SME
Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Ľudia opäť vyšli do ulíc, desaťtisíce vyzvali Fica na odchod (minúta po minúte)

V centre Bratislavy sa uskutočnila najväčšia demonštrácia v ére samostatného Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie sme sledovali minútu po minúte:

22:05 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

21:33 Masová účasť na piatkových zhromaždeniach na Slovensku ukazuje na veľmi napätú a vybičovanú situáciu v spoločnosti, zhodujú sa politológovia Juraj Marušiak a Michal Horský.

SkryťVypnúť reklamu

Nie sme stratená generácia, ktorej na ničom nezáleží.

Michal Filípek, študent Technickej univerzity vo Zvolene

"Ľudia v uliciach ukázali, že činnosť najsilnejšej vládnej strany neprispieva k upokojeniu nálad, verejnosť žiada hlavné personálne zmeny," konštatoval Marušiak.

21:12 Zhruba 300 ľudí rôzneho veku sa zišlo v Krupine. Mamičky s deťmi, dospelí či staršie ročníky prišli svojím potleskom vyjadriť súhlas s rečníkmi.

Na pódiu vystúpil aj Jozef Lutter, ktorý mal rečniť v Bratislave, ale keďže pochádza z tohto okresu, rozhodol sa uprednostniť krupinské zhromaždenie. Lutter 23 rokov pracoval ako policajný vyšetrovateľ, neskôr bol ustanovený zástupcom riaditeľa odboru boja proti korupcii v Bratislave.

Od roku 2012, keď vznikla NAKA, bola zriadená aj jednotka finančnej polície zaoberajúca prevažne daňovými podvodmi, kde zastával tiež funkciu zástupcu riaditeľa. Z polície však odišiel na vlastnú žiadosť - ako hovorí, s pocitom smútku a hnusu z politického zneužívania polície súčasným vedením.

SkryťVypnúť reklamu

21:10 Študenti Technickej univerzity vo Zvolene sa stretli už tretí deň za sebou. Nápis na stene auly hovoril za všetko: Nie je nám to jedno. "Nie sme stratená generácia, ktorej na ničom nezáleží," povedal študent Michal Filípek.

21:06 Odhaduje sa, že na pochode v Žiline sa zúčastnilo až 10-tisíc ľudí. Žilinský rodák, známy herec a zabávač Juraj „Šoko“ Tabaček v úvode prečítal list Jozefa Kuciaka, brata zosnulého Jána Kuciaka.

Ten vyzval k popretiu ľahostajnosti a lenivosti ľudí, k tomu, aby si ľudia vytvárali vlastný úsudok, založený na faktoch, nie na neoverených informáciách a konšpiráciách.

Prečítajte si tiež: Postavme sa za slušné Slovensko. Ako vyzerali protesty očami fotografov SME Čítajte 

20:42 Marko je študentom Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom. Hoci má len šestnásť, rozhodol sa pomôcť ako dobrovoľník pri organizácii protestu vo svojom meste. Je to podľa neho vhodný spôsob, ako odkázať politikom, že ľudia chcú zmenu.

SkryťVypnúť reklamu

"Chcel by som ostať žiť na Slovensku. Ale po tom, čo sa udialo, nie som rozhodnutý, či tu ostanem," reagoval na vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

20:27 Zhruba 2500 ľudí sa stretlo aj v Liptovskom Mikuláši. Nepáči sa nám atmosféra, ktorú ste v našej krajine rozšírili, nepáči sa nám prostredie, ktoré tu na Slovensku je," odkázal jeden z organizátorov Jiří Kolínsky.

"Ako je možné, že v tejto krajine rovno pri vás sedeli ľudia priamo prepojení na mafiu. Ako je možné, ako ste dopustili, aby bolo v tejto krajine možné vraždiť novinárov, slušných ľudí?," pýtal sa.

20:23 Na trnavské Trojičné námestie sa prišlo postaviť za slušné Slovensko približne 2500 ľudí. "Keď vás tu všetkých vidím, mám nádej v budúcnosť Slovenska," povedal Mark Donaldson, írsky pesničkár, ktorý už roky žije v Trnave.

SkryťVypnúť reklamu

20:06 Ľudia sa opäť stretli aj pred slovenskou ambasádou v Londýne. Aj tu sa štrngalo kľúčmi.

19:59 Zhromaždenie v Bratislave bolo pokojné, bez narušenia verejného poriadku či páchania inej trestnej činnosti. Informovala o tom polícia. "Ďakujeme organizátorom a všetkým účastníkom zhromaždenia za to, že zachovali pokoj," povedal bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

19:53 Desiatky ľudí sa stretli aj vo švajčiarskom Berne.

19:46 Stovky ľudí vyjadrili v Žiari pokojne postoj k aktuálnemu dianiu. Žiadali nielen dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy a ďalších káuz, ale aj novú vládu bez ľudí podozrivých z korupcie a z prepojenia na organizovaný zločin.

19:45 Pred Úradom vlády už ostalo len niekoľko desiatok ľudí, ktorí skandujú invektívy na premiéra Fica, jeho asistentku Máriu Troškovú aj Smer. K žiadnym incidentom pred sídlom premiéra neprišlo.

SkryťVypnúť reklamu

19:40 "Verím, že veci sa posunú a že sa všetko zmení k lepšiemu. Aby už nikto doma nemusel plakať nad rozliatou krvou svojich detí. Sú na mňa mnohé negatívne názory, ale to nepochopí nikto, len ten, kto to prežije. Neprajem to nikomu, nech všetky deti budú v poriadku," uviedla Zlatica Kušnírová, mama zavraždenej Martiny po prešovskom mítingu.

19:39 Prestaňte sa správať ako zbabelec, odkázal premiérovi gymnazista na bystrickom zhromaždení. Na Námestí SNP sa zišlo cez štyritisíc ľudí, zhromaždenie malo pokojný priebeh. Ľudia štrngali kľúčmi a volali: „Dosť bolo Fica.“

19:29 Viac ako tritisíc nespokojných Turčanov sa podvečer zišlo v centre Martina, aby ukázali, že to, čo sa deje dnes na Slovensku, im nie je ľahostajné.

19:23 Za slušné Slovensko sa postavili aj ľudia v Prievidzi. Na Námestí slobody sa zišlo viac ako tisícpäťsto ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

19:20 Ľudia v Košiciach vytiahli kľúče a za ich štrngotu skandovali: Dosť bolo Fica! Protestnú akciu ukončila štátna hymna.

19:16 Po skončení zhromaždenia na Námestí SNP sa pred Úradom vlády zoskupilo niekoľko stoviek ľudí. Účastníci protestujú pred sídlom premiéra Roberta Fica a kričia "Do basy!" a "Dosť bolo Fica". So sebou si priniesli transparenty, atmosféra je zatiaľ bez incidentov.

19:11 Na námestí v Leviciach po rokoch opäť štrngali kľúče. V centre mesta sa zišlo asi tisíc ľudí.

19:08 K iniciatíve sa pripojila aj Nitra. V dave sa objavili herci, profesori z oboch nitrianskych univerzít, športovci i mestskí poslanci. Novinári zahliadli napríklad aj krajského šéfa polície, ktorý bol v civile.

19:05 „Ani menšie mestá ako Topoľčany by nemali byť výnimkou v boji za správnu vec. Práve v tejto chvíli spolu s nami vyšli na námestie stovky, dokonca tisíce ľudí, lebo my všetci sme znepokojení zo situácie na Slovensku. Je čas povedať nie. Máme právo žiadať od kompetentných odpoveď, či to muselo zájsť až tak ďaleko, že museli byť zavraždení dvaja mladí nevinní ľudia. Investigatívny novinár Ján Kuciak, ktorý chcel svojou prácou urobiť zo Slovenska slušnú, spravodlivú krajinu, za čo so svojou snúbenicou zaplatili životmi. Ja sa teda pýtam. Chceme žiť v krajine, kde sa opakuje história a máme sa báť o vlastné životy a životy našich detí?,“ povedal Pavol Ewžen Adamkovič, spoluorganizátor protestu v Topoľčanoch.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa odhadov prišlo na námestie v Topoľčanoch viac ako 700 ľudí.

19:01 Zhromaždenie sa konalo v piatok aj v Bruseli.

18:55 Takmer 800 Oravcov sa postavilo za slušné Slovensko v Námestove. Dožadovali sa pravdy a lásky a odsúdili tých, ktorí šíria lož a nenávisť. "Nedáme sa kúpiť. Budeme slobodne žiť, slobodne tvoriť a slobodne hovoriť. To, že sme tu a teraz na tomto mieste, je toho dôkazom."

18:45 Asi tritisíc ľudí prišlo na námestie v Trenčíne. "Som tu za seba, za svoju rodinu, za slušné Slovensko. Nie je nám jedno, čo sa deje. Mladí nevinní ľudia boli zavraždení. Plakala som, bola som smutná a nahnevaná z toho, čo sa im stalo. Som matka troch detí, neviem si ani predstaviť, čo prežívajú rodičia Janka a Martinky. Kto mi odpovie na otázku, prečo sa to stalo? Kto je za to zodpovedný?," privítala ľudí na námestí organizátorka Mária Galánková Janíčková.

SkryťVypnúť reklamu

18:43 V Košiciach hovorí Michal Havran: "Niekto nechal popraviť dvoch mladých ľudí a urobili to kvôli hodinkám a tendrom, toto nie je politická kauza, z ktorej sa dokáž dostať, toto je poprava dvoch mladých ľudí v ich vlastnom dome. Oni nedokážu pochopiť, že najnižšou cenou za ich vraždu je ich odchod."

Načítavam video...

18:40 V Prahe si demonštranti, ktorí sa zišli pred budovou veľvyslanectva Slovenska, priniesli aj transparenty so slovami: "Za naše deti, ktoré hľadajú pravdu za mamy."

18:29 "Na námestie nás prišlo bojovať za Janka a Martinku 10-tisíc ľudí, môžu nás ignorovať?" znie z pódia od prešovských organizátorov.

18:16 Dav v Poprade kladie sviečky k pamätníku Jozefa Bonka. V pokojnej atmosfére sa rozchádzajú do svojich príbytkov.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

18:09 Dosť bolo Fica, kričia ľudia na záver. Protest sa pomaly končí, ľudia sa rozchádzajú. Organizátori vyzývajú na pokojný záver protestu. "Prosíme vás v pokoji sa rozíďte, sme za slušné Slovensko." Ľudia sú trochu sklamaní z toho, že sa protest už skončil. Očakávali, že bude trvať dlhšie.

18:05 Juraj Benetin z kapely Korben Dallas spieva štátnu hymnu.

18:02 Ľudia v Bratislave sa sťažujú, že nefunguje mobilný signál ani internet. Mobilné siete nezvládajú nápor.

18:03 "Som tu preto, prečo asi všetci. Nepáči sa mi táto vláda," povedal 42-ročný Maroš Ondro. Upozornenia ohľadom bezpečnosti sú podľa neho na mieste, ale zatiaľ je podľa neho protest v Bratislave pokojný. "Sú tu rodičia s deťmi, starí ľudia," povedal Ondro.

SkryťVypnúť reklamu

17:59 Bývalý arcibiskup Róbert Bezák nevidí rozhnevaných, ale odhodlaných ľudí. Pozdravil Bugára, Žitňanskú, Kresáka a Šebeja, ktorým dal svoju dôveru. "Pozdravujem ich. Nech rozmýšľajú," povedal Bezák.

Pýtal sa, či guľka do hlavy a srdca bolo posolstvo pre ostatných, aby sme sa nestarali.

17:57 Ako prvý z rečníkov v Košiciach vystúpi katolícky kňaz Peter Gombita. Stále sa čaká, kým prídu aj ostatní protestujúci.

17:51 Všetky prístupové cesty k Námestiu SNP sú blokované autobusmi. Pri Kamennom námestí ho museli presúvať ďalej, aby sa tam ľudia nemuseli tlačiť. Na mieste je zhruba 40-tisíc ľudí.

17:49 Na proteste v Považskej Bystrici sa zišlo asi sedemsto ľudí.

17:48 Dav na bratislavskom námestí drží minútu ticha, organizátori čítajú vyhlásenie matky zavraždeného Jána Kuciaka.

SkryťVypnúť reklamu

"Guľku do srdca dostala celá naša rodina," povedala sestra zavraždeného novinára s tým, že nevedela, či má ostať pri rodičoch alebo prísť. "Som rada, že ste tu a že vám to nie je jedno. Ani Martinke a Jankovi to nebolo jedno," povedala. Vyzvala, aby boli ľudia na zhromaždení slušní a nenechali sa vyprovokovať. Zúčastneným sa poďakovala v mene svojej rodiny aj rodiny Martiny Kušnírovej.

Organizátori následne pripomenuli svoje požiadavky - vyšetrenie vraždy za účasti medzinárodných vyšetrovateľov a novú dôveryhodnú vládu, v ktorej nebudú ľudia podozriví z prepojenia na organizovaný zločin.

17:47 Tisícový dav v Poprade štrngal kľúčmi a kričal "Dosť bolo Fica!"

17:46 To, ako Slovensko vyzerá, to, čo si o nás myslia v Európe, je vizitkou vlády. Dosť bolo skutkov, ktoré sa nestali. Na Námestí SNP v Bratislave to uviedla opatrovateľka v Rakúsku Bibiana Kudziová. Počas prejavu Diany Majdákovej, ktorá prehovorila za nezávislé kultúrne centrá a inštitúcie, ľudia začali skandovať "Hanba!"

SkryťVypnúť reklamu

17:45 Zaplnená je aj Poštová ulica od Obchodnej smerom k Námestiu SNP. Cez dav sa predieral starší muž "Ja by som iba chcel ísť do Billy, ale neviem, ako sa tam dostanem."

17:44 Pochod sa vrátil k pódiu na Dolnej bráne s pokrikom: Vrahovia do basy! Naopak, začiatok pochodu košickou Hlavnou sa niesol v atmosfére ticha.

17:43 Aj na piešťanskom Námestí Slobody sa uskutočnilo zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko. Nieslo sa v podobnom duchu ako pred týždňom. Na námestí bolo do 150 ľudí, tí priebežne prichádzali a odchádzali.

17:40 V Poprade prehovoril ochranár a filmár Erik Baláž. Hovorí o chorom štáte. Po ňom organizátor číta list od brata Jana Kuciaka Jozefa. Píše v ňom ako ho Ján vo všetkom držal nad vodou a tiež o tom, ako každé ráno rodičov vidí v slzách. Prosí ľudí, aby sme boli lepší a aby sme sa vybrali cestou pokojnej zmeny.

SkryťVypnúť reklamu

17:38 Michalovčania spievajú hymnu pri symbole štátnej moci v meste - Okresnom úrade. Odhadom organizátorov sa zhromaždenia zúčastnilo zhruba tisíc ľudí. Dav sa pomaly v pokoji rozchádza. Aj pochod v Poprade prebieha v absolútnom pokoji.

17:37 Na prešovskom námestí je podľa odhadov približne 6-tisíc ľudí. Ľudia počas piesne Karla Kryla začínajú symbolicky štrngať kľúčmi.

17:35 "Som tu preto, lebo mi nie je jedno, čo sa deje v spoločnosti a pretože mafia nebola nikdy tak blízko Úradu vlády," povedal 25-ročný Andrej Žlnka z Bratislavy. Na proteste sú aj matky s malými deťmi.

17:33 Ľudia na Námestí SNP sa napriek konšpiračným teóriám a rečiam o bezpečnostnom riziku správajú umiernene. Priniesli si množstvo transparentov, ktoré sú namierené proti Smeru a jeho predstaviteľom, pripomínajú si smrť Jána Kuciaka a jeho partnerky alebo povzbudzujú prokuratúra Vasiľa Špirka.

SkryťVypnúť reklamu

"Sme strašne radi, že sa nám darí držať toto zhromaždenie pokojne a bez výtržností," povedal jeden z organizátorov. "Dosť bolo Fica," skanduje dav.

17:29 Námestie SNP je zaplnené až po Manderlák, je na ňom viac ako 10-tisíc ľudí. Pri Manderláku veľmi nie je počuť rečníkov. Občas dokričal iba Vladimír Crmoman z Nových školských odborov. Hovoril, že ľudia sa nesmú vzdať a majú v protestoch vydržať.

17:28 Jozef, mladší brat Jána Kuciaka, napísal protestujúcim v Prešove list. "V prvom rade sa vám chcem poďakovať za to, že ste si našli čas. Chcem vás vyzvať, nebuďte ľahostajní k tomu, čo sa okolo nás deje.

17:27 Za všetko môže Soros, smeje sa na bratislavskom proteste staršia pani z Ficových slov.

17:22 Zlatica Kušnírová, mama zavraždenej Martiny, ďakuje všetkým, ktorí sa na prešovskom námestí zišli. "Veci sa pohnú až vtedy, keď sa do toho oprú médiá. Nikto mi to nediktuje," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Pri vyšetrovaní má viaceré pochybnosti, ktoré už boli spomínané v médiách. "Ja im nedám pokoj a všetkých vás prosím, aby ste ma podporili..." Zaznel obrovsky potlesk.

17:20 "Nepoznáme páchateľa, ale vieme, že extrém v tejto krajine nie je len Kotleba. Slovensko je dnes unesený štát," povedal vo svojom prejave v Bratislave novinár Štefan Hríb.

17:19 Ľudia žiadajú slušné Slovensko v Trnave.

17:18 Prešovčania si uctili minútou ticha tragickú smrť zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Príhovor má Martinina mama.

17:11 Svoju nespokojnosť prišlo priebežne vyjadriť do košického centra asi tritisíc ľudí a ďalší stále prichádzajú.

17:06 Zhromaždenie sa koná aj v Brne.

17:00 Bratislavské Námestie SNP je plné, protesty sa začínajú.

16:58 Chvíľu pred oficiálnym začiatkom protestu prúdia na Námestie SNP ľudia. Postupne obsadzujú aj priestor vedľa Starej tržnice, na Námestí je už viac ako päťtisíc ľudí. Prišli aj študenti vysokých škôl, niesli transparenty s nápisom "Platí ma mama". Je to narážka na Ficove podozrenia z toho, že protesty sú podporované zo zahraničia.

Prečítajte si tiež: Slušné Slovensko žiadajú aj v mestách východu Čítajte 

16:55 Redakcia Korzára pokrýva aj zhromaždenia na východe Slovenska. Minútu po minúte môžete sledovať tu.

16:47 Vo väzniciach, ktorým prostredníctvom emailu anonym pohrozil umiestnením výbušniny, sa bomba nenašla.

16:45 Na bratislavskom Námestí SNP je 15 minút pred začiatkom protestu už minimálne tisíc ľudí. Doprava je odklonená a prístupové cesty sú ohradené policajnými autami a vozidlami MHD.

16:43 Slovenská vláda by sa mala zaoberať podozreniami z prílišnej blízkosti niektorých jej pracovníkov k organizovanému zločinu. Pred novinármi to uviedla predsedníčka Výboru pre kontrolu rozpočtu Európskeho parlamentu Ingeborg Grässle, vedúca delegácie poslancov EP, ktorá navštívila Slovensko.

Prečítajte si tiež: Fico sa bojí dlažobných kociek pri Úrade vlády. Internet ho zahádzal vtipmi Čítajte 

16:31 Premiér Fico sa pred protestmi bojí dlažobných kociek pri Úrade vlády. A internet ho zahádzal vtipmi.

16:13 Exminister obrany Martin Glváč (Smer) nepozná a nikdy sa nestretol s Katarínou B., ktorá má byť podľa Matoviča družkou zavraždeného kontroverzného podnikateľa Jozefa Mišenku.

"Pán Matovič je klamár, on sám nevie, kde má účtovníctvo od vlastnej firmy a podľa neho minister obrany v rezorte s viac ako 20.000 ľuďmi, má poznať manželov, partnerov, predchádzajúcich aj zomretých a to u každého zamestnanca," uviedol Glváč

16:38 V Košiciach sa už schádzajú účastníci protestu. Moderátor ich víta.

16:03 Činohra SND podporí zhromaždenie Za slušné Slovensko. Vedenie divadla posúva začiatok predstavenia Úpadok amerického impéria na 20:00 hod.

15:40 Študenti vyhlasujú koniec letargie na univerzitách. V takejto atmosfére cítia, že nemôžu mlčať, a preto založili študentskú iniciatívu #niejenamtojedno.

15:12 Delegácia z europarlamentu si uctila pamiatku zavraždeného Jána Kuciaka a jeho snúbenice na mieste činu v obci Veľká Mača.

15:06 "Bohvie ako to bolo naozaj, neverím mu ani nos medzi očami," povedal líder SaS Richard Sulík o dlažobných kockách, ktoré sa podľa premiéra našli v kríkoch pred Úradom vlády. Vníma to ako zastrašovanie ľudí.

Sulík takisto dodal, že Fico už nemá dnes čo ponúknuť. Nespokojnosť podľa neho pramení z dlhej histórie nevyšetrených káuz. Ľudí takisto vyzval, aby prišli na námestia a pokojne vyjadrili svoj názor.

14:38 „Naše spoločné posolstvo zaznelo jasne,“ vyhlásil premiér Fico po rokovaní s Kiskom a Dankom.

"Máme jedno jediné spoločné želanie a to, aby bol v spoločnosti pokoj,“ povedal s tým, že nie je čas ťahať sa za slovíčka. Podstatný je podľa premiéra výsledok a ten je jasný. To, že traja ľudia môžu mať rôzne názory, považuje za prirodzené.

Ďalej informoval o tom, že cez víkend bude rokovať o situácii s koaličnými partnermi. "Cez víkend sa s koaličnými partnermi dohodneme na konkrétnych krokoch, o výsledku budem potom informovať prezidenta," povedal Fico.

Ľudí, ktorí sa chystajú na zhromaždenia vyzval, aby sa nenechali uniesť provokáciami.

14:12 Starostlivosť o bezpečnosť armády zveril v roku 2012 súčasný predseda poslaneckého klubu Smeru Martin Glváč do rúk družky Kataríny B. dnes už zavraždeného mafiána Jozefa Mišenku. Informoval o tom Igor Matovič.

Podľa neho mala na starosti zabezpečovacie systémy armádnych objektov, kamerové systémy, čítačky kariet, integrovaný zabezpečovací systém všetkých armádnych objektov na Slovensku. "Dnes vieme, že armádnu bezpečnosť má zverenú v rukách družka mafiána. Môže ešte viac niekto demontovať štát, ako to urobil Robert Fico?" pýtal sa.

Prečítajte si tiež: Pokojný protest nie je konšpirácia Čítajte 

14:10 Pokojný protest nie je prevrat. Ak ľudia prejavujú svoju úprimnú frustráciu z toho, že nenachádzajú stopy morálnej zodpovednosti po vražde novinára, to nie je konšpirácia.

Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

14:02 Občianske združenie Slovensko.Digital verí, že orgány činné v trestnom konaní prešetria podozrenia z korupcie pri IT nákupoch v rezorte ministerstva vnútra, na ktoré upozornil prokurátor Špirko.

13:59 "Keby som ho za toto sekol, tak prvý visím na kandelábri," odpovedal Čižnár na otázku, či čaká Špirka za jeho vystúpenie ďalšie disciplinárne konanie.

13:43 "Informácie, ktoré on včera povedal, sa preverujú. Tam bol problém, akým spôsobom to získal. Porušil viacero predpisov," komentoval Čižnár vystúpenie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vasila Špirka. "

Prečítajte si tiež: Prokurátor Špirko prehovoril o korupčnej schéme Kaliňáka s Počiatkom Čítajte 

Spôsob akým to povedal, je dosť neštandardný. Prečo to povedal teraz?" hovorí Čižnár o Špirkovi.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa k Špirkovi nechce vyjadrovať. "Svoj názor môžem mať, ale rozhodnutie musím rešpektovať," povedal o rozhodnutí disciplinárnej komisie, ktorá Špirka očistila spod obvinení z pochybného konania pri riešení podozrení voči ministrovi Kaliňákovi a exministrovi Počiatkovi.

"Keď niekto si urobí súkromný brífing v pracovnej dobe, prinajmenšom porušil príkaz generálneho prokurátora," dodal Kováčik ku kauze Špirko.

13:35 „Od minulého týždňa sa zásadne zmenila atmosféra v celej našej krajine. Ohavná vražda otriasla celým Slovenskom,“ začal svoje vyhlásenie prezident Kiska. Zopakoval, že je potrebné rýchlo začať proces k návratu dôvery občanov voči štátu.

Prezident hovorí, že na ním navrhovanú deklaráciu nedostal žiadne pripomienky, no napriek tomu sa na znení nezhodli. „Považujem za nekorektné, že na stretnutie prišli s vlastným návrhom, s ktorým som nemohol súhlasiť.“

Kiska pozval v pondelok na rokovanie vládne strany.

Všetkých ľudí, ktorí sa zúčastnia večerných protestov vyzýva, nech sa správajú slušne. "Nech je slušné Slovensko naozaj slušné."

13:28 "Keď prokurátor dostane spis a nechýba mu tam výsluch podozrivého, to som ešte nevidel," povedal Čižnár v súvislosti s predčasným odmietnutím Kuciakovho trestného oznámenia pre vyhrážky zo strany Mariána Kočnera.

13:22 Taliani majú záujem vytvoriť spoločný tím v rámci vyšetrovania ekonomickej trestnej činnosti, "ktorá tu páchaná bola. Nehovorme, že nebola", hovorí Čižnár.

"Hovoril som so šéfom tajnej služby. Poprosil som ho aby nám zaslal všetky informácie (týkajúce sa údajnej ekonomickej trestnej činnosti v kauze Vadala, pozn. red.), ktoré nešli cez nás. Cez nás išla iba jedna a bolo to dávno," konštatoval generálny prokurátor. Zároveň chce preveriť, ako s informáciami SIS naložila polícia.

13:17 "Boli mierne nezhody, ktoré boli vyriešené," povedal Čižnár k spolupráci s talianskymi vyšetrovacími orgánmi. Taliani podľa neho majú veľké spektrum informácií. "Je to množstvo dát, ktoré sa vyhodnocujú."

13:11 Generálny prokurátor Jaromír Čižnár nie je spokojný s aktuálnym stavom vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. K posunu podľa neho zatiaľ nedošlo.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik tvrdí, že verzií vo vyšetrovaní vraždy je stále niekoľko. "Nerád by som išiel do detailov," dodal.

Prečítajte si tiež: Danko a Fico sa s Kiskom nedohodli, spoločné vyhlásenie nepodpísali Čítajte 

12:51 Stretnutie na Bratislavskom hrade sa skončilo. Traja najvyšší ústavní činitelia sa napokon nedohodli na spoločnom znení dokumentu, ktorým by reagovali na súčasnú situáciu po vražde.

Oznámil to Danko s tým, že všetci traja majú želanie, aby v spoločnosti bol zachovaný pokoj.

12:48 Premiér Fico priniesol na stretnutie vlastný návrh memoranda, ktorý sa líši od textu prezidenta.

Prečítajte si tiež: Ficov návrh na spoločné vyhlásenie ústavných činiteľov Čítajte 

Nie je v ňom napríklad veta o tom, že politici nebudú okolo protestov šíriť konšpiračné teórie, ani ich inak dehonestovať.

12:23 Bratislavský hrad je uzatvorený a médiá musia čakať pri soche Svätopluka. Ochrankári stojaci v bráne otáčajú aj turistov. Hovoria, že hrad bude zavretý minimálne dve hodiny.

12:22 Sloboda prejavu a sloboda zhromažďovania sú chránené ústavou. V demokratickej spoločnosti sú štátne orgány a ich predstavitelia povinní tieto práva plne rešpektovať a napomáhať ich uplatňovaniu, píše vo vyjadrení ombudsmanka Mária Patakyová.

12:04 Na Bratislavskom hrade sa začalo rokovanie najvyšších ústavných činiteľov.

Prečítajte si tiež: Organizátori zhromaždenia vyzývajú k pokojnému priebehu Čítajte 

11:50 Organizátori bratislavského podujatia Za slušné Slovensko vyzývajú všetkých ľudí, ktorí sa akcie zúčastnia, aby rešpektovali pokyny organizátorov a polície.

"Ak by boli ľudia svedkami provokácií, prosíme ich, aby sa do nich nezapájali, ale ihneď sa obrátili na organizátorov alebo políciu. Polícia poskytuje organizátorom úplnú súčinnosť a pomoc," hovoria organizátori.

11:49 Premiér informoval, že Bezpečnostnú radu zvolali v súvislosti s pripravovanými protestmi. "Plne rešpektujem právo každého občana zhromažďovať sa,“ vyhlásil. „Máme však veľa informácií o možných útokoch a my sme prešli všetky informácie, ktoré máme,“ povedal.

Pravdepodobnosť útokov na verejné budovy je podľa premiéra veľká. „Pred Úradom vlády sme zachytili kopy kamenných kociek, sú schované v kríkoch,“ vyhlásil tiež Fico. O pol jedenástej pred Úradom vlády ani na blízkom námestí žiadne dlažobné kocky neboli.

„Počkáme si, ako zhromaždenia prebehnú. Je to mimoriadna situácia, na ktorú sme museli reagovať,“ doplnil.

11:36 Ako prví pochodovali za slušné Slovensko ľudia v austrálskom Sydney.

11:33 Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) potvrdil, že medzi priateľmi na Facebooku mal Antonina Vadalu, avšak nepozná ho osobne.

Prečítajte si tiež: Vrah, poslanec, modelka. Kto je kto v kauze, ktorú riešil Kuciak Čítajte 

"Snažil som sa vždy, keď som si schvaľoval priateľov, pozrieť sa, či tam nie sú nejaké prejavy xenofóbie alebo násilnosti. Nepamätám si, pri akej príležitosti sa mi pán Vadala dostal medzi priateľov na Facebooku," povedal Drucker. Podotkol, že keď bol na jeho osobu upozornený, z priateľov si ho vymazal.

O Kaliňákovi povedal, že jeho skúsenosť s ministrom nikdy nebola zlá.

Minister podľa vlastných slov zostáva na svojom poste, vyjadrenia premiéra týkajúce sa miliardára Sorosa komentovať nechcel.

11:24 Generálny prokurátor Jaromír Čižnár bude mať brífing o 13:00 hod.

11:12 Začína sa rokovanie Bezpečnostnej rady, prišli aj premiér Fico a minister vnútra Kaliňák. O 12:00 sa má Fico stretnúť na Bratislavskom hrade s prezidentom Kiskom a predsedom parlamentu Dankom. Po skončení rokovania rady bude mať premiér vyhlásenie.

10:59 Brífingy ohlásila na piatok SaS aj OĽaNO.

Prečítajte si tiež: Kiskov návrh na spoločné vyhlásenie ústavných činiteľov Čítajte 

10:44 Traja najvyšší ústavní činitelia by sa mali zaviazať, že v rámci svojich právomocí zabezpečia úplnú nezávislosť a nestrannosť vyšetrovania zločinu vraždy novinára a jeho snúbenice aj všetkých súvisiacich trestných činov a verejné protesty občanov nebudú nazývať pokusom o prevrat riadeným zo zahraničia a šíriť okolo nich konšpiračné teórie.

Uvádza sa to v návrhu deklarácie, ktorú na piatkovom stretnutí s predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS) a premiérom Robertom Ficom (Smer) žiada podpísať prezident Andrej Kiska.

Prečítajte si celé znenie navrhovanej deklarácie.

10:33 Poslanec Martin Fedor (klub Most-Híd) si nevie predstaviť zotrvanie v koalícii, ak nebude zmena na poste ministra vnútra. Bez splnenia tejto požiadavky, na ktorej trvá Most-Híd, si nevie predstaviť pokračovanie funkčnej vlády.

Prečítajte si tiež: Vo všetkých väzniciach nahlásili bombu, prišiel výstražný email Čítajte 

10:17 V piatok ráno dostali všetky väznice na Slovensku hlásenie o umiestnení bomby. Výhražná správa im prišla emailom.

10:12 O 11:00 hod. sa začne na Úrade vlády rokovanie Bezpečnostnej rady.

10:07 Prezident Andrej Kiska doručil návrh spoločnej deklarácie predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi a predsedovi vlády Robertovi Ficovi, ktorá by mala pomôcť vrátiť ľuďom pocit dôvery vo vlastné inštitúcie a schopnosť štátu zabezpečiť spravodlivosť.

Prezident ocenil, že predseda národnej rady privítal túto deklaráciu. Keďže neprišli žiadne pripomienky, prezident v piatok pôjde na Hrad a očakáva podpísanie spoločného vyhlásenia.

10:00 Bratislavu možno čakajú najväčšie protesty od roku 1989.

(zdroj: SME)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 2. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
 3. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
 4. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
 5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 6. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
 7. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
 8. Prišli na to, že odpad je cenný
 1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 836
 2. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 5 923
 3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 919
 4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 4 006
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 249
 6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 221
 7. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 3 076
 8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 476
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Peter Zuzin (vpravo) v zápase HC Slovan Bratislava - HKM Zvolen.

Pozrite si výsledky piatkového 3. kola Tipos extraligy.


Sportnet a 1 ďalší 8 h
Max Verstappen.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu 23. septembra. Aký je program dňa?


Sportnet 4 h
Radosť hokejistov HK Spišská Nová Ves.

Michalovce nenadviazali na vydarenú prvú tretinu.


Sportnet a 1 ďalší 8 h
Futbalisti AS Trenčín sa tešia po strelenom góle v zápase proti FC Košice.

Trenčín má na druhú Žilinu už štvorbodový náskok, ale odohral o zápas viac.


Sportnet a 1 ďalší 9 h
SkryťZatvoriť reklamu