BRATISLAVA. Poslanci si v úvode prvého rokovacieho dňa 28. schôdze Národnej rady minútou ticha uctili pamiatku zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd) v úvode schôdze vyjadril hlboké znepokojenie nad chladnokrvnou vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. „Takýto čin je v demokratickej spoločnosti neakceptovateľný," povedal Bugár.
SaS stiahlo svoje návrhy
Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý navrhoval presunúť vládne návrhy zákonov z tejto schôdze, poslanci jeho návrh neschválili.
„Je jasné, že vláda končí a mala by už len kúriť a svietiť. Ich návrhy v tejto chvíli stratili legitimitu a mali by byť posunuté dovtedy, kým ďalšia vláda dôveru parlamentu získa,“ povedal Beblavý.

Strana SaS podľa poslankyne Natálie Blahovej sťahuje všetky svoje legislatívne návrhy. Podľa nej by mali rokovať len o ústavnom zákone o skrátení volebného obdobia. Poslanecký klub SaS je presvedčený, že vládni poslanci stratili dôveru občanov.
Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič navrhoval, aby úrad vlády predložil národnej rade správu o tom, kedy bol úrad vlády informovaný SIS-kou o nebezpečenstve pôsobenia talianskej mafie na východnom Slovensku.
"Pre bezpečnosť Slovenskej republiky" to podľa Matoviča potrebujeme vedieť. Ani tento návrh nezískal dostatočnú podporu pléna.
Niektorí poslanci z rokovania odišli
Parlament sa na tejto schôdzi nebude zaoberať ani diskusiou o údajnom zneužívaní Vojenského obranného spravodajstva v prospech strany Sloboda a Solidarita (SaS) v období pôsobenia Ľubomíra Galka (2010 - 2012) vo funkcii ministra obrany. Bod preložili na neurčito.
Na rozdiel od SaS, ktorá svoje návrhy zákonov z tejto schôdze plánuje stiahnuť, OĽaNO tak neurobilo.
"Naše návrhy na schôdzi nechávame, lebo sú dôležité," uviedla poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová. Predčasné voľby by mali byť podľa nej čo najskôr. "Táto koalícia nie je schopná vládnuť," dodala.
Mandát poslanca si začal uplatňovať bývalý minister kultúry Marek Maďarič (Smer), náhradníčkou na jeho mandát bola Mária Janíková.
Po odhlasovaní procedurálnych návrhov poslanci za SaS odišli z rokovacej sály.
V sále nie je žiadny minister okrem ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej.
Marček a Holúbek zrejme podržia vládu
Nezaradení poslanci Peter Marček a Rastislav Holúbek zrejme podržia vládu pri jej odvolávaní. Parlament má o dôvere premiérovi, a teda aj celej vláde rozhodovať v pondelok (19.3.).
Dvojica spolu s Martinou Šimkovičovou prišla do parlamentu s hnutím Sme rodina, ale z klubu odišli a zvyčajne hlasujú s vládnou koalíciou.
Marček na otázku, či bude hlasovať v prospech vlády, keď dôjde na hlasovanie o dôvere, povedal najskôr, že nezahlasuje. Potom sa opravil a hovoril, že sa rozhodne pri hlasovaní. Nakoniec doplnil, že asi najrozumnejšie by bolo vládu podržať. "Myslím si, že je to asi to najrozumnejšie, čo v tomto momente môžeme urobiť," uviedol.
Holúbek rovno povedal, že asi podporí túto vládu. "Bola zvolená demokraticky," podotkol. Na otázku, či podporia predčasné parlamentné voľby, Marček povedal, že chcú "ako nezaradení poslanci dovládnuť".
Ak by k predčasným voľbám došlo, Marček a Holúbek majú plán. "Máme pripravenú stranu, s ktorou chceme ísť," povedal Marček. Či s nimi pôjde aj Šimkovičová, nevie.
Poslanci po otvorení 28. schôdze Národnej rady SR prerokovali viac ako dvadsať bodov programu. V stredu o 09:00 poslanci pokračujú rokovaním o návrhu novely zákona o sociálnych službách v prvom čítaní z dielne hnutia OĽANO.
Diskusia k prerokovaným bodom programu bola v pléne minimálna a viaceré body museli presunúť na stredu, keďže predkladatelia zákonov neboli prítomní v rokovacej sále.
Poslanci tiež rokovali o:
- Poslanci posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Významnou časťou novely je zriadenie etickej komisie Ministerstva zdravotníctva SR pre klinické skúšanie liekov, ktorá bude spolu so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) posudzovať žiadosti o povolenie klinického skúšania liekov, žiadosti o povolenie podstatnej zmeny klinického skúšania, žiadosti o pridanie Slovenskej republiky do klinického skúšania povoleného v iných členských štátoch Európskej únie predložené prostredníctvom elektronického EÚ portálu klinického skúšania.
- Zavedenie doplnkových ordinačných hodín v ambulanciách lekárov, pri ktorých by si pacienti platili za vyšetrenie do 30 eur, by sa malo posunúť z 1. mája 2018 na 1. januára 2019. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu, ktorý v utorok predložil poslanec Juraj Blanár (Smer). Zmenu chce dosiahnuť nepriamou novelou cez zmenu zákona o treťom pilieri. Doplnkové ordinačné hodiny majú byť pre všeobecných lekárov a špecialistov nepovinné. Pacient sa v rámci nich má objednať, za vyšetrenie si musí zaplatiť, keďže nebude hradené z verejného zdravotného poistenia. Maximálna suma bude 30 eur. Predpísané lieky či ďalšie zdravotné výkony, ktoré lekár indikuje, budú aj v tomto čase hradené zdravotnou poisťovňou.
Parlament v utorok neodobril pripomienky prezidenta SR Andreja Kisku, pre ktorý koncom februára vrátil do parlamentu návrh zákona o radiačnej ochrane. Z vecného hľadiska sa tak v zákone nič nemení, bude v znení, ako ho poslanci schválili ešte začiatkom februára tohto roka. Mení sa iba jeho účinnosť, tá nebude 15. marca, ale 1. apríla.
Zákon o radiačnej ochrane okrem iného upravuje aj podmienky pri vykonávaní obhliadok mŕtvych tiel. Práve časť o obhliadkach prekážala prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Hlava štátu koncom februára upozornila, že pri prehliadke mŕtveho tela sa od tohto roka majú uplatňovať ustanovenia zákona, ktoré majú nadobudnúť účinnosť až 1. januára 2020. Hlava štátu preto vyjadrila vážne pochybnosti o súlade zákona s Ústavou SR. Odvoláva sa pritom na ústavu a rozhodnutie Ústavného súdu. Ustanovenie navrhol prezident parlamentu zo schváleného zákona vypustiť.
Parlament posunul do druhého čítania materiál, podľa ktorého sa zlepšia podmienky pre vojnových veteránov. Tí by po novom mali mať k dispozícii ubytovanie vo vlastnom penzióne a čiastočne hradené náklady na samotné ubytovanie či stravovanie. "Som nesmierne rád, že vláda SR schválila náš materiál, ktorým sa pripravia podmienky na vybudovanie penziónu pre vojenských veteránov," uviedol ešte po schválení materiálu vládou minister obrany Peter Gajdoš.
Podmienky vývozu umeleckých predmetov majú byť stanovené presnejšie. Počíta s tým novela zákona o podmienkach vývozu a dovozu predmetov kultúrnej hodnoty, ktorú poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.
Právna norma má zlepšiť podmienky ochrany hnuteľného kultúrneho dedičstva, zabezpečiť adekvátne odborné posúdenie predmetov kultúrnej hodnoty, ktorých sa má týkať vývoz z územia SR. Novela má tiež zefektívniť posudzovanie žiadosti o povolenie na vývoz.
Podmienky vývozu predmetu kultúrnej hodnoty sa podľa návrhu vzťahujú na vývoz predmetu kultúrnej hodnoty z územia Slovenskej republiky v rámci colného územia Európskej únie, ako aj z colného územia Európskej únie, ak sa na takýto vývoz nevzťahujú podmienky podľa osobitného predpisu.
Parlament schválil zákon o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch. Sociálne podniky sa nebudú vytvárať primárne pre dosahovanie zisku, ale pre naplnenie konkrétneho verejného alebo komunitného záujmu. Rezort práce pritom zadefinoval tri typy sociálnych podnikov. Prvým bude tzv. integračný sociálny podnik, ktorý bude zamestnávať znevýhodnené osoby na trhu práce, ako sú dlhodobo nezamestnaní či zdravotne znevýhodnení ľudia. Druhým typom bude energetický alebo environmentálny sociálny podnik a do tretice pôjde o sociálny podnik bývania, ktorý bude buď stavať byty alebo prenajímať byty ľuďom, ktorí majú podpriemerný príjem.
Slovensko mení od mája podmienky vstupu a pobytu cudzincov na obdobie dlhšie ako 90 dní na území SR. Upravuje ich na základe európskej smernice z roku 2016, a to cez novelu zákona o pobyte cudzincov, ktorú v utorok 83 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR. Právna norma ustanovuje aj práva štátnych príslušníkov tretích krajín na účel výskumu, štúdia, odbornej prípravy alebo dobrovoľníckej služby v Európskej dobrovoľníckej službe a v prípade výskumných pracovníkov aj ich rodinných príslušníkov.
Pôsobenie vojakov v aktívnych zálohách bude atraktívnejšie. Lepšie podmienky budú mať aj profesionálni vojaci vyslaní na plnenie úloh v zahraničí. Počíta s tým novela zákona o brannej povinnosti, ktorú poslanci Národnej rady SR v utorok schválili a ktorou sa súčasne mení aj zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov.
Národná rada SR schválila novelu zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení. Schválená novela zákona pritom neobsahuje ustanovenia k zavedeniu tzv. preddôchodku ako dávky z tretieho penzijného piliera. Zavedenie preddôchodku totiž minister práce a sociálnych vecí Ján Richter ešte v decembri minulého roka dočasne stopol vzhľadom na zásadné rozpory s rezortom financií o tom, aké má byť nastavenie podmienok čerpania preddôchodkovej dávky.
Poslanci schválili novelu zákona o pobyte cudzincov, ktorá uľahčí niektoré podmienky vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí prišli na Slovensko na viac ako 90 dní za účelom výskumu, štúdia, odbornej prípravy alebo dobrovoľníckej služby v Európskej dobrovoľníckej službe. Predpis, ktorý dnes schválili poslanci, sa v prípade výskumných pracovníkov zameria aj na ich rodinných príslušníkov. Zákon podľa predkladateľa, ktorým je rezort vnútra, reaguje na niektoré nedostatky súčasnej právnej úpravy, ktoré odstraňuje a zosúlaďuje zákon s potrebami praxe.
Od septembra by malo byť na Slovensku zviera zadefinované ako živá bytosť a nie vec. Stanovuje to novela zákona o veterinárnej starostlivosti z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú parlament posunul do druhého čítania.