BRATISLAVA. Ak sa potvrdí odhad organizátorov, že v piatok príde do ulíc ešte viac ľudí ako počas pietnej spomienky za Jána Kuciaka a jeho partnerky minulý týždeň, môže ísť o rekordný protest.

Polícia aj organizátori sa naň pripravujú s vedomím, že sa na ňom môžu zúčastniť aj chuligáni. Už na poslednom proteste sa časť davu vybrala k bráne Úradu vlády a snažila sa ju zvaliť. Teraz polícia monitoruje aj fanúšikov športových klubov a sociálne siete, kde ľudia vyzývajú na násilie.
„Ide o výzvy typu: musí sa ísť na Úrad vlády, nech sa aj strhnú nepokoje, lebo len so skandovaním sa nikde neposunieme,“ hovorí policajný prezident Tibor Gašpar.
Organizátori akékoľvek násilie odmietajú a nepáči sa im, ak ich protesty politici spájajú so slovami ako „prevrat“ a podobne.
„Snažia sa odkloniť pohľady od reálneho problému, že ľudia strácajú dôveru v štátne inštitúcie. Už len názov akcie Postavme sa za slušné Slovensko evokuje, že sme slušní ľudia,“ povedala študentka gymnázia v Dubnici nad Váhom Karolína Farská, ktorá je jednou z organizátorov.
V minulosti organizovala aj pochody proti korupcii.
Celkovo sa protesty budú konať až v 48 slovenských a 17 zahraničných mestách. Organizátori žiadajú zmenu vlády a vyšetrenie vraždy novinára a jeho partnerky.
Príde masa ľudí
Po zastrelení novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej prišlo minulý piatok do bratislavských ulíc asi desaťtisíc ľudí, najvyššie odhady hovorili až o 26-tisícoch účastníkov.
Na porovnanie, účasť na najväčších protestoch Gorila sa odhadovala tiež na desaťtisíc ľudí, ale objavovali sa aj opatrnejšie odhady, ktoré hovorili o niekoľkých tisícoch.