SME
Štvrtok, 30. marec, 2023 | Meniny má Vieroslava

Minúta po minúte: Most-Híd chce rokovať o predčasných voľbách

Danko pripúšťa aj predčasné voľby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odoberajte podcast: Apple podcasty | Spotify | RSS | Podbean

Dianie sledujeme minútu po minúte:

22:58 Smer ani SNS sa podľa TA3 k situácii už dnes nebudú vyjadrovať. Vedenie Smeru bude otázku prípadných predčasných volieb riešiť v utorok ráno. O postoji najsilnejšej vládnej strany bude podľa informácií TASR následne informovať jej predseda a Robert Fico.

SkryťVypnúť reklamu

22:50 „Nemáme žiadne obavy z vývinu situácie. Pre nás je dôležité, aby vláda dovládla až do dňa volieb." Reagoval Anton Hrnko z SNS. Dôležité podľa neho je, aby situáciu nezneužila opozícia.

22:43 „Táto koalícia sa rozpadá,“ reagovala pre TA3 Veronika Remišová z OĽaNO. Pre Slovensko bude podľa nej najlepšie, ak budú predčasné voľby čo najskôr. „Blížiaci sa pád vlády považujeme za zadosťučinenie pre všetkých slušných ľudí na Slovensku,“ reagoval stanovisku Igor Matovič.

22:31 „Slovensko zažíva veľmi ťažké obdobie a my sme mali ťažké rokovania a nielen dnes,“ hovorí Bugár. „Dnes Republiková rada rokovala od druhej až do desiatej.“

Most-Híd chce rokovať o predčasných parlamentných voľbách so SNS. Premiér Fico takúto možnosť odmieta. Oznámil Bugár. „Republiková rada poveruje vedenie strany rokovať o možnostiach predčasných parlamentných volieb.“

SkryťVypnúť reklamu

„Jednotne sme hlasovali Ak dôjde k dohode o predčasných voľbách, naši ministri zostávajú na postoch,“ doplnil. Predčasné voľby chce čím skôr.

22:20 Novinári stále čakajú na vyhlásenie.

21:26 Republiková rada Mosta-Híd zasa rokuje. Stále nie je jasné, či v koalícii zostáva alebo končí. Do rokovania sa opäť pustila po tom, ako sa vedenie strany vrátilo od koaličných partnerov z Úradu vlády.

21:07 Síce Bugár povedal, že po návrate z Úradu vlády bude tlačovka, a prišiel už pred pol hodinu, členovia sú stále za zatvorenými dverami a rokujú. Môže to znamenať, že premiér Fico im vyhovel v nejakej zásadnej požiadavke a teraz riešia, čo ďalej. Šebej pred rokovaním Republikovej rady hovoril o odchode Fica z postu premiéra.

20:30 Bugár sa vrátil do centrály. Zatiaľ stále novinárom nič nepovedal. "Najprv poviem našim a potom poviem vám. Nebojte sa neujdem," zavtipkoval.

SkryťVypnúť reklamu

20:00 Richard Raši zo Smeru pre TA3 povedal, že zatiaľ netuší, ako rokovania Mostu dopadli, no podčiarkol, že prioritou Smeru je stabilita vlády.

19:51 Republiková rada Mosta-Híd dorokovala, predstavitelia strany nepovedali, či sa rozhodli z koalície odísť, alebo v nej zostať. Bugár odišiel na stretnutie koaličnej rady, kde chce ostatným stranám oznámiť výsledky rokovania v Moste-Híd.

Viditeľne nahnevaný Bugár novinárom zatiaľ nič neprezradil s tým, že svoje stanovisko oznámia najskôr o hodinu.

18:38 Aké sú teda po dnešku možnosti? Najdôležitejšie sú v súčasnosti dva údaje.

Na vyslovenie nedôvery vláde alebo jej predsedovi je potrebných 76 hlasov. Na prijatie ústavného zákona o predčasných voľbách treba až 90 hlasov.

A kým sa nenájde dostatočný počet hlasov, môžeme síce hovoriť o oslabení, prípadne rozpade koalície, ale stále nemôžeme hovoriť o páde vlády, zamýšľa sa nad aktuálnou situáciou zástupca šéfredaktorky SME, Jakub Filo.

SkryťVypnúť reklamu

18:00 Ani po štyroch hodinách rokovania predstavitelia Mosta-Híd stále neprišli s výsledkom. Nie je jasné, ako dlho ešte budú rokovať. Hovorkyňa Mosta priniesla novinárom, ktorí čakajú vo vestibule centrály, čaj.

15:46 Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko podal v pondelok trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka vysokopostavených policajných funkcionárov.

Prečítajte si tiež: O čo ide Špirkovi pri obvinení Kaliňáka zo sabotáže? Čítajte 

"Predmetné trestné oznámenie bolo dnes zaevidované na Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky. Na základe rozhodnutia generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára za účelom dosiahnutia maximálnej objektivity trestného konania, bude v trestnej veci činný priamo prokurátor Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky. Po pridelení prokurátorovi GP SR, ho prokurátor preštuduje a rozhodne o ďalšom postupe," uviedla hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

SkryťVypnúť reklamu

15:40 Podľa organizátorov zhromaždení Za slušné Slovensko odstúpenie ministra Kaliňáka nestačí a požadujú demisiu vlády.

"Jeho odchod musí byť len začiatkom. Začiatkom veľkého upratovania, pretože je legitímnou požiadavkou občianskej verejnosti, aby sme žili v krajine, kde korupcia nie je štandardom. Kde vo vládnych kruhoch neexistuje prepojenie na organizovaný zločin," povedali pre agentúru SITA.

Zároveň požadujú dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov a vyšetrenie všetkých káuz, na ktoré Ján poukázal.

Ako informovali organizátori na Facebooku, v občianskych zhromaždeniach budú pokračovať, ďalšie plánujú v Bratislave v piatok 16. marca o 17:00 na Námestí SNP. Ďalší protest Za slušné Slovensko a za demisiu vlády ohlásili na piatok aj v Trenčíne.

SkryťVypnúť reklamu

15:10 Konkrétna podoba rekonštrukcie súčasnej vlády i možnosť predčasných parlamentných volieb. O týchto možnostiach diskutovali predstavitelia SNS s prezidentom Kiskom.

„Hovorili sme o riešení vzniknutej situácie v tomto čase a dnes je hlavnou témou rekonštrukcia vlády. To znamená, že vzájomne sme si vymenili postrehy a úvahy, ako by tá rekonštrukcia vlády mala vyzerať,“ povedal Danko.

„Všetko závisí od vývoja v politickej strane Most-Híd a každá vláda stojí a padá na tom, či bude mať 76 poslancov v Národnej rade,“ naznačil šéf národniarov.

15:06 „Na námestiach sa v piatok nekonala pietna akcia, ale ľudia žiadali novú dôveryhodnú vládu,“ hovorí Jana Kiššová. SaS podľa nej spraví všetko preto, aby došlo k predčasným voľbám. Výmena stoličiek podľa Kiššovej nestačí. Poslanci SaS sa nebudú podieľať na legislatívnom procese a koaličných poslancov vyzývajú na to isté.

SkryťVypnúť reklamu

Kaliňákova rezignácia nie je dostatočná, zopakoval Ľubomír Galko. „Hlas, ktorý znel na námestiach, je zrozumiteľný.“

Opozícii sa tiež podarilo vyzbierať dostatočný počet podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze pod návrh na odvolanie premiéra Fica. Informovala Lucia Ďuriš Nicholsonová. "Predseda parlamentu má teraz sedem dní na to, aby zvolal mimoriadnu schôdzu," povedala.

Prečítajte si tiež: Toto nestačí - odkazujú Banskobystričania Čítajte 

14:18 Toto nestačí - tak zareagovala občianska iniciatíva Nie v našom meste na odstúpenie ministra Kaliňáka.

Aj na najbližší piatok sa preto rozhodli zvolať na Námestie SNP v Banskej Bystrici zhromaždenie, už tretí týždeň po sebe.

14:14 "Odchod Roberta Kaliňáka chápem predovšetkým ako jeho osobný príspevok k stabilite, udržaniu demokracie a možnosti pokračovať v pozitívnej politike pre ľudí," píše vo vyhlásení premiér Fico. Poďakoval mu tiež za za desať rokov kvalitnej práce.

SkryťVypnúť reklamu

14:08 Štátny tajomník na ministerstve obrany Róbert Ondrejcsák naznačil, že mu odchod Kaliňáka nestačí. "Nemyslím si, že pre stabilitu je to dostačujúce," povedal.

14:03 Andrej Hrnčiar pred príchodom na Republikovú radu nechcel povedať, či mu stačí odchod Kaliňáka. Ako odídenec zo Siete nie je členom strany, no bude počúvať čo zaznie na Republikovej rade a podľa toho sa zariadi. Odchod Kaliňáka z funkcie Hrnčiar privítal, naznačil že mohol prísť aj skôr.

"Ak padne premiér, tak padne vláda, ale v tejto chvíli je všetko možné," povedal Hrnčiar s tým, že prichádzajú do úvahy predčasné voľby aj pád vlády aj úradnícka vláda. Scenárov je podľa Hrnčiara veľa a dnes ich rozoberali na stretnutí s prezidentom Kiskom.

SkryťVypnúť reklamu

14:00 Republiková rada Mosta-Híd rokuje o tom či strana zostane v koalícii, alebo z nej odíde. Časť strany je za odchod, časť chce zostať. Niektorí hovoria, že ak strana v koalícii zostane, odídu.

13:36 Pre časť Mosta-Híd je prijateľný iba pád Fica. Povedal to novinárom pred začiatkom Republikovej rady František Šebej.

Prečítajte si tiež: Fico utrpel najväčšiu prehru. Kaliňákovu rezignáciu si všimli aj svetové médiá Čítajte 

13:23 Odstúpenie slovenského ministra vnútra si všimli aj svetové médiá, ktoré o kríze v krajine pravidelne informujú už od vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Reakcie zahraničných médií si môžete prečítať tu.

13:22 Danko začína rozmýšľať nad tým, že pôjde v politike líniou tretia cesta. Povedal, že najlepšie je asi vládnuť sám. "Zatiaľ sa len prispôsobujeme a nie je to šťastné," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda SNS tiež povedal, že koalícia závisí na tom, či bude mať 76 hlasov. "Večer bude jasné, či predseda vlády a koalícia disponuje počtom poslancov," povedal Danko s tým, že po koaličnej rade sa ukáže či vláda končí.

„My na tejto vláde nelipneme, všetko ukážu percentá.“ Na druhej strane sa Danko obáva situácie, keby sa niekto zo súčasnej opozície dotkol moci.

13:02 Odstúpenie Kaliňáka v kontexte vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nestačí. Zhodli sa na tom mimoparlamentné KDH, Progresívne Slovensko a SPOLU - občianska demokracia.

13:01 „SNS sa nebude brániť a držať žiadneho postu. My sme pripravení na rekonštrukciu vlády podľa predstáv premiéra a podľa predstáv Kisku. Ale ak nie, sme pripravení aj na debaty o predčasných voľbách," vyhlásil to po rokovaní predsedníctva SNS Andrej Danko.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf národniarov má od strany mandát na to, aby sa zúčastnil rokovaní s prezidentom aj koaličnými partnermi. Garantoval tiež, že má podporu celého svojho poslaneckého klubu. "Nehrozí odklon žiadneho poslanca SNS."

12:49 "Už minulý rok sa vyše polovica občanov dožadovala zmeny štýlu politiky. Tretina sa dožadovala ústavných a systémových zmien, ako má byť organizovaná moc, tretina videla riešenie výmeny súčasnej koalície za opozíciu a jedna tretina vidí nutnosť výmeny všetkých politických lídrov, teda nástup novej generácie," hodnotí súčasný politický vývoj bývalá premiérka Iveta Radičová.

Prečítajte si tiež: Aký bol Kaliňák minister? Odpovedajú Počiatek, Radičová aj Mikloš Čítajte 

Myslí si, že na stole dnes nie je riešenie nedôvery a polarizácie. "Upokojenie sa dá dosiahnuť len tým, že politické strany, ktoré sa budú uchádzať o dôveru, ponúknu expertov do exekutívy, ktorí nebudú morálne spochybniteľní. Toto je veľká výzva a v tomto je šanca na reštart dôvery na Slovensku. To je veľká výzva pre politikov," hovorí Radičová s tým, že je to apel najmä na opozičných politikov.

SkryťVypnúť reklamu

12:17 Poslanec Sme rodina Milan Krajniak považuje Kaliňákovu rezignáciu za logické vyústenie toho, čo sa posledné dva týždne na politickej scéne deje.

"Ale za hnutie Sme rodina môžem povedať, že kozmetické zmeny vlády už nepomôžu. Mala by odísť celá vláda," uviedol Krajniak s tým, že rozhodnúť o budúcej vláde by mali ľudia v predčasných voľbách.

12:09 "Ľudia toho znesú dosť, ale keď miera hnevu prekročí hranicu, stane sa z neho hrozivá lavína. V pondelok v Česku som videl usmievavých ľudí medzi dvadsiatkou a štyridsiatkou, v Bratislave som videl plačúce babičky s vnúčatami, naštvaných mužov a ženy, z ktorých sálala neuveriteľná energia.

Je jasné, že toto už nemôže súčasná garnitúra zvládnuť. Či to, čo príde po nej, bude lepšie, nikto nevie - ale zmena je tu." Píše publicista Zdeněk Strnad.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kaliňák prežil viac ako desať káuz Čítajte 

11:50 Hedviga Malinová, výbušnina v Írsku či streľba na študentov. To sú len niektoré z káuz, s ktorými sa Kaliňák ako minister potýkal.

Celkovo ich prežil viac ako desať. Všetky ustál, až doteraz.

11:27 V súvislosti s rezignáciou Kaliňáka je momentálne najdôležitejšou otázkou, či to bude Mostu-Híd stačiť na zotrvanie v koalícii. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Grigorij Mesežnikov.

Podľa neho na túto otázku momentálne ešte nie je možné odpovedať. Podľa Mesežnikova urobil Kaliňák rozhodnutie o svojej rezignácii pod neuveriteľne veľkým tlakom, ku ktorému prispela aj občianska spoločnosť.

11:25 Podľa hnutia OĽaNO odchod Kaliňáka nestačí. "Odstúpil človek, ktorý sa nikdy nemal stať ministrom. Robert Fico mu do rúk zveril bezpečnosť ľudí na Slovensku a ten si z bezpečnostných zložiek urobil svoju súkromnú armádu," hovorí predseda hnutia Igor Matovič.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ako sa z podnikateľa Kaliňáka stal minister Čítajte 

11:20 Svoj imidž si postavil na žoviálnosti, vtipkoval aj pri vážnejších politických témach a nerobilo mu problém zodvihnúť telefonát od novinára.

Trojnásobný minister vnútra Robert Kaliňák sa doteraz zodpovednosti za všetky kauzy s ním spájané vyhol.

Ustál aj kauzu Bašternák, kde ho opozícia upodozrievala z toho, že jej vyšetrenie ututlal. Osudnou sa mu stala až vražda novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Prečítajte si profil Roberta Kaliňáka.

Prečítajte si tiež: Koniec Kaliňáka už nič nevyrieši Čítajte 

11:11 Keby Kaliňák odstúpil na druhý deň, keď Slovenskom otriasla správa o poprave novinára Jána Kuciaka, mohol dať väčšiu šancu Ficovej vláde na prežitie.

Lenže Fico aj Kaliňák sú žiakmi mečiarovskej politickej školy, kde je priznanie si morálnej zodpovednosti slabosť a v zapieraní a útokoch na kritikov je sila. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

SkryťVypnúť reklamu

11:08 Kaliňák mal podľa SaS skončiť už pred rokmi. "Premárnil všetky príležitosti na slušný odchod. Dnes to nie je nič iné, len taktizovanie strany Smer, ktorá sa potápa a rozpadá," reagovala na jeho odchod strana SaS.

10:51 "Mal odísť, pokiaľ to ešte stačilo," reagoval na odchod Kaliňáka poslanec Mosta-Hídu František Šebej. Viac k aktuálnej situácii povedať nechcel s tým, že tak spraví po rokovaní republikovej rady strany, ktorá sa začína o 14:00 hod.

10:40 Bugár po rokovaní s prezidentom nechcel povedať, či Mostu bude stačiť odchod Kaliňáka. Odkázal pri tom na poobedňajšiu Republikovú radu. Vyhol sa aj otázke či sa nebojí rozpadu strany. Poslanec Šebej už napríklad povedal, že mu to stačiť nebude. Žitňanská na žiadnu otázku neodpovedala. Podľa portálu pluska.sk má však žiadať aj koniec premiéra Fica.

Ak by SNS prišla po dnešnom rokovaní s požiadavku na odchod Žitňanskej, čo už naznačil Hrnko, podľa Bugára budú na to reagovať. Ako, už nepovedal.

10:36 „Potrebujeme vedieť prečo a kto. Našou úlohou je tento prípad vyšetriť,“ hovorí Kaliňák. Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice je pre Kaliňáka vec, s ktorou sa dá podľa jeho slov veľmi ťažko vyrovnať.

Verí, že vraha a objednávateľa vraždy polícia nájde.

10:20 „Pre ministra vnútra existuje len jedno riešenie, vyšetriť vraždu, To je to, čo potrebujeme najviac,“ začal svoje vyhlásenie Kaliňák. „Medzitým sa však situácia vyostrila,“ doplnil.

Minister poďakoval ľuďom, ktorí boli v piatok na pochode. Rovnako sa poďakoval policajtom aj organizátorom. Ocenil, že zhromaždenia prebehli bez problémov.

Podotkol, že vytvorili najširší vyšetrovací tím a verí, že vraždu sa podarí vyšetriť.

Kaliňák sa rozhodol rezignovať na svoj post. Verí, že týmto krokom sa stabilizuje situácia na Slovensku.

Rozhodnutie už oznámil premiérovi Ficovi aj koaličným partnerom. Na otázku, či ho nahradí štátna tajomníčka na ministerstva vnútra Denisa Saková neodpovedal.

Poďakoval sa aj policajtom, zamestnancom ministerstva aj novinárom.

10:19 „Pani Žitňanská nie je téma vo vzťahoch v koalícii,“ povedal predseda SNS Andrej Danko. Reagoval tak na špekulácie, ktoré rozvíril podpredseda SNS Hrnko, ktorý viacerým médiám v sobotu povedal, že je veľmi pravdepodobné, že SNS bude žiadať výmenu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.

10:15 Novinári už 15 minút čakajú na vyhlásenie ministra Kaliňáka.

10:07 Vo funkcii prvého viceprezidenta Policajného zboru skončil Jaroslav Málik, agentúru SITA o tom informovali viaceré zdroje z policajného prostredia. Na pozícii bol nominantom vládnej SNS. Vo funkcii bol od júna 2016. Podľa informácií odchádza Málik pôsobiť ako policajný pridelenec na veľvyslanectvo Slovenska v srbskom Belehrade.

10:01 Do prezidentského paláca už dorazili predstavitelia Mosta-Híd. S predsedom Bélom Bugárom prišla aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar a minister životného prostredia László Sólymos.

9:35 O 10:00 hod. sa k aktuálnej politickej situácii vyjadrí minister vnútra Robert Kaliňák.

9:30 Po dvoch hrozných vraždách, na ktorých je podiel štátnej moci pociťovaný prinajmenšom v rovine zodpovednosti za prostredie, v akom sa udiali, potrebuje Slovensko katartický zážitok.

A očistnú moc s nádejou nového začiatku nemôže mať nič menšieho ako koniec Fico III a jeho predsedu. Chápe to Béla?

Pýta sa v komentári Peter Schutz.

9:15 Vládny Most-Híd bude popoludní od 14.00 h rozhodovať, ako riešiť vládnu krízu a ako ďalej v koalícii.

9:00 Prezident Kiska pokračuje v rokovaniach s parlamentnými stranami o riešení krízy a upokojení situácie v spoločnosti. Prijme vládne strany Most-Híd a SNS.

Opozícia je za predčasné voľby, Smer ich odmieta. SNS je s prezidentom ochotná rokovať a nájsť konštruktívne riešenia. Most-Híd vyhlásil, že chce rekonštrukciu vlády.

Rovnako ako opozícia, aj on žiada odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer). Smer dosiaľ jasne nepovedal, či Kaliňáka obetuje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 5. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 6. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 7. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 2. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 3. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
 4. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 5. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 6. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 7. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
 8. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 21 841
 2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 8 545
 3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 768
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 732
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 4 820
 6. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 884
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 528
 8. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 352
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu