VIEDEŇ/BRATISLAVA. Slovensko sa počas svojho predsedníctva vo Fóre pre bezpečnostnú spoluprácu (FBS) Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) usilovalo byť nestranným sprostredkovateľom diskusií v čase rastúcej polarizácie a odlišných názorov medzi zúčastnenými štátmi.
Uviedol to v stredu vo Viedni stály predstaviteľ SR pri OBSE a predseda Fóra Radomír Boháč. "Debatám vo Fóre pre bezpečnostnú spoluprácu dominovala kríza na Ukrajine a jej okolí," povedal.
Transparentné a spoľahlivé informácie
"Pokiaľ nám to náš mandát umožňoval, snažili sme sa byť nestranným sprostredkovateľom diskusie medzi zúčastnenými štátmi, čo je kľúčom k riešeniu súčasného nedostatku vzájomnej dôvery v regióne," pokračoval Boháč. Pripustil, že "narastajúca polarizácia, ktorá vytvára súčasnú atmosféru, je presným opakom toho, čo malo v úmysle OBSE a predtým KBSE priniesť".
"Stavali sme na predchádzajúcich činnostiach predsedníctiev Fóra pre bezpečnostnú spoluprácu s cieľom zabezpečiť kontinuitu a presadzovať veľmi potrebný pokrok v niektorých agendách Fóra," zhodnotil diplomat.
Boháč pripomenul, že v priebehu predsedníctva FBS Slovensko zabezpečovalo dialógy o bezpečnosti, ktoré kládli dôraz na dôležitosť transparentných a spoľahlivých informácií vo vojenskej oblasti.
Funguje na princípe rotácie
Slovensko v rámci svojho predsedníctva ďalej preskúmalo, ako práca iných organizácií dopĺňa činnosť OBSE v oblasti nešírenia zbraní hromadného ničenia a ručných a ľahkých zbraní, a skúmalo synergie a prínosy iniciatív regionálnej spolupráce.
Slovensko odovzdalo rotujúce predsedníctvo vo Fóre OBSE Slovinsku, po ňom sa ho v tomto roku zhostí ešte Švédsko. Boháč svojmu kolegovi, veľvyslancovi Slovinska pri OBSE Andrejovi Benedejčičovi, a nadchádzajúcemu predsedovi FBS vyjadril plnú podporu.
Predsedníctvo vo FBS funguje na princípe rotácie medzi 57 účastníckymi štátmi OBSE. Každý z nich mu predsedá na obdobie štyroch mesiacov. Takzvanú predsednícku trojku Fóra tvoria v záujme zachovania kontinuity jeho práce bývalý, súčasný a budúci predsednícky štát. Slovensko, ktoré mu predsedalo prvýkrát, prevzalo predsedníctvo v januári od Srbska.
Predsedať bude dvanásť mesiacov
FBS je kľúčovým rozhodovacím orgánom OBSE v politicko-vojenskej oblasti, ktorý zasadá na pravidelnej týždennej báze vo Viedni.
Fórum je pre 57 účastníckych štátov OBSE platformou na rokovania a konzultácie o vojenskej bezpečnosti, stabilite a aktuálnych bezpečnostných výzvach. Bolo založené na summite v Helsinkách v roku 1992.
Slovensko bude samotnej OBSE predsedať 12 mesiacov, a síce od januára 2019. Predsedníctvo prevezme ho od Talianska, ktoré OBSE predsedá v tomto roku.