BRATISLAVA. Dva roky od parlamentných volieb je zrejmé, že premiér Robert Fico (Smer-SD) musí odísť z politiky.
Akékoľvek iné riešenie by podľa Občianskej konzervatívnej strany (OKS), ktorej stanovisko poslal agentúre SITA poslanec Národnej rady a predseda OKS Ondrej Dostál, bolo polovičaté a nič zásadné neriešiace.
Nič sa nezmenilo
Podľa OKS po dvoch rokoch od volieb musí byť už naozaj všetkým jasné, že tretia vláda Fica bol omyl.

"Bez ohľadu na to, či Fico vládne so Slotom a Mečiarom, sám, alebo s Dankom a Bugárom, korupčný systém spravovania štátu, rozhodujúci vplyv oligarchov a nekalých ekonomických záujmov v pozadí a ochranná ruka nad rozkrádaním štátu ostávajú podstatou Ficovho vládnutia," uvádza OKS.
Ficove vlády podľa nich prešli trajektóriou od posluhovania oligarchom cez krytie organizovaného zločinu až po priame personálne prepojenia s osobami podozrivými z príslušnosti k mafii.
"Odporný zločin v podobe vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a informácie, ktoré sa v súvislosti s týmto zločinom objavili, sú toho výrečným svedectvom," dodáva.
OKS je presvedčená, že v tejto situácii sú už akékoľvek čiastkové riešenia v podobe výmeny ministra vnútra Roberta Kaliňáka či policajného prezidenta Tibora Gašpara nedostatočné, polovičaté a nič zásadné neriešia.
"Hlavným zodpovedným za vytvorenie korupčného systému, ktorý ovláda Slovensko, je Robert Fico. Jediným skutočným riešením je preto odchod Roberta Fica. Jeho odchod nielen z čela vlády, ale aj zo všetkých ústavných funkcií a zo slovenskej politiky. Robert Fico musí skončiť," uvádza OKS.
Boj o právny štát
Progresívne Slovensko má na mnohé témy odlišné názory od strán parlamentnej opozície.
Ale dnes, ako uvádza strana v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol Ľubomír Ondrejkovič, sa hrá o charakter právneho štátu a demokracie a tieto rozdiely nehrajú rolu.

"Žiadame celú demokratickú opozíciu, aby sme sa stretli a dohodli spoločný postup pre vytvorenie alternatívy k súčasnému stavu. Ukážme, že spolupráca nám nie je cudzia a dokážeme sa spojiť, ak ide o veľké veci," povedala Zuzana Čaputová, podpredsedníčka Progresívneho Slovenska.
Tak, ako sa spojili demokratické strany proti vláde Vladimíra Mečiara pred voľbami v roku 1998, je podľa Progresívneho Slovenska čas, aby sa demokratické strany a hnutia spojili pri terajšej vláde Róberta Fica.
Vystupovanie predsedu vlády je podľa nich morálne a politicky neprijateľné. "Každý ďalší deň fungovania vlády Smeru poškodzuje dôveru v spravodlivosť a demokratické inštitúcie," dodávajú.
Nezmieriteľné tábory
Podľa strany Sieť sa parlament vďaka úsiliu o sebaprezentáciu poslancov už dávno rozdelil na nezmieriteľné tábory, ktoré viac ako snaha presadiť svoj politický program a prevziať zodpovednosť za riadenie štátu motivuje osobná nenávisť voči oponentom.
"Jediným ústavným činiteľom, ktorý môže prispieť k riešeniu, je prezident. Andrej Kiska nastúpil ako priamo volená hlava štátu do svojho úradu na základe hlasovania všetkých voličov," uviedol predseda Siete Ivan Zuzula.
Podľa Zuzulu má prezident plné právo podniknúť reálne kroky, aby ukončil túto politickú paralýzu. Premier s ňou už podľa Siete nedokáže nič robiť.