Hoci sa premiér Robert Fico snažil navodiť myšlienku, že predčasné voľby sú útokom na stabilitu štátu či dokonca prevratom, nejde o nič nezvyčajné.
Slovensko už zažilo troje predčasné voľby, za jedny z nich Smer hlasoval, za druhými priamo stál, a zároveň sa o ďalšie predčasné voľby pokúšal prostredníctvom referenda.
Aké boli príčiny predčasných volieb na Slovensku? Aký bol ich mechanizmus a ako napokon dopadli?
Pád po správe o stave republiky
Keď sa po posledných spoločných československých voľbách dostal k moci na Slovensku Vladimír Mečiar a v Česku Václav Klaus, prakticky okamžite začali rozhovory o rozdelení federácie. Viedli k rozdeleniu federácie a Mečiar tak mohol rozbehnúť to, čo o pár mesiacov dostalo pomenovanie „valec zo Zlatej Idky“.
Obsadil štátne úrady, rozbehol budovanie slovenskej kapitálovej vrstvy, čo v preklade znamená rozdávanie štátneho majetku blízkym, a začal siahať na nedávno získané demokratické slobody. Jedným z viditeľných sporov bola aj konfrontácia s prezidentom Michalom Kováčom, ktorého začiatkom roku 1993 zvolilo práve Mečiarovo HZDS.

Kováč 9. marca požiadal o vystúpenie v Národnej rade, v ktorej predniesol správu o stave republiky. „Mám vážne výhrady proti štýlu a etike politickej práce pána Mečiara, proti spôsobu jeho vládnutia a proti praktikám, ktoré vytvárajú konfrontačné ovzdušie v politickom živote.“ Druhá vláda Vladimíra Mečiara dva dni po správe o stave republiky padla.
Parlament jej aj hlasmi odídencov z hnutia vyslovil 11. marca nedôveru a 17. marca prijal ústavný zákon o skrátení volebného obdobia. Voľby sa mali konať 30. septembra a 1. októbra. K moci sa opäť vrátil Mečiar a ďalšie štyri roky jeho vlády priniesli Slovensku medzinárodnú izoláciu, rozvrat ekonomiky a výpredaj štátneho majetku, pošliapavanie demokratických práv aj štátny terorizmus.
Prestrelky na uliciach, výbuchy áut, spolupráca štátnej tajnej služby a mafie sa mali stať každodennou realitou a bežnou súčasťou večerných správ. Niektorí emigrovali, iní také šťastie nemali a mečiarizmus sa im stal osudným.
Ficovo neúspešné referendum
Keď v roku 1999 vznikla strana Smer, popularita Roberta Fica začala rýchlo rásť. Vo voľbách v roku 2002 však pohorel, napriek intenzívnej kampani a dobrým výsledkom v prieskumoch, Smer získal „iba“ 13,6 percenta hlasov. Skončil za HZDS a SDKÚ.