BRATISLAVA. Keď v roku 2005 zavraždili mafiána Karola Patasyho staršieho, SIS mala o chystanom atentáte informáciu vopred. Posunula ju polícii, ktorá navrhla Patasymu ochranu. On ju odmietol a zomrel.
Tajná služba si vtedy splnila svoju úlohu. Čo robila pred vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, teraz nechce povedať.
Ak sa preukáže pôsobenie talianskej mafie na Slovensku, mala to SIS monitorovať, myslí si bývalý predseda výboru na jej kontrolu Pavol Abrhan z KDH. Práve talianska stopa je jednou z hlavných vyšetrovacích verzií polície v prípade vraždy novinára Kuciaka, ktorý o mafii písal. Ak by SIS odhalila prípravu vraždy, mohla o tom informovať políciu.

Tajná služba má špecifické oprávnenia. Sleduje vytypovaných ľudí z kriminálneho prostredia, platí vlastných donášačov. Po schválení súdom môže nasadiť odpočúvanie.
Keďže informačná služba nemá výkonné právomoci, nemôže na zistené informácie reagovať priamo, napríklad, že by podozrivých ľudí zatkla. Svoje zistenia môže posúvať ďalším bezpečnostným zložkám, ako napríklad polícii alebo prokuratúre.
SIS stále mlčí
SIS na otázky SME nereagovala. Od štvrtka minulého týždňa neodpovedala, či vedela o možných prepojeniach vysokých úradníkov na Úrade vlády s talianskou mafiou. Jej riaditeľ Anton Šafárik taktiež mlčí pri otázke, či kauzu nepovažuje za svoje zlyhanie a neplánuje odstúpiť.