Premiér Fico pokračuje v útokoch na prezidenta Kisku (minúta po minúte)

Musíme vrátiť dôveru ľudí v štát, pre mňa dôvera je zásadná rekonštrukcia vlády, zopakoval Kiska.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Dianie sme sledovali minútu po minúte:

18:05 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Prečítajte si tiež: Držte si klobúky, čaká nás posledná jazda s Ficom

18:00 Fico sa už zjavne rozhodol, že Most sa buď definitívne ohne a podrží Kaliňáka, alebo poletí z koalície. Aby jeho vztýčený prostredník videli aj tí s rozostreným zrakom, na obed s veľvyslancami si pribalil ministra vnútra.

Píše komentátor SME Peter Tkačenko.

17:43 Súčasná politická situácia je podľa expremiéra Vladimíra Mečiara ovplyvnená aj tým, že vláda dlhodobo nemá stratégiu. Premiérovi Ficovi podľa neho celkom nedochádza vývoj na Slovensku, ani chápanie zodpovednosti každej jeho časti, aj negatívnej.

17:30 Sulík sa vzdal účasti v delegácii europoslancov, ktorí prídu na Slovensko v súvislosti s vyšetrovaním zneužívania eurofondov a vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, informoval Denník N. Sulíka nominoval Európsky parlament.

Anketa:
Aké je podľa vás najlepšie riešenie situácie?
Žiadne zmeny vo vláde
1512
Rekonštrukcia vlády
1908
Predčasné voľby
24955
Hlasovalo: 28375
Hlasovanie otvorené:
od: 04.03.2018 16:49

17:21 Ministerka Matečná podáva trestné oznámenie na Luciu Ďuriš Nicholsonovú. Oznámila to na brífingu v popradskej nemocnici, kde je v súčasnosti po kolapse hospitalizovaný jej otec.

"Klamstvá pani podpredsedníčky Nicholsonovej spôsobili to, že môj otec skolaboval. Ja si svoju prácu naozaj vykonávam dlhodobo odborne a čestne a ak vás niekto krivo obviní, tak vaši blízki to znášajú najťažšie. Včera som vyvrátila klamstvá pani Nicholsonovej a ľudsky som ju požiadala, aby sa mi ako žena žene ospravedlnila. Nestalo sa tak a dnes prišla opäť s ďalšími klamstvami a nekompetentnými vyjadreniami," komentovala ministerka.

17:11 „Tak ako včera, aj dnes bolo zo strany Igora Matoviča poskytnutých veľa „odborných“ nezmyslov a klamstiev, na ktoré polícia reagovať nebude. Sústreďujeme sa na vyšetrovanie, ktoré je pre nás prioritou,“ reagovalo komunikačné oddelenie polície.

16:45 Premiér Fico je pripravený zúčastniť sa na stretnutí troch ústavných činiteľov, ktoré inicioval Andrej Danko. Informovala o tom jeho hovorkyňa Beatrice Szaboová.

16:44 Úrad špeciálnej prokuratúry nebude k priebehu vyšetrovania vraždy podávať informácie o skutkových zisteniach ani o priebehu vyšetrovania a prípadných pochybeniach policajných zložiek, ku ktorým by mohlo počas vyšetrovania dôjsť. Informovala hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Prečítajte si tiež: Galko dostal možnosť skontrolovať Jasaňovu previerku

16:30 Šéf výboru na kontrolu činnosti národného bezpečnostného výboru Ľubomír Galko z SaS dostane k nahliadnutiu niektoré dokumenty súvisiace s previerkou pre Viliama Jasaňa.

Povedal to po zasadnutí výboru, na ktorom riaditeľ národného bezpečnostného úradu Jozef Magala vysvetľoval previerku pre Jasaňa.

15:55 Premiér ťahá Slovensko z civilizovaného sveta do temných kútov organizovaného zločinu, arogancie moci a násilia. V reakcii vyhlásenie Fica to uvádza predseda SaS Richard Sulík.

15:40 Predseda výboru na kontrolu SIS Gábor Grendel hovorí, že SIS organizovanú skupinu monitorovala a dostal viaceré uspokojivé odpovede.

Šéf SIS Anton Šafárik po rokovaní vyhlásil, že SIS si plnila všetky svoje povinnosti. Či informačná služba vedela o chystanej vražde Jana Kuciaka, nepovedal.

Grendel potvrdil, že sa pýtali aj na veci súvisiace s údajnou snahou o destabilizáciu krajiny, no odmietol prezradiť, čo sa dozvedeli.

15:30 Prezident Kiska zajtra začína rokovania s politickými stranami o stabilizácii situácie na Slovensku vzhľadom na to, že premiérovi sa to za viac ako týždeň nepodarilo, práve naopak každým krokom destabilizuje celú spoločnosť, reagoval na Fica hovorca prezidenta Roman Krpelan.

15:20 Súčasťou sedemčlennej delegácie europoslancov, ktorá príde na Slovensko vyšetrovať zneužívanie eurofondov a vraždu, bude aj predseda SaS Richard Sulík.

15:09 Najvyšší ústavní činitelia by sa mali zísť na rokovaní za jedným stolom. Myslí si to predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

"Takéto stretnutie je dôležité na zastavenie politických nálad, ktorých jediným cieľom je destabilizácia štátu,“ zdôraznil Danko.

V prípade, že nebude dohoda na skoršom termíne, Danko navrhuje termín stretnutia na piatok o 12.00 h na Bratislavskom hrade.

14:46 „Pýtam sa, prečo sa prezident Kiska rozprával súkromne s pánom Sorosom,“ opakoval Fico. Podľa vlastných slov stále nedostal odpoveď na túto otázku. „To, čo sa začalo diať v nedeľu, je scenár, ktorý nebol písaný u nás,“ zopakoval.

Prečítajte si tiež: Prezident destabilizuje krajinu, útočí Fico na Kisku

14:38 „Som šokovaný z toho, že prezident desať dní dozadu hovoril o Slovensku ako o úspešnom príbehu a teraz vraždu zneužíva na mocenský boj,“ hovorí o prezidentovi Kiskovi.

Opäť zopakoval, že z prezidenta je sklamaný. Fico tvrdí, že od Kisku by očakával snahu o ochranu dobrého mena Slovenska v zahraničí. Prezident ale podľa premiéra robí opak a spolu s opozíciou sa snaží o demontáž súčasného vládneho zoskupenia.

„Úlohou prezidenta je chrániť dobré meno Slovenska, on to nerobí a iba destabilizuje krajinu spôsobom, aký je v Európskej únii nevídaný,“ tvrdí.

14:19 Premiér Fico informoval veľvyslancov o "masívnom a transparentnom" vyšetrovaní vraždy novinára. Slovensko podľa premiéra ostáva tou istou demokratickou krajinou, akou bolo pred vraždou. Tento fakt si nedovoľuje spochybňovať a tiež nedovolí, "aby niekto kydal na našu republiku".

Prečítajte si tiež: Gašpar je podľa Matoviča najväčšou prekážkou nezávislého vyšetrenia vraždy

13:48 Policajný prezident Tibor Gašpar je podľa Igora Matoviča najväčšou prekážkou nezávislého vyšetrovania. Líder OĽaNO poukázal na nepravdivé tvrdenie Gašpara, že šéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer na mieste činu vraždy vôbec nebol.

Matovič na brífingu pustil video so zábermi televízie Joj, na ktorom je vidieť, ako Krajmer vchádza do dvora rodinného domu, kde našli telá zavraždených.

"Samotní členovia vyšetrovacieho tímu sú zhrození z Gašparových slov, že nebol ani len vo dvore. Jeden z nich mi poslal link s komentárom, že Krajmer priamo na mieste činu zasahoval do vyšetrovania a že boli zhrození, čo tam vôbec robí, lebo podľa nich Krajmer nikdy nechodí k vraždám. To je v príkrom rozpore s tým, čo hovoril Gašpar," povedal Matovič. Šéf Obyčajných po tomto dôkaze verí, že Gašpar podá demisiu.

Polícia medzitým zverejnila stanovisko, podľa ktorého policajný riaditeľ vychádzal iba zo zverejnenej fotografie.

13:36 Na zasadnutie parlamentného výboru na kontrolu SIS prišiel riaditeľ SIS Anton Šafárik. Postupne prichádzajú aj členovia výboru Gábor Grendel, Boris Kollár či Anton Hrnko.

Na rokovaní výboru sa Šafárika chcú pýtať, či SIS vedela o prepojení Márie Troškovej či Viliama Jasaňa na ľudí spájaných s talianskou mafiou.

13:08 Pondelková tlačovka premiéra Fica k vládnej kríze nezostala bez odozvy ani v zahraničí. Svetové médiá zaujala najmä Ficova narážka na amerického miliardára maďarského pôvodu Georgea Sorosa.

Prečítajte si tiež: Ficovho Soroša si všimol aj svet. Premiéra prirovnávajú k Orbánovi

12:57 Polícia spresňuje, že riaditeľ protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer na mieste činu plnil úlohy v plnom rozsahu súvisiace s objasňovaním trestného činu.

Policajný prezident Gašpar nemal podľa stanoviska v čase svojho pondelňajšieho vyjadrenia podrobnú informáciu o pohybe riaditeľa na mieste činu a vychádzal iba zo zverejnenej fotografie z Veľkej Mače.

Krajmer v súvislosti s medializovanými informáciami Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Igora Matoviča podáva trestné oznámenie za ohováranie a žalobu na ochranu osobnosti.

12:45 „Pán minister vnútra má veľmi komplikovanú situáciu a prežíva to ťažko, ale my budeme o ňom hovoriť priamo s ním,“ reagoval Pellegrini na to, či má Kaliňák jeho dôveru.

12:26 „Ja nebudem komentovať priebeh rokovaní,“ reagoval Pellegrini na otázku, či žiadal koniec Kaliňáka. Konkrétne neodpovedal ani na otázku, či je v hre širšia rekonštrukcia vlády. Je však možné, že Smer zverejní svoje rozhodnutie o Kaliňákovi skôr ako v pondelok.

12:22 Podpredsedovia Smeru nepovedali jasne, či podporujú Kaliňáka, nevylúčili však, že sú za jeho odchod.

„Rokujeme o tom, ako sa vysporiadame so situáciou,“ reagoval Pellegrini. Predseda Fico má však plnú podporu vedenia Smeru a členskej základne.

Prečítajte si tiež: Fico má podporu Smeru, Kaliňákovi ju podpredsedovia jasne nevyjadrili

12:07 „Vyzývam všetkých predstaviteľov politických strán, aby prestali atakovať políciu a nechali ju pracovať,“

vyzval Pellegrini. Opozícia chce podľa podpredsedu Smeru iba rozbiť stabilitu v krajine.

„Nezakrývame si oči pred tým, že je pnutie v koalícii,“ doplnil. Strana dostala čas do pondelka a Smer ho podľa Pellegriniho dodrží.

„Uvidíme aký bude výsledok nášho rokovania a dáme vám včas vedieť,“ povedal novinárom na margo požiadavky Mostu-Híd o odchode ministra Kaliňáka. Možnú spoluprácu s Kotlebom vylúčil.

„Nechajte políciu konať,“ vyzval na záver s tým, že Smer bude konať zodpovedne. Smer tiež požiada finančnú správu aby vydala saldo talianskej skupiny na východe.

12:01 „Sme tu v zložení, ktoré dovoľuje čas,“ informoval na začiatok brífingu Smeru podpredseda Peter Pellegrini. „Nás udalosť hlboko zasiahla,“ povedal o vražde novinára. Prioritou by malo byť vyšetrenie a potrestanie vinníkov tejto veci.

11:56 Hnutie OĽaNO žiada SNS a celú vládu, aby zastavila nákup transportérov pre slovenskú armádu. Poukazuje, že transportéry ide Slovensko kupovať od firmy, pri ktorej sú podozrenia z korupcie.

SNS považuje tvrdenia Obyčajných za šialené konšpirácie.

11:50 Toto nie je formula 1. Na prvom mieste je vyšetrenie vraždy,“ zopakoval Kaliňák. Na otázky, či zvažuje odstúpenie zopakoval, že už to povedal tisíckrát.

11:49 Prezident Kiska považuje za najdôležitejšie vrátiť dôveru ľudí v štát, jeho predstaviteľov a v spravodlivosť. "Toto je to, na čo sa musíme teraz zamerať," vyhlásil počas pracovnej cesty v Tvrdošíne.

"Od zajtra začínam rokovania s politickými stranami a som pripravený našu krajinu z tejto krízy vyviesť. Musíme sa spojiť a musíme vrátiť dôveru ľudí v štát. To je to, čo ľudia potrebujú vidieť. Pre mňa dôvera je zásadná rekonštrukcia vlády, musíme mať vládu, ktorá nepolarizuje našu krajinu, ale ktorá spája," uviedol. Je preto pripravený diskutovať s predstaviteľmi politických strán.

Prečítajte si tiež: Ľudia musia opäť začať veriť štátu, vyhlásil prezident Kiska

V súvislosti s vraždou novinára prezident vyzval, aby vyšetrovatelia dostali dôveru a časový priestor.

"Verím, že tím vyšetrovateľov robí to najlepšie, čo vie, aby bola úkladná vražda čo najskôr vyšetrená, to je nesmierne dôležité," dodal.

Prezident zareagoval osobne na informácie premiéra Fica o stretnutí slovenskej hlavy štátu so Sorosom v New Yorku 20. septembra 2017.

"Nenechajme sa zmiasť, nenechajme sa odviesť od témy. Myslím, že pán predseda vlády by mal pozbierať v sebe taký ten zvyšok politickej dôstojnosti a venovať sa tomu, čo našu krajinu trápi," reagoval Kiska.

11:37 Výbor pre obranu a bezpečnosť sa skončil. Po výbore v rozhovore s novinármi Kaliňák povedal, že policajného prezidenta Gašpara nemá dôvod odvolať.

Prečítajte si tiež: Kaliňák o iniciatíve Talianov nevedel, priamu zodpovednosť za smrť Kuciaka necíti

Podľa Kaliňáka Gašpar iba povedal informácie, ktoré dostal, reagoval na to, či bol šéf Protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer na mieste činu.

11:33 Kaliňák hovorí, že stále nevie povedať, kedy došlo ku Kuciakovej vražde. Na jeho úmrtnom liste je napísaný až piatok, podľa ministra stále platí trojdňové rozpätie.“Môžeme len dôverovať lekárom, ja neviem povedať, prečo to tak je,” povedal.

Dodal tiež, že ak bude potrebné zverejnia časovú os od oznámia matky Martiny Kušírovej na polícii, po príchod hliadky na miesto činu.

11:24 Premiér nikoho z ničoho neobvinil, položil len jednoduchú otázku, reagoval Kaliňák na včerajšie vystúpenie Fica, ktorý hovoril o Georgeovi Sorosovi. Ten vraj sám požiadal o stretnutie prezidenta. “Pán premiér nezaútočil, len sa spýtal. (...) Prejav bol napísaný minimálne v Insbrucku na lyžovačke,” reagoval Kaliňák.

Gábor Grendel na to dodal, že to je reakcia hodná Mariana Kočnera.

11:17 „Pýtate sa správne, ale na nesprávnom mieste,” reagoval Kaliňák na otázku nezaradeného poslanca Martina Poliačika, ako je možné, že NBÚ nezachytil počas preverovania Viliama Jasaňa bezpečnostné riziko. Zároveň prečo nevyžadovalo previerku Troškovej, hoci bola v stálom styku s premiérom.

11:01 Trošková nemala previerku. “Bola len sekretárka,” povedal na výbore Kaliňák. Minister odmietol zverejniť meno vyšetrovateľa vraždy, o čo ho požiadala opozícia.

10:51 Ohľadne informácií o tom, že taliansky úrad boja proti mafii už v roku 2013 informoval slovenskú políciu, že Antonino Vadala má kontakty s najvyššími predstaviteľmi organizovaného zločinu, Kaliňák uviedol, že sa zatiaľ preverujú archívy danej komunikácie. Kaliňák však zatiaľ nevie o tom, že by Taliansko z vlastnej iniciatívy Slovensko informovalo a tvrdí, že reagovalo len na otázky slovenskej strany.

10:38 Najväčší tím vyšetrovateľov a kriminalistov v histórii polície pracuje na prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Na rokovaní výboru pre obranu a bezpečnosť to povedal minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) s tým, že zatiaľ bolo vypočutých viac ako sto svedkov.

10:32 Verejné zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko bude v piatok aj v Nitre. Organizuje ho občianska iniciatíva Občania pre Nitru. Zhromaždenie bude o 17:00 pred okresným úradom.

10:02 Podpredsedovia Smeru Peter Pellegrini, Richard Raši a predseda poslaneckého klubu Martin Glváč zvolali o 12:00 brífing.

9:58 Taliansky úrad boja proti mafii už v roku 2013 informoval slovenskú políciu o tom, že má Antonino Vadala kontakty s najvyššími predstaviteľmi organizovaného zločinu.

Prečítajte si tiež: Antonino Vadala o Troškovej: Ja som ju poradil Jasaňovi

Informuje o tom portál Aktuality.sk. Dokazuje to podľa portálu korešpondencia medzi slovenským veľvyslanectvom v Ríme a talianskou organizáciou DIA, ktorú má redakcia k dispozícii.

9:30 Máriu Troškovú som Jasaňovi odporučil ja, hovorí v rozhovore pre denník Korzár Antonino Vadala. Okrem iného hovorí aj zbrani, ktorú si policajti pri razii nevšimli.

9:21 Premiér Fico pozval na 12:00 hod. na pracovný obed veľvyslancov krajín Európskej únie a Spojených štátov amerických.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 3. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 4. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 5. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 6. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 7. Slovensko má historicky najvyšší počet ľudí bankujúcich online
 8. ZSE ako jediné prináša Virtuálnu batériu pre fotovoltiku
 9. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie
 10. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma
 1. Noerr advised on WebSupport deal
 2. Podnikanie a významné ukazovatele v roku 2019
 3. Smartfóny Samsung Galaxy S priniesli množstvo inovácií
 4. eKasa prichádza na Slovensko
 5. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 6. 4 úkony, ktoré treba absolvovať po založení s.r.o.
 7. Konferencia - EU support for research
 8. A dynamic year in the industrial and logistics sector
 9. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici
 10. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 1. Na dôchodok si možno sporíte zle. Šesť zásad správneho šetrenia 18 106
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 13 541
 3. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 11 917
 4. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 8 317
 5. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici 4 939
 6. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie 4 673
 7. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 4 500
 8. Zbrojársky líder z Považia pomáha ľuďom 3 992
 9. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 3 782
 10. Esin Group: Líder Iniciatívy poľnohospodárov vydiera 3 199

Téma: Politická kríza po Kuciakovej vražde


Článok je zaradený aj do ďalších tém Vražda novinára Jána Kuciaka

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zločin v priamom prenose. Súd popísal kauzu nástenka

Aktéri kauzy mali podľa súdu politické krytie.

AUTO

Minúta po minúte: Mlynské nivy uzavreli, tvoria sa kolóny

Vodičov v Bratislave čakajú pre dva kľúčové projekty ťažké časy.

Neprehliadnite tiež

Minúta po minúte: Mlynské nivy uzavreli, na obchvate sa tvoria kolóny

Vodičov v Bratislave čakajú pre dva kľúčové projekty ťažké časy.

Ranný pohľad na uzavreté Mlynské nivy.
Podcast Dobré Ráno - denný spravodajský podcast denníka SME.

V košickej univerzitnej nemocnici odstavili posledný mamograf

Zrejme najstarší používaný na Slovensku doslúžil.

Mamograf pomáha odhaľovať karcinómy prsníkov.

Pred košickou železničnou stanicou napadli ženu, nikto sa jej nezastal

Polícia tvrdí, že hliadkuje, ľudia hovoria o nebezpečnom priestore.

Nie všetci sa pred stanicou cítia bezpečne.

Štyria ústavní sudcovia píšu, prečo nesúhlasili so zrušením previerok

O zrušení previerok sudcov rozhodli koncom januára deviati sudcovia, štyria nesúhlasili.

Predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková prichádza na zasadnutie pléna. (Ilustračné foto)