SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Kiska: Tajná služba dlhodobo upozorňovala na mafiu na východe (minúta po minúte)

Žitňanská neprišla na vládu, opozícia podáva návrh na vyslovenie nedôvery

Stredajšie dianie sme sledovali minútu po minúte:

18:05 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Postoj denníka SME ku konšpiráciam, ktoré šíri Robert Fico Čítajte 

18:00 V čase, keď je potrebná jasná podpora pre kritickú, dôveryhodnú a nezávislú žurnalistiku, premiér Robert Fico šíri myšlienky o cudzom nepriateľovi, ktoré sa najčastejšie objavujú na konšpiračných weboch.

Práve tieto informačné zdroje podkopávajú demokratické inštitúcie.

Odmietame sa stať kanálom pre akúkoľvek protisorosovskú nenávistnú kampaň. Ale pre médium, ako je SME, by nebolo správne bojkotovať Roberta Fica alebo ignorovať jeho tlačové konferencie. Prečítajte si postoj denníka SME ku konšpiráciám, ktoré šíri premiér Fico.

17:58 Keď už sa teda môže na plné ústa dohadovať o schôdzkach za zavretými dverami, budeme sa pýtať. O čom si Mária Trošková podebatila s Angelou Merkelovou? Píše komentátorka SME Zuzana Kepplová.

Prečítajte si tiež: Spolu na šnúrke od Bugárových gatí Čítajte 

17:55 Jeho kritikom sa to nebude páčiť, ale Béla Bugár svojím spôsobom zažíva vrchol politickej kariéry.

SkryťVypnúť reklamu

Čudné riadenie osudu a parlamentné počty zariadili, že vláda na prahu pádu a vlastne celá slovenská politika už niekoľko dní postávajú v patovej situácii a čakajú, až sa šéf Mosta doopaľuje, vráti sa na Hornú zem a tým či oným spôsobom rozsekne krízu. Píše komentátor SME Peter Tkačenko.

17:53 Smer zrušil zajtrajšie podujatie MDŽ v Košiciach.

17:41 Hnutie OĽaNO sa ohradzuje voči vyhláseniam premiéra o tom, že opozícii ide o štátny prevrat. "Robert Fico tu dnes hovorí o tom, že študenti, novinári a nespokojní občania, ktorí sa dovolávajú spravodlivosti pochodmi, ktoré organizujú v tento piatok, že organizujú štátny prevrat," povedal Matovič.

17:15 Trenčianska univerzita sa neplánuje pridať k viacerým univerzitám, ktoré na piatok poobede zrušili vyučovanie. Ak však študenti požiadajú v piatok o voľno, škola im vyjde v ústrety.

SkryťVypnúť reklamu

17:10 Ak sa potvrdia informácie, že SIS upozorňovala kompetentných predstaviteľov štátu na aktivity mafie na východnom Slovensku, je šokujúce, že za takýchto okolností mohli Viliam Jasaň alebo Ján Hoľko získať bez problémov bezpečnostné previerky.

Prečítajte si tiež: Trošková je premiérovým príspevkom k MDŽ Čítajte 

Uviedol to v súvislosti s tvrdeniami prezidenta Kisku o varovaniach SIS bezpečnostný analytik Jaroslav Naď. Ako dodal, tiež nerozumie, prečo voči konkrétnym osobám spomínaným v rámci kauzy neboli vyvodené trestnoprávne dôsledky.

16:57 Predseda parlamentu víta reakciu prezidenta, ktorý tiež potvrdil svoju účasť na piatkovom stretnutí ústavných činiteľov.

16:18 Most-Híd si plne uvedomuje vážnosť vzniknutej situácie a víta každú iniciatívu smerujúcu k jej upokojeniu. Súhlasí s výzvou predsedu parlamentu Danka a jeho úsilím robiť mediáciu medzi najvyššími ústavnými činiteľmi.

SkryťVypnúť reklamu

"Zároveň opätovne vyzývame všetky politické strany na Slovensku, aby neznemožnili hľadanie konštruktívnych riešení nezodpovedným vybičovaním napätia. Ultimáta nepomôžu pri hľadaní spravodlivosti v súčasných kauzách. Nepomôžu ale ani ničím nepodložené konšpiračné teórie ohľadom zahraničného zásahu do slovenských veci verejných," uviedla hovorkyňa strany.

16:16 Prezident na úvod brífingu poukázal na to, že ani po týždni mu premiér stále neoznámil, kto by mal byť ministrom kultúry. „Očakávam od premiéra, že túto situáciu v krátkom čase vyrieši,“ povedal. Rozumie však, že jeho úlohou je teraz čeliť rozpadu vlády.

Očakáva tiež, že po jarných prázdninách sa vládne strany stretnú a vyriešia vzniknutú situáciu.

Riaditeľ tajnej služby Šafárik prezidenta informoval, že SIS dlhodobo upozorňovala vybraných členov vlády na pôsobenie mafiánskej skupiny na východe. Kiska povedal, že ľudia majú právo vedieť, prečo členovia vlády toto dlhodobo ignorovali.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia majú tiež právo počuť vysvetlenie o prepojení vládnej moci a organizovaného zločinu.„Ľudia čakajú odpovede už dnes, nie o mesiac, nie o rok," vyhlásil.

Hlava štátu zopakovala, že riešenie vládnej krízy vidí v rekonštrukcii vlády tak, aby nepolarizovala spoločnosť alebo v predčasných voľbách.

Kiska je rád, že upokojiť atmosféru chce podobne ako on aj Andrej Danko. Nepriamo naznačil, že sa na stretnutí zúčastní. "Myslím, že toto stretnutie má zmysel, ak bude mať konkrétny výsledok. A ja určite navrhnem konkrétne riešenie," povedal prezident.

15:55 Peter Pellegrini je dočasným ministrom kultúry. Vedením rezortu ho na návrh premiéra Fica poveril prezident Kiska.

Na to, kto by mal na čelo ministerstva nastúpiť natrvalo, Pellegrini povedal, že je momentálne dôležitejšie stabilizovať politickú situáciu na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Prezradil, že v strane sa hovorí o troch až štyroch menách a je medzi nimi aj Erik Tomáš.

„Urobíme všetko preto, aby na Slovensku bola zachovaná stabilita, a preto prídeme s takými návrhmi, ktoré by mali túto stabilitu zachovať,“ odpovedal Pellegrini na otázku, akú odpoveď dajú Most-Híd.

15:43 Študentská rada vysokých škôl požiadala rektorov o udelenie voľna na piatok 9. marca. Dôvodom sú protesty, ktoré sa budú konať na viacerých mestách Slovenska, ale i vo svete.

Anketa:
Aké je podľa vás najlepšie riešenie situácie?
Žiadne zmeny vo vláde
1512
Rekonštrukcia vlády
1908
Predčasné voľby
24957
Hlasovalo: 28377
Hlasovanie otvorené:
od: 04.03.2018 16:49

V reakcii na to rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Ľubomír Zelenický udelil voľno na piatok 9. marca od 13:00.

Rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta zveril rozhodnutie do rúk dekanov fakúlt, odporučil im, aby udelili dekanské voľno.

15:28 Podľa informácií TASR sú v hre o post ministra kultúry okrem Erika Tomáša aj Ján Podmanický a Dušan Jarjabek. Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Jarjabek však reagoval, že momentálne o tom neuvažuje.

SkryťVypnúť reklamu

"Pre mňa je dôležité, aby nastal istý dohovor v rámci koalície, aby vláda mohla fungovať ďalej a spoločenská situácia sa dostala do normálu," uviedol.

15:13 Premiér sa vyjadril aj k informáciám portálu aktuality.sk, že prezident nepríde na stretnutie s ním a predsedom parlamentu Dankom. Zdôraznil, že on v piatok o 12:00 bude stáť pred Bratislavským hradom pripravený stretnúť sa s oboma ústavnými činiteľmi a rokovať o súčasnej situácii.

15:07 Fico opätovne obviňoval opozičné strany z konšpirácií. Pripomenul, že jemu ide v prvom rade o vyšetrenie dvojnásobnej vraždy.

Opozíciu vyzval, aby konečne vyhrala voľby.

15:05 Premiér Fico zvolal už druhú tlačovú konferenciu, tentoraz s úmyslom zareagovať na rozhodnutie opozície, ktorá podá návrh na usporiadanie mimoriadnej schôdze s cieľom vysloviť nedôveru vláde.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Táňa Pauhofová: Fico a Kaliňák musia mať strach. Inak sa to vysvetliť nedá Čítajte 

"Opozícia definitívne ukázala, o čo jej ide. A tým je štátny prevrat," vyhlásil.

"Mafián, daňový podvodník a bruselský povaľač sú pre prezidenta tými partnermi, s ktorými chce vyviesť krajinu z krízy."

15:00 Kaliňák tvrdí, že šéf protikorupčnej jednotky NAKA Krajmer, ktorý riešil Vadalovcov a objavil sa na mieste Kuciakovej vraždy, hoci vraždy do jeho pôsobnosti nepatria, nemusel vedieť o dokumentoch, ktoré dokazujú prepojenia Vadalu na mafiu. "Keď si pozriem žiadosť, nebola určená pánovi Krajmerovi," povedal.

Zložka, ktorá sa na to pýtala, nebola podľa Kaliňáka súčasťou NAKA. "To je všetko, čo k tomu poviem," dodal Kaliňák.

14:43 K odchodu Kaliňáka sa nevyjadruje samotný minister ani strana, podľa informácií agentúry SITA však v Smere uvažujú o jeho možnom nástupcovi.

SkryťVypnúť reklamu

V kuloároch sa hovorí najmä o štátnej tajomníčke ministerstva vnútra Denise Sakovej, ktorú Fico asi pred rokom predstavil ako novú tvár vládnej strany. Podľa informácií SITA sa skloňuje aj meno exministra obrany Martina Glváča.

14:35 Minister Kaliňák stále tvrdí, že nenašiel dokumenty od talianskej polície o prepojeniach Antonina Vadalu na taliansku mafiu.

K priamym odpovediam na svoje prípadné odstúpenie z postu ministra, ktorý požaduje Most-Híd, sa vyhýbal.

"Koaličný partner sa nejako vyjadril a myslím, že nám dal jasný čas do 12. marca, a aj pán premiér jasne pomenoval, že sa budeme o tom baviť na koaličnej rade," povedal.

Na otázku, čo iné sa môže udiať než jeho odstúpenie, nakoľko Fico chce ďalej vládnuť, reagoval slovami, že "vždy môžete položiť na stôl viacero alternatív, z ktorých si môže partner vyberať, takže odpoveď môže byť rôzna". V pondelok podľa neho prídu odpovede na to, čo Smer urobí.

SkryťVypnúť reklamu

Policajný prezident nie je v konflikte zájmu pre rodinný vzťah s podnikateľom Bodorom, dodal Kaliňák.

.14:33 "Vláda ukázala, že nevie dobre spravovať našu krajinu, a nevie zabezpečiť stabilitu a bezpečnosť občanov Slovenska. Preto jej čas vypršal a za jediné správne riešenie považujeme predčasné voľby, v ktorých ľudia rozhodnú," uviedla strana OĽaNO po stretnutí s prezidentom Kiskom.

"Ľudia sú najvyššia autorita v každom demokratickom štáte. Žiaden politik by sa preto nemal báť rozhodnutia ľudí v slobodných demokratických voľbách. Len tak môžeme obnoviť dôveru ľudí v štát, jeho inštitúcie a politiku ako takú."

14:30 Podpredsedovia Smeru sa vyjadrili aj k zásadnej rekonštrukcii vlády, ktorú požaduje prezident Kiska.

SkryťVypnúť reklamu

"Keď má predstavu o zásadnej rekonštrukcii vlády, mal by zvolať nejaký okrúhly stôl, ale my sme žiadnu pozvánku nedostali, dokonca som zachytil poslednú informáciu, že pán prezident odmietol aj stretnutie, ktoré zorganizoval predseda parlamentu na piatok," povedal Žiga.

14:23 Podpredseda Smeru a minister hospodárstva Peter Žiga hovorí, že otázku o dôvere Kaliňákovi by rozdelil na ľudskú a politickú úroveň.

"Z hľadiska ľudského sa poznáme 20 rokov, dôverujem mu viac ako pánovi Matovičovi alebo Sulíkovi, ale, samozrejme, vnímame aj požiadavku našich koaličných partnerov a diskutujeme o nich," povedal Žiga.

Minister financií a ďalší podpredseda Smeru Peter Kažimír hovorí, že s Kaliňákom majú na mnoho vecí iné pohľady, ale verí, že ministerstvo vnútra robí všetko pre to, aby našli a potrestali páchateľov vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja nepíšem prejavy pánovi predsedovi vlády ani predsedovi strany, nepovažujem sa za sorosológa ani netrpím sorosofóbiou, ale vnímam to tak, že sa bránime," vysvetlil Kažimír, prečo Fico začal vyťahovať finančníka a filantropa Georga Sorosa, ktorý je strašiakom konšpirátorov.

14:21 Novým ministrom kultúry by mal byť poslanec Smeru a mediálny poradca premiéra Fica Erik Tomáš, informuje televízia Joj. Tomáš v stanovisku povedal, že sú to len mediálne špekulácie.

"Neviem o tom, že by predsedníctvo Smeru prijalo v tejto veci nejaké rozhodnutie," vyhlásil pre SME.

Strana sa podľa Tomáša teraz naplno sústreďuje na stabilizáciu vládnej koalície. "Logicky sa až po vyriešení situácie môže diskutovať o personálnych zmenách vo vláde," dodal Erik Tomáš.

SkryťVypnúť reklamu

V stredu prezident Andrej Kiska poverí dočasným vedením ministerstva podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho.

14:14 "Tak neklamte o majdanoch, Slovensko je rozvrátené popravou, nikoho nezaujíma vaša politická ambícia a reči z MDŽ, že chcete vyhrať v 2020 voľby.

Chceme vedieť, kto ich popravil, a neprosíme si verzie písané robotmi v Sovietskom zväze, sľubovali ste nám jadro, tak sa tak správajte, nepodceňujte nás, nie sme degeši, ktorí vám zožerú príbeh o porade na Manhattane, pretože Martinu a Jána zavraždili na Slovensku, tu krváca krajina, sem sa pozerajme, tu sa odohráva niečo, čo zmenilo naše mysle a zvyklosti, sem sa budeme obracať v spomienkach." Píše Michal Havran.

13:48 "Zatiaľ sme účasť nepotvrdili," reagoval hovorca prezidenta Andreja Kisku Roman Krpelan na informácie, ktoré zverejnil portál aktuality.sk, že hlava štátu sa nezúčastní piatkového rokovania s premiérom Robertom Ficom a predsedom parlamentu Andrejom Dankom.

SkryťVypnúť reklamu

Na pozvanie Kiska podľa hovorcu ešte včas odpovie.

Stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov navrhol Andrej Danko s cieľom upokojiť aktuálnu politickú situáciu v krajine.

13:43 Dnes o 18:00 sa v košickej Tabačke uskutoční diskusia s názvom Slovensko po vražde novinára. Debatovať budú zástupkyňa šéfredaktora Trendu Zuzana Petková, šéfredaktor regionálneho denníka KOŠICE: DNES Mikuláš Jesenský, šéfredaktor regionálneho denníka Korzár Jaroslav Vrábeľ a tiež novinár Arpád Soltész. Diskusiu moderuje Karol Rohrer.

13:24 Vláda konečne začala rokovať. Pôvodne sa schôdza mala začať už o 10:00, ale pre absencie ministrov nebola uznášaniaschopná.

Pred malou chvíľou prišiel do priestorov Úradu vlády aj premiér Robert Fico. Minister vnútra Robert Kaliňák má byť na rokovaní prítomný tiež.

SkryťVypnúť reklamu

Na schôdzu však neprišla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta-Híd, ktorá v posledných dňoch asi najviac kritizovala Ficove vyhlásenia, kde vyťahoval konšpiračné teórie a naznačoval, že pochody po vražde Jána Kuciaka organizuje niekto cudzí. Namiesto seba poslala štátnu tajomníčku.

13:13 Na rokovanie s prezidentom prišli aj Igor Matovič a zástupcovia OĽaNO.

13:06 Predseda parlamentu Andrej Danko víta postoj Roberta Fica, ktorý súhlasil so stretnutím trojice najvyšších ústavných činiteľov.

Zároveň vyslovil nádej, že sa k návrhu vyjadria aj z prezidentskej kancelárie. Informovala o tom poobede vo svojom spravodajstve televízia TA3.

13:01 Roberto Saviano je taliansky novinár a spisovateľ. Venuje sa témam organizovaného zločinu. V roku 2006 musel z rodnej krajiny utiecť po tom, ako sa mu vyhrážal klan mafie Camorra. Odvtedy ho chráni polícia.

"Vražda je posolstvom teroru pre všetkých novinárov," píše.

"Keď zločinecká organizácia koná takto, vie, že za to zaplatí vysokú cenu v podobe represií a mediálnej pozornosti. Preto musí rátať aj s poškodením biznisu. No to všetko je zakalkulované v cene."

12:52 K protestujúcim vysokoškolákom, ktorí sa aktivizujú pre aktuálne dianie, sa pridajú aj študenti Technickej univerzity vo Zvolene. Jej rektorom je Rudolf Kropil, ktorý je zároveň Ficovým poradcom pre vysoké školstvo.

"V právnom štáte je vykonanie tohto činu neprípustné a netolerovateľné. Preto trváme na dôkladnom a objektívnom vyšetrení vrážd a vyvodení dôsledkov pre ľudí, ktorí sú za takýto stav spoločnosti zodpovední," píše sa v spoločnom vyhlásení študentskej časti akademického senátu univerzity. Nejde teda o oficiálny postoj školy, na čele ktorej je Kropil.

Na počesť Kuciaka a Kušnírovej sa budú študenti tejto vysokej školy stretávať od dnes každý deň až do piatku pred budovou univerzity o 17:00.

12:30 Vražda Jána Kuciaka nejde z hlavy ani herečke Tatiane Pauhofovej. Znepokojuje ju, ako sa negatívne emócie stupňujú na oboch stranách.

"Zistila som, že sa cez šok objavila v ľuďoch potreba byť lepší, túžba konštruktívne a slušne pracovať na zmene. No stretla som sa aj s druhou stranou mince, od absolútneho nezáujmu až po najprimitívnejšie prejavy hlúposti, nenávisti a agresivity," hovorí v rozhovore pre SME Pauhofová.

Minulý piatok na spomienkovom pochode čítala odkaz českej novinárky, ktorá s Kuciakom pracovala, ale z bezpečnostných dôvodov do Bratislavy neprišla.

Prečítajte si tiež: Slováci budú v piatok opäť pochodovať za zmeny vo vláde. Kde sa uskutočnia protesty? Čítajte 

12:15 Podľa Lucie Ďuriš Nicholsonovej Béla Bugár aj Andrej Danko čakajú na to, ako dopadnú piatkové protesty a aký tlak vyvinie na nich verejnosť.

Protesty sa budú konať vo viacerých mestách nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Pozrite si, kedy, kde a či aj vo vašom meste sa uskutočnia.

12:11 Hoci je Republiková rada Mosta-Híd zvolaná na 12. marca, uvažuje sa aj o utorku 13. marca. Je to preto, aby sa mohli stretnúť všetky okresné rady strany. "O tejto možnosti sme informovali aj našich partnerov. Neskorší termín ako 13. marca neprichádza do úvahy," informovala hovorkyňa strany Most-Híd Klára Debnár.

12:09 Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku, ktorý je neformálnou inštitúciou nezávislou od politiky a predstavuje konzultačné fórum maďarských organizácií a osobností, považuje osobu aj vyjadrenia Fica za neakceptovateľné.

"Nesúhlasíme ani s tým, že politici reprezentujúci Maďarov na Slovensku bránia vládnu koalíciu, pričom sa odvolávajú na záujmy našej komunity. Kto takto hovorí, nevyjadruje jednotný postoj maďarskej menšiny na Slovensku," uviedol vo vyhlásení člen organizácie Géza Tokár.

11:52 Vláda, ktorá sa zvnútra rozkladá a nie je schopná plniť úlohy, pre ktoré ju občania zvolili, nie je dobrá pre našu krajinu," dodáva Veronika Remišová.

Robert Fico podľa nej namiesto toho, aby sa podieľal na tom, aby bol vrah vypátraný, venuje sa osobným sporom s prezidentom.

"Robert Fico mohol dokázať, že mu ide o Slovensko a mohol odvolať Roberta Kaliňáka, no on v prvom rade uprednostnil seba a túžbu udržať sa pri moci za každú cenu," povedala Remišová.

11:48 Igor Matovič na spoločnej tlačovej konferencii strán OĽaNO a SaS oznámil, že sa rozhodli podať návrh na vyslovenie nedôvery vláde.

"Robert Fico k sebe pustil ľudí napojených na mafiu. Namiesto toho, aby počúval hlas verejnosti, hlas aj jeho voličov, ktorí sa s tým už nedokážu zmieriť, začal používať konšpiračné praktiky a de facto obvinil prezidenta zo zosnovania vraždy Jána Kuciaka," vraví.

11:33 Robert Fico si v minulosti zobral na stretnutie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou aj hlavnú štátnu radkyňu Máriu Troškovú, napriek tomu, že nemecká strana bola proti, hovorí pre denník N bývalý diplomat Ondrej Gažovič, ktorý pracoval na ambasáde v Berlíne.

Zavraždený reportér Ján Kuciak zverejnil podozrenia, že Trošková mohla mať kontakty na taliansku mafiu. Prečo si bezpečnostné riziko zatiaľ nikto nevšimol, príslušné orgány štátu doteraz nevysvetlili. V utorok o tejto otázke rokovali tri parlamentné výbory, dva z nich nedospeli k nijakému výsledku.

Prečítajte si tiež: Keď padá vláda Čítajte 

11:15 Pád vládnej moci býva ťažký a zväčša tvrdý. Hoci nie sme na Balkáne, skúsenosť mi hovorí, že súčasná slovenská vláda takýto pád práve zažíva. Aby tento pád nebol pre našu spoločnosť tvrdý, nemôžme si nechať pokriviť hodnoty, ku ktorým sa ako krajina hlásime. Nemôžeme si nechať nahovárať, že je všetko v poriadku.

Budeme musieť obnoviť dôveru v naše inštitúcie a budeme potrebovať osobnosti, ktoré dokážu spájať a nastaviť zdravý politický dialóg. Verím, že na to máme.

Píše europoslanec Eduard Kukan.

11:07 Vláda ešte nezačala rokovať, pretože nie je uznášaniaschopná. Chýbajú viacerí ministri. Neprišli napríklad minister zdravotníctva Tomáš Drucker alebo ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Minister dopravy Árpád Érsek z Mosta-Híd nedorazil zo zdravotných dôvodov, ale jeho príchod sa očakáva. Hovorkyňa premiéra Beatrice Szabóová povedala, že ministri zasadnú až o 13:00.

11:04 Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar z klubu Mosta-Híd nemá informácie o zmene termínu Republikovej rady. Oficiálna správa od Mosta-Híd je, že rada má zasadnúť v pondelok, premiér Robert Fico na raňajšej tlačovke však povedal, že Republiková rada Mosta zasadne v utorok.

Predseda Mosta Béla Bugár je odcestovaný na zahraničnej dovolenke, vrátiť by sa mal túto sobotu.

10:50 Keby premiér Robert Fico ešte pred dvoma týždňami odvolal Roberta Kaliňáka a Tibora Gašpara, tak by to podľa Borisa Kollára situáciu možno upokojilo.

“Po tom, čo sa udialo, to už asi ani pre koaličných poslancov nebude stačiť,” povedal Kollár po stretnutí s Kiskom.

Sme rodina preto podľa neho požaduje predčasné voľby, čo vraj tlmočil aj prezidentovi. Úradnícku vládu odmieta.

K vyjadreniam Fica o tom, že má styky s mafiánmi, povedal, že to už v minulosti viackrát vysvetlil. “Ja nemôžem za to, s kým som vyrastal. Ale ja som sa s nimi rozišiel. Pán premiér s nimi nevyrastal, ale dnes s nimi bije partiu, má ich na úrade vlády,” odkázal Ficovi Kollár.

10:37 Richter priznal, že sa pozná s podnikateľom Norbertom Bödörom, synom Miroslava Bödöra, majiteľom bezpečnostnej služby Bonul, ktorá získala v minulosti za Ficovej vlády viacero zákaziek. „Poznám sa s ním ako s človekom, ktorý žije v Nitre,“ povedal. Tvrdil, že s ním nikdy nepodnikal.

Zavraždený novinár Ján Kuciak v minulosti odhalil, že na Norberta Bödöra mal napojenie šéf Protikorupčnej jednotky NAKA Robert Krajmer, ktorý sa minulý pondelok objavil na mieste vraždy, hoci vraždy do jeho pôsobnosti nepatria.

Miroslav Bödör je švagrom policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Pán Kaliňák je zodpovedný a nanajvýš skúsený, čo sa politiky týka, preto nevidím dôvod, prečo by nemal mať našu plnú podporu.

Ján Richter, generálny manažér Smeru

10:35 Minister vnútra Robert Kaliňák má plnú podporu strany Smer. Uviedol to pred rokovaním vlády minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Kaliňák je podľa neho skúseným a zodpovedným politikom, ktorý vie sám v prípade potreby vyvodiť politickú zodpovednosť.

"Pán Kaliňák je zodpovedný a nanajvýš skúsený, čo sa politiky týka, preto nevidím dôvod, prečo by nemal mať našu plnú podporu," skonštatoval Richter.

10:30 Táto koalícia je v štádiu klinickej smrti a s odpojením od prístrojov sa čaká len na návrat Bélu Bugára," píše v komentári Peter Tkačenko.

10:14 Robert Fico je posledný, kto má právo kritizovať poskokov amerického finančníka Georgea Sorosa, tvrdí extrémistická strana ĽS-NS.

Jej šéf Mariána Kotleba v stredu v parlamente povedal, že ministri Lajčák a Žitňanská sú tí, ktorí v tejto vláde najviac zo všetkých presadzujú hodnoty a myšlienky blízke pánovi Sorosovi.

"Protisorosovské vyjadrenia Roberta Fica sú len pózou pre kamery s cieľom oklamať národ a vytvoriť ilúziu, že Fico a strana Smer sa menia k lepšiemu," dodal podpredseda strany Milan Uhrík.

10:04 Do prezidentského paláca prišli predstavitelia Sme rodina za prezidentom Andrejom Kiskom. Okrem lídra hnutia prišli aj Peter Pčolinský, Milan Krajniak a Adriana Pčolinská. S prezidentom sa idú rozprávať za zatvorenými dverami, Kollárovci potom poskytnú médiám vyjadrenie.

10:00 Za prezidentom policajného zboru Fico stojí. "Je absolútny profesionál a má moju plnú dôveru," zopakoval.

Na otázku, ako mohol Viliam Jasaň dostať bezpečnostnú previerku, reagoval: "Možno príde čas, keď sa budete musieť mnohým ľuďom ospravedlniť."

9:52 Fico povolil novinárom aj tri otázky, čo v predchádzajúce dva dni neurobil. Predpokladá, že v pondelok bude bilaterálne rokovanie medzi ním a Bélom Bugárom a potom sa stretne koaličná rada. Najneskôr v utorok Smer odpovie na požiadavky svojho koaličného partnera.

"Budeme ponúkať také riešenia, aby Most-Híd zotrval v tejto vláde," vyhlásil Fico.

9:50 Fico považuje za tragický vtip, že "rokovania s cieľom vyviesť štát z krízy a priniesť mu stabilitu začína Andrej Kiska rokovaním s človekom, ktorý mal evidentné kontakty s mafiou."

Dnes sa začína v prezidentskom paláci scenár, ktorý má za cieľ zmeniť pomery v štáte a znegovať výsledky demokratických volieb.

Robert Fico, slovenský premiér

9:47 "Dnes sa začína v prezidentskom paláci scenár, ktorý má za cieľ zmeniť pomery v štáte a znegovať výsledky demokratických volieb," začal svoju stredajšiu tlačovú konferenciu Robert Fico.

Opäť zopakoval, že kľúčové je vyšetriť dvojnásobnú vraždu. Pýta sa, ako chce prezident obnoviť dôveru v štát, keď sa stretáva len s opozičnými stranami.

Prízvukuje, že konanie Kisku je mimo ústavného rámca a má za cieľ vyvolať chaos a prevrat.

9:40 "Podnecovanie emócií a tlačenie na rýchle nepremyslené riešenia môže Slovensko dlhodobo rozdeľovať. Ak už teda má byť táto tragédia impulzom k hľadaniu lepšieho Slovenska, malo by byť rovnako lepšie pre voliča Smeru, Mosta, ako aj pre voliča SaS, či OĽaNO. Preto treba postupovať s rozvahou a nevytvárať medzi Slovákmi zbytočnú hrádzu," hovorí Richard Raši, primátor Košíc za stranu Smer.

"K riešeniu situácie neprispeli vyjadrenia premiéra o tom, že prezident republiky je napojený na fantómov zo zahraničia, ktorí majú snahu o destabilizáciu štátu," reaguje prešovský župan za KDH Milan Majerský.

Prečítajte si, čo hovoria politici a osobnosti z východného Slovenska o aktuálnej situácii v našej krajine.

Prečítajte si tiež: Fico sa nezbláznil, len rozmýšľa krok dopredu Čítajte 

9:25 O prípad vraždy Jána Kuciaka sa intenzívne zaujímajú aj renomované médiá v USA. O téme píšu každý deň, Washington Post od 26. februára zverejnil 22 článkov, New York Times dokonca až 29 článkov.

9:15 „To, čo sa začalo diať v nedeľu, je scenár, ktorý nebol písaný u nás,“ hovoril v utorok Robert Fico, ktorý opäť útočil na prezidenta Andreja Kisku.

Premiér opäť vytiahol meno filantropa a finančníka Georgea Sorosa, ktorý je strašiakom pre konšpirátorov a často ho spomínajú aj extrémisti.

"Nie, Fico sa nezbláznil. Len dal našej krajine šach, po tom, ako mu dal prezident garde v nedeľu." Píše v komentári politológ Matúš Halás.

BRATISLAVA. "Musíme mať vládu, ktorá nepolarizuje našu krajinu, ale ktorá spája," vyhlásil v utorok prezident Andrej Kiska.

"Musíme sa spojiť a vrátiť dôveru ľudí v štát. To je to, čo ľudia potrebujú vidieť. Som pripravený našu krajinu z tejto krízy vyviesť," dodal.

V stredu začína prezident Kiska rokovania s politickými stranami. O 10:00 sa stretne s predstaviteľmi strany Sme rodina, o 13:00 s predstaviteľmi OĽaNO.

Poobede o 15:30 poverí podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho dočasným vedením ministerstva kultúry.

Na stredu 9:30 ohlásil tlačovú konferenciu aj premiér Robert Fico, na ktorej chce reagovať na prezidentom zvolané rokovania s politickými stranami.

Vo štvrtok čaká Kisku stretnutie s predstaviteľmi SaS. Na piatok navrhol predseda parlamentu Andrej Danko spoločné stretnutie s Kiskom a Ficom. Fico ponuku prijal, z prezidentskej kancelárie neodpovedali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 1. Content agency mení svoje meno na Contedy
 2. Ako správne napúšťať bazén
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 5. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
 6. Kto stretne legendárneho Ronalda?
 7. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
 8. V Bratislave sa koná Globsec
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 227
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 919
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 347
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 102
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 4 463
 6. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 498
 7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 439
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 979
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu