BRATISLAVA. Výroky policajného prezidenta Tibora Gašpara o verziách vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej spochybňujú v očiach verejnosti vyšetrovanie celého prípadu, myslí si generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
Podľa jeho slov sa nemôže stávať, aby polícia v jeden deň zverejnila možný motív vraždy a hneď na druhý už pripúšťala, že takýto motív sa nepotvrdil.
„Spochybňuje to celú činnosť ľudí, ktorí na tom intenzívne, ale naozaj intenzívne pracujú. Ľudia si pomyslia, že buď sme v koncoch, alebo je tam snaha zavádzať,“ povedal Čižnár v diskusnej relácii TA3 V politike.

Aj keď Gašpara priamo nemenoval, jeho výroky sa zrejme týkali udalostí posledných dní, keď Gašpar ešte v stredu sám vyšiel na tlačovej konferencii s verziou, že vražda mohla súvisieť s drogovým prípadom, ktorý sa mal stať v približne v rovnakom čase vo Veľkej Mači.
Hneď vo štvrtok pritom Gašpar pripustil, že expertíza zadržaných zbraní z drogového prípadu vylúčila, že by bola táto zbraň použitá pri vražde Kuciaka.
„Ja informovať chcem, ale vtedy, keď budem mať niečo objektívne zadokumentované,“ dodal ďalej Čižnár.
Šéf polície sa pritom nezachoval v prípade Kuciakovej vraždy štandardne ani podľa opozičnej poslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS). Na jeho pokyn vraj nedostávali informácie o nálezoch z miesta činutraja viceprezidenti polície a nechával si ich zasielať jedine Gašpar. Potvrdiť jej to mal jeden zo samotných viceprezidentov. Obyklým postupom podľa nej je, že takéto správy idú celému vedeniu polície.
"Ja sa pýtam prečo? Prečo mu záležalo, aby sa nerozšíril okruh ľudí, ktorí mali informácie z miesta činu Je to hrubá manipulácia s vyšetrovaním,“ vyhlásila Nicholsonová na RTVS v relácii O 5 minút 12.
Minister vnútra Robert Kaliňák na jej slová reagoval tým, že sa vyšetrovaniu vôbec nerozumie.
"Dopravnú políciu asi nie je potrebné informovať. Neviem, o ktorom pánovi viceprezidentovi to hovoríte," povedal minister.
Z polície poslali stanovisko, kde policajný prezident označili vyjadrenia Ďuriš-Nicholsonovej za klamstvá a politický hyenizmus. "Žiadny príkaz neinformovať viceprezidentov Policajného zboru, v prípade dvojnásobnej vraždy, nevydal a tvrdenia pani poslankyne sú absolútne nepravdivé a majú za cieľ opäť len zavádzať verejnosť," reagovali z Prezídia policajného zboru.
Kaliňákovo vysvetlenie nesedí
Na nezvyčajný postup polície pri vražde Kuciaka a Kušnírovek upozornil aj týždenník Trend, podľa ktorého bol medzi prvými ľuďmi na mieste činu šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer. Do jeho pôsobnosti pritom vraždy nepatria.
Krajmera s Kuciakom spájali texty novinára z minulého roka, v ktorých písal o nepriamom prepojený tohto policajta na oligarchu Norberta Bödöra spájaného so Smerom.
"Ak si všimnete, je to on a jeho tím, ktorý v novembri podal návrh na obžalobu v piatich prípadoch korupcie," vysvetľoval postup polície Kaliňák. Korupčné prípady sa podľa neho týkali práve rodiny Vadalovcov, ktorú v článkoch o prepojeniach talianskej mafie na Slovensko zieňoval Kuciak.
Novinárka Trendu Zuzana Petková vzápätí reagovala na Kaliňákovo vysvetlenie tým, že nesedí. "Keď bol Krajmer na mieste vraždy, nebolo ešte verejne známe, že Kuciak sa vadalovcom vôbec venoval," doplnila Petková po relácii.
Aktuality.sk, pre ktoré Kuciak písal, pred necelým rokom odhalil, že Krajmerova manželka má napojenie na podnikateľa Bödöra, ktorého rodina riadi aj vplyvnú bezpečnstnú službu Bonul.
Z policajného prezídia sa v stanovisku snažili vysvetliť Krajmerovu prítomnosť tým, že sa snažil na mieste činu zistovať či neboli zistené nejaké iné informácie, ktoré by mohli mať súvis s činnosťou, ktoré vyšetruje protikorupčná jednotka. V stanovisku NAKA tvrdí, že Krajmer nebol v dome.
Informovanie obmedzili
Odchod šéfa polície, ale najmä Kaliňáka zo Smeru žiada v týchto dňoch opozícia, ale aj koaličný Most-Híd. Kaliňák vo víkendových diskusných reláciách vlastný odchod odmietol a zároveň dodal, že nevidí dôvod ani na odchod Gašpara.
"Najdôležitejšie je vyšetrenie vraždy. Nie moja stolička, ale toto je podstatné," opakoval Kaliňák v RTVS. Na výzvu Mosta-Hídu podľa neho Smer odpovie v čase, aký si strana Bélu Bugára určí.
Voči tvrdeniam, že nezvládol bezpečnosť krajiny, sa ohradil tým, že Slovensko je napriek vražde novinára a jeho snúbenice podľa medzinárodných rebríčkov bezpečná krajina.
„Je to vrchol cynizmu,“ reagovala Nicholsonová, podľa ktorej Kaliňák už reálne skončil vo funkcii.
Ešte vo štvrtok vydal Čižnár pokyn, aby mohla polícia poskytovať informácie verejnosti len po výslovnom súhlase dozorujúceho prokurátora, a to tiež len také, ktoré nezasiahnu do vyšetrovania. Pripustil však, ž priamo Gašparovi nemôže vydať záväzný pokyn, a tak len dúfa, že polícia bude rešpektovať jeho výhrady.
Samotný Čižnár podľa vlastných slov dostáva informácie o napredovaní vyšetrovania po novom každé dva dni, pričom politici podľa neho takéto informácie nedostávajú.
V hre je podľa neho naďalej najmä verzia, podľa ktorej vraždy súvisia s Kuciakovou prácou, zároveň sa pracuje s ďalšími možnými motívmi. O tých však už bližšie hovoriť nechcel.
Polícia naznačila čas vraždy
Polícia medzičasom už aj naznačila, kedy malo dôjsť k samotným vraždám, hoci Gašpar ešte koncom týždňa hovoril o „ustaľovaní presného času vraždy“. Aj keď pôvodne sa hovorilo o štvrtkovom večeri, zrejme sa tak stalo ešte skôr.

Kušnírovej btotiž pre bulvárne médiá povedala, že sa s dcérou nevedela skontaktovať už od stredy. Polícia zároveň v nedeľu vyzvala občanov z okresov Galanta, Šaľa, Dunajská Streda, ale iných, čo prechádzali týmito okresmi, aby si zálohovali dáta z autokamier práve zo stredy minulého týždňa, a to najmä z času od 17. do 22. hodiny.
„V prípade, ak takýmito dátami disponujú tak informáciu o zálohovaní je potrebné zaslať e-mailom na adresu: velkamaca@minv.sk,“ vyzvalo policajné prezídium.

Beata
Balogová
