Odomykáme texty, ktoré súvisia s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Ak chcete finančne podporiť dôslednú žurnalistiku, môžete tak spraviť tu.
BRATISLAVA. Po týždni vyšetrovania polícia stále nechce prezradiť podrobnosti vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Spresnila len niektoré doterajšie informácie.
Verejnosť tak nevie, kedy dvojica zomrela, ako sa páchateľ dostal do jej domu vo Veľkej Mači, aké verzie prípadu už vylúčili a či sa vyšetrovateľom niekto ozval, že má informácie, za ktoré sľúbil premiér Robert Fico zo Smeru odmenu milión eur.
„Po konzultácii s dozorujúcim prokurátorom nie je možné poskytnúť ďalšie informácie o vyšetrovaní. Nebudú poskytnuté ani parlamentnému výboru,“ povedal Gašpar.
Zomreli zrejme už v stredu
Mŕtve telá našla polícia v nedeľu 25. februára neskoro večer, keď ju o pomoc požiadala matka Martiny Kušnírovej. S párom sa už dlhšie nevedela skontaktovať.
Policajti zistili, že Kuciaka pravdepodobne zavraždili strelou do hrudníka, Kušnírovú strelou do hlavy.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár spomínal ako pravdepodobný čas činu štvrtkový večer. Nedávna výzva polície ukázala, že vražda sa zrejme stala v stredu večer.
Polícia cez víkend vyzvala ľudí, ktorí prechádzali okresmi Galanta, Šaľa a Dunajská Streda, aby si zálohovali dáta z autokamier zo stredy 21. februára od 17.00 do 22.00 hodiny.
„Môžeme to chápať aj ako špecifikáciu času pre nás najpravdepodobnejšieho,“ povedal Gašpar.
Možno chýbal znalec
Polícia si na miesto zavolala Abdolreza Majdiho z Lekárskej fakulty UK. Lekár to potvrdil, ale k prípadu sa viac nechce vyjadrovať.
Majdi nie je súdnym znalcom. Neprítomnosť súdneho lekára by mohla sťažiť určenie času smrti a ďalšie zisťovanie. V rozhovore pre denník SME to naznačil súdny lekár a znalec Norbert Moravanský.
„Ak sa preukáže, že na mieste bolo dovolené vykonať úkony prehliadky tiel zomretých niekomu inému, ako je súdny lekár s atestáciou, tak by som to považoval za problém,“ povedal Moravanský.
Polícia na otázky SME k tejto veci do uzávierky neodpovedala.
Policajné verzie
Po Kuciakovej smrti médiá zverejnili jeho nedokončený posledný text o talianskej mafii na Slovensku a jej väzbách na ľudí z prostredia Úradu vlády.
Už predtým Gašpar tvrdil, že jeho smrť zrejme súvisí s jeho prácou. V pondelok, po týždni vyšetrovania, spresnil, že sa zaoberajú práve novinárovými zisteniami o talianskej mafii.
„Je to jedna z hlavných verzií,“ povedal Gašpar.
Denník Pravda zverejnil verziu, že napriek prvotným informáciám mal Kuciak dve strelné poranenia. Keďže polícia stopy po boji nenašla, špekuluje sa, že dvojica vraha poznala a do domu ho pustila dobrovoľne.
Zámky skúmajú experti, povedal Gašpar. "Či bola osoba pozvaná, alebo vošla násilne, ukáže vyšetrovanie."
Minulú stredu na tlačovej besede začal Gašpar hovoriť aj o tom, ako polícia vypátrala dvoch ľudí, ktorí sa v piatok dohadovali, že majú ísť do Veľkej Mače aj so zbraňami. Keď polícia neskôr urobila domové prehliadky, našla zbrane aj drogy.
Už nasledujúci deň Gašpar priznal, že prípady nesúvisia. Okrem iného potvrdil, že zadržanými zbraňami Kuciaka podľa expertízy nezavraždili.
Čo v Mači robil Krajmer
Medzi prvými ľuďmi na mieste činu bol podľa týždenníka Trend šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer. Do jeho pôsobnosti pritom vraždy nepatria.
Kuciak minulý rok okrem iného písal aj o nepriamom prepojení tohto policajta na oligarchu Norberta Bödöra spájaného so Smerom cez Krajmerovu manželku.
Šéf OĽaNO Igor Matovič vyhlásil, že je možné, že polícia Kuciaka odpočúvala. Podľa neho sa Krajmer nemal ako inak dozvedieť, že sa Kuciak zaoberal talianskou mafiou.
Gašpar odpovedal, že polícia o Kuciakovej práci mohla vedieť už skôr, keďže spolupracuje s redakciou aktuality.sk. Krajmer podľa neho na mieste robil svoju prácu, ale do domu nevstúpil.
Výrok o odpočúvaní označil Gašpar za nezmysel.

Beata
Balogová
