní s fungovaním Odborového zväzu polície.

12:12 Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál nevie o odchode Igora Janckulíka z klubu a vládnej koalície. Ako reagoval pre TASR, takú informáciu zatiaľ nedostal.

12:02 Polícia zverejnila video z razie na východe.

11:39 O smrti investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky informovali mnohé zahraničné médiá už v pondelok. Súvisiace témy sa však v médiách objavujú aj naďalej - texty o novinárovej vražde vystriedali informácie o talianskej mafii, policajných raziách či spomienkových pochodoch, ktoré sa budú konať vo viacerých krajinách sveta.

Tragickej vražde sa naďalej venujú Washington Post, NY Times, či Die Welt.

11:25 Spolupatričnosť možno vyjadriť aj použitím hashtagu #AllForJan.

11:19 Poslanec Igor Janckulík odchádza z klubu Mosta-Híd a vládnej koalície. Považuje za neprípustné, aby ľudia na najvyšších a citlivých politických miestach mali prepojenia na mimoriadne pochybné osoby, ktoré sú dôvodne podozrivé z napojení na mafiu a vo svojej krajine dokonca trestne stíhané.

Prečítajte si tiež: Most žiada Kaliňákov pád, Bugár chce vládu udržať Čítajte 

V parlamente bude pôsobiť ako nezaradený poslanec. S predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom sa podľa vlastných slov rozišli korektne.

10:58 Na pietnom pochode v Bratislave sa zúčastní aj prezident Andrej Kiska. Informovala o tom Kancelária prezidenta.

10:27 Pamiatku zavraždeného Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej si uctia aj v parlamente. Na pietnom akte vo vestibule v sídle národnej rady odhalia inštaláciu výtvarného objektu s názvom 'Symbolický náhrobník', ktorý vytvoril Fero Guldan.

10:23 Občiansky pochod "Nechceme späť 90-te! Pochod za Jana Kuciaka a Martinu Kušnírovú" v Bratislave sa začína o 17:00 hod. na Hviezdoslavovom námestí a jeho účastníci sa vydajú na Námestie slobody, kde od 18:00 do 18:45 vystúpia rečníci z radov novinárskej obce.

9:59 Bývalá riaditeľka osobného úradu Finančnej správy Soňa Karabelli ani vedúca oddelenia boja proti podvodom Lucia Fecková neboli v lete v roku 2014 na dovolenke s členmi rodiny Vadalovcov.

Agentúru SITA o tom informoval Marek Para, advokát Karabelli. Podľa jeho slov sú tvrdenia Lucie Ďuriš Nicholsonovej o tom, že Karabelli spolu so súčasnou štátnou tajomníčkou na ministerstve financií, nominantkou za SNS Danou Meager a vedúcou oddelenia boja proti podvodom Luciou Feckovou trávili dovolenku s Vadalovcami, nepravdivé.

9:53 Tlačový brífing s témou Vieme, prečo Andrej Danko mlčí zvolala aj strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

9:40 V Trebišove pozná Vadalu každý, hovoriť o ňom však nechcú. Viac sa dočítate tu.

9:07 Talianska polícia "pred časom" upozornila kolegov na Slovensku, a tiež medzinárodné orgány, na podozrivú skupinu z Kalábrie, ktorej členov zadržali vo štvrtok na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Agentúru ANSA o tom informovali zdroje z prostredia talianskej justície.

Prečítajte si tiež: Taliani už pred časom upozornili slovenských kolegov na podozrivú skupinu z Kalábrie Čítajte 

Podľa správy kalábrijskí prokurátori, ktorí sa zameriavajú na činnosť mafie, "oficiálne upozornili medzinárodnú políciu a políciu na Slovensku, že by mali sledovať aktivity zadržanej skupiny z Kalábrie, ktorá je podozrivá z napojenia na vraždy mladého novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky".

Zástupca prokuratúry Gaetano Paci takisto uviedol, že jeho kancelária poskytla informácie o údajnom napojení na zločineckú organizáciu 'Ndrangheta z Kalábrie.

8:41 Strana SaS zvolala na 11.20 h tlačovú konferenciu s názvom - Voláme posily z Európy vyšetriť vraždu a prepojenie vlády na mafiu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 2. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 3. Pozor na predvianočné online podvody, takto nakúpite bezpečne
 4. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 5. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce?
 6. Darujte predplatné a získate poukaz v hodnote 10 € do Panta Rhei
 7. Deti cestujú do exotiky zadarmo
 8. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 1. Nová éra stavieb začína teraz
 2. Pozor na predvianočné online podvody, takto nakúpite bezpečne
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 4. Deti cestujú do exotiky zadarmo
 5. Darujte predplatné a získate poukaz v hodnote 10 € do Panta Rhei
 6. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 7. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce?
 8. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 14 773
 2. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 7 959
 3. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 513
 4. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 021
 5. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 381
 6. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 2 071
 7. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj 1 692
 8. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 1 262
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu