BRATISLAVA. Kým ešte pred týždňom meteorológovia zaznamenávali na Slovensku vôbec najnižšie teploty v tomto roku a v Červenom Kláštore namerali -25,6 stupňa Celzia, v týchto dňoch už sa na väčšine územia pohybuje teplota výraznejšie nad nulou.
Napríklad na letisku v Kuchyni na Záhorí bolo v stredu poobede viac ako 11 stupňov nad nulou, takmer 7 stupňov zaznamenali meteorológovia aj v Trebišove.
V nasledujúcich dňoch by malo teplé počasie pokračovať, v nedeľu by podľa predpovedných modelov mohlo byť v Bratislave aj 15 stupňov.
„Nejde o nič výnimočné, na jar sa takéto prudké výkyvy teplôt vyskytujú bežne,“ hovorí klimatológ Pavel Matejovič. Meteorologická zima sa skončila už 28. februára, aj preto je zaujímavé, že najnižšiu teplotu aktuálnej zimy namerali až 1. marca.

Vpády studeného vzduchu na naše územie sú v tomto období bežné, pravidelne k nám preniká vzduch z oblasti Severného ľadového oceánu.
Snežiť môže v nížinách ešte aj v apríli, ale ako to bude počas tejto jari, dnes sa ešte predpovedať nedá, hovorí Matejovič.
Napríklad minulý rok prišlo husté sneženie ešte aj 20. apríla. Na diaľnici pod Tatrami sa vtedy v dôsledku zlého počasia zrazilo 50 áut a zranilo 24 ľudí.
Snežienky prežijú, no nezakvitnú
Aj keď bol február vďaka mrazivému záveru o 0,7 stupňa chladnejší, ako je dlhodobý priemer, problém pre prírodu znamenal najmä veľmi teplý január. Už koncom januára totiž začali kvitnúť snežienky a prebúdzali sa aj mnohé ďalšie rastliny.
15 stupňov
- nad nulou by podľa predpovedných modelov mohlo byť cez víkend v nížinách na Slovensku.
„Také silné mrazy, ako sme zažili vo februári, môžu byť problémom pre mnohé kvety a rastliny, ktoré už začali rašiť,“ hovorí Lenka Mártonfiová z Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Vysvetľuje, že to môže znamenať, že rastliny v najbližšom vegetačnom období nebudú schopné zakvitnúť a rozmnožovať sa.
Je to podobné ako napríklad pri ovocných stromoch. Ak raz zakvitnú a potom ešte príde mráz, v danom roku sa zvyčajne už nič neurodí. Na druhej strane stromy či rastliny prežijú aj prudké výkyvy teplôt. „Dôležité orgány majú rastliny pod zemou, tých sa nedotknú ani silnejšie mrazy,“ hovorí Mártonfiová.
Viac ľudí v uliciach
V piatok podvečer sa vo viac ako 20 mestách na Slovensku uskutočnia demonštrácie s názvom Postavme sa za slušné Slovensko.

Organizátori žiadajú „dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin“.
Aktuálne predpovede hovoria, že v Bratislave, kde je na protest zatiaľ prihlásených viac ako 11-tisíc ľudí, by v piatok malo byť osem stupňov a zamračené. Minulý týždeň počas spomienkového pochodu za dvoch zavraždených ľudí boli štyri stupne pod nulou.
„Lepšie počasie by mohlo mať mobilizačný účinok, aj keď sa to presne odmerať nedá,“ hovorí Martin Slosiarik z agentúry Focus. Najmä pri voľbách sa totiž zvyčajne hovorí, že volebná účasť závisí aj od toho, aké bude počasie.
Účasť na protestoch môžu podľa Slosiarika skôr ako počasie ovplyvniť jarné prázdniny, ktoré má aktuálne západné Slovensko. „Aktuálna vypätosť situácie môže mať taktiež mobilizačný vplyv, ale keď tu raz niekto nie je, pre protest sa zrejme vracať nebude,“ myslí si.

Beata
Balogová
