BRATISLAVA. Aj napriek tomu, že sa šéf koaličného Mosta-Híd Béla Bugár vrátil predčasne z dovolenky, aby mohol s premiérom Robertom Ficom rokovať o budúcnosti vlády, ich víkendové stretnutie žiadne konkrétne výsledky neprinieslo.
Pred novinármi sa v sobotu ukrývali pravdepodobne vo vládnom hoteli Bôrik. Novinári to len odhadovali podľa presunov ich áut, nikto z koalície miesto a čas ich stretnutia neprezradil.
Ani z hlavného vchodu Bôrika nikto z predstaviteľov strán nevyšiel, hoci ich tam do noci čakalo množstvo novinárov. Rovnako strany po rokovaní neposkytli oficiálne stanovisko a ich členovia o priebehu nechceli nič bližšie povedať.
Sobotné stretnutie Fica s Bugárom bolo len počiatočné rokovanie a prvé výsledky budú zrejme známe až v pondelok, povedal podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer) v nedeľnej diskusnej relácii RTVS.
„Myslím si, že bližšie k rozhodnutiu budeme zajtra,“ povedal v nedeľu Pellegrini.
Vládna kríza
- Opozícia v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka podáva návrh na vyslovenie nedôvery Ficovej vláde.
- V piatok v desiatkach miest podľa odhadov 100-tisíc ľudí vyzývalo na rekonštrukciu vlády.
- Koaličný Most-Híd žiada odchod ministra vnútra Roberta Kliňáka.
- Vládny Smer zatiaľ nepovedal, či Kaliňáka odvolá. O situácii chce rokovať.
- Strana SNS, ktorá je tiež súčasťou koalície, si chce vypočuť požiadavky ostatných vládnych strán. Potom sformuluje tie svoje.
Ďalšie stretnutia
Predstavitelia strany Most-Híd podľa Pellegriniho vraj rokovali aj v nedeľu.
Hovorkyňa strany Most-Híd Klára Debnár to nevedela potvrdiť a väčšina členov predsedníctva strany nedvíhala telefóny.
„Ja osobne o žiadnom stretnutí neviem,“ povedala Debnár.
Konkrétnejší nebol ani poslanec Mosta-Híd František Šebej, ktorý tieto informácie nechcel potvrdiť ani vyvrátiť.
„Nebudem teraz novinárom poskytovať takéto informácie,“ povedal Šebej.
Oficiálne má v pondelok zasadať republiková rada Mosta-Híd, ktorá má podľa stanov strany právomoc ukončiť povolebnú koalíciu. Musí to na nej odhlasovať nadpolovičná väčšina všetkých členov straníckych orgánov.
Čo strany žiadajú?
Bugár v sobotu pred stretnutím s Ficom hovoril o troch možnostiach, ktoré chce premiérovi navrhnúť. O aké možnosti ide, nešpecifikoval.
Krátko po tom, ako sa verejnosť dozvedela o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, Bugár vyhlásil, že minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru by mal odísť.
„Riešenie má však v rukách strana Smer,“ povedal Bugár.
Odstúpenie Kaliňáka žiada podľa portálu aktuality.sk podpredsedníčka Mosta-Híd Lucia Žitňanská. Sama plánuje podať demisiu, ak to neurobí Kaliňák.
Reálne sú podľa Pellegriniho možnosti, že sa vo vláde vymenia niektorí predstavitelia, ale aj celkový pád vlády. Smer sa však podľa neho bude snažiť vládu udržať a stabilizovať v nej situáciu.
„Smer vie dnes pre stabilitu urobiť aj kroky, ktoré vedú k personálnym zmenám,“ povedal Pellegrini.
Neznamená to však podľa neho, že Smer je už dnes pripravený odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Zároveň poprel informáciu, že Smer ponúkol Mostu-Híd ministerstvo kultúry.
Ozvala sa aj SNS
Cez víkend sa začalo špekulovať aj o tom, s akými požiadavkami na stretnutie príde tretia vládna strana SNS. Predseda SNS Andrej Danko dovtedy skôr hovoril o tom, že sa s premiérom Ficom a prezidentom Andrejom Kiskom bude snažiť upokojiť situáciu v spoločnosti.
Špekulácie rozvíril podpredseda SNS Anton Hrnko, ktorý viacerým médiám v sobotu povedal, že je veľmi pravdepodobné, že SNS bude žiadať výmenu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.
„Ja mám veľmi vážne signály z vnútra strany, aby v pondelok na predsedníctve zaznela táto požiadavka,“ hovorí Hrnko.
Jeho tvrdenia následne opravoval podpredseda strany SNS Jaroslav Paška. Ten pre SME uviedol, že strana zatiaľ nemá požiadavky, s ktorými chce ísť na vládne rokovania.
Hrnko podľa neho zrejme tlmočil požiadavky krajských členov strany, s ktorými sa stretol.
„Chceme si najprv vypočuť názory našich koaličných partnerov,“ povedal pre SME Paška.

Beata
Balogová
