BRATISLAVA. Keď Slovensko oznámilo nemeckým diplomatom, že na stretnutí premiéra Roberta Fica s kancelárkou Angelou Merkelovou v apríli 2017 bude aj Mária Trošková nemeckí diplomati protestovali.

Na takéto stretnutia totiž chodia vysokopostavení ľudia a ich priebeh sa dolaďuje do najmenších detailov, vysvetľuje vo svojom komentári pre Denník N Ondrej Gažovič, ktorý v rokoch 2012 – 2017 pôsobil ako diplomat na Ministerstve zahraničných vecí a na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Berlíne.
„Nie je príjemné byť na druhej strane telefónu, keď vám nemeckí diplomati naznačujú, že so zložením vašej delegácie majú problém. Nie je to príjemné, najmä keď chápete, že majú pravdu. Najmenej príjemné je to vtedy, keď viete, že Úrad vlády SR odmieta cúvnuť,“ napísal Gažovič, ktorý stretnutie osobne pripravoval.
Na spomínanom stretnutí boli podľa jeho opisu samí skúsení odborníci. Kancelárku sprevádzal napríklad Christoph Heusgen, jej pravá ruka a kľúčový poradca pre zahraničnú politiku. Ďalším z nemeckých účastníkov bol Uwe Corsepius, poradca kancelárky pre európsku politiku a bývalý generálny tajomník Rady EÚ. Českého premiéra Bohuslava Sobotku mali zas sprevádzať samí seniorní diplomati, na úrovni od riaditeľa odboru vyššie, vrátane bývalého európskeho komisára Vladimíra Špidlu.
Úrad vlády však pre SME napísal, že zloženie slovenskej delegácie nepovažuje za nijako nešťastné, Trošková vraj na podobné schôdzky chodievala bežne, keďže bola zamestnankyňou kancelárie predsedu vlády.
"Na základe tejto pozície bola členkou delegácií na viacerých medzinárodných stretnutiach, tak ako je to štandardné aj pri iných predstaviteľoch štátu či vlády," reagoval tlačový odbor úradu vlády.
Trošková sa podľa Gažoviča po stretnutí s Merkelovou rovnako zúčastnila aj na ďalšom stretnutí o tri hodiny neskôr so spolkovým prezidentom Frank-Walter Steinmeierom.
Osoba, ktorú dnes minister Robert Kaliňák označuje za „sekretárku“ a, bola podľa Gažoviča prerobená na odborníčku na zahraničnú politiku.

Beata
Balogová
