BRATISLAVA. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí vníma záujem poslancov Európskeho parlamentu o situáciu na Slovensku a o vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Dokazuje to nielen nedávna delegácia europoslancov na Slovensku, ale aj dnešná živá výmena názorov v pléne počas zasadnutia v Štrasburgu.
Ministerstvo nesúhlasí s niektorými tvrdeniami

"Túto diskusiu vnímame ako pokračovanie intenzívnej a otvorenej komunikácie, ktorú mali poslanci počas návštevy Slovenska s predstaviteľmi štátu, mimovládneho sektora i novinárskou obcou. Správu, ktorú vypracovali poslanci EP po návšteve Slovenska, ako aj dnešnú diskusiu na pôde EP, považujeme za vyjadrenie politických názorov predstaviteľov jednotlivých európskych politických strán," informoval hovorca ministerstva Peter Susko.
Zároveň však rezort diplomacie odmieta niektoré nepodložené tvrdenia uvedené v správe, ktoré sa odvolávajú na rozhovory členov poslaneckej delegácie Európskeho parlamentu s partnermi počas návštevy Slovenska.
"Poslancov Európskeho parlamentu, ako aj každého, kto sa dnes o Slovensko zaujíma, ubezpečujeme, že príslušné orgány robia všetky kroky potrebné na zodpovedné vyšetrenie vrážd, potrestanie vinníkov a nájdenie riešenia, ktoré stabilizuje súčasnú vnútropolitickú situáciu na Slovensku," uviedlo ministerstvo.
Správa europoslancov
Na Slovensku prevláda vysoká nedôvera v štátne inštitúcie, vymožiteľnosť práva je pritom najväčším problémom.

Vo svojej správe to konštatovala delegácia poslancov EP, ktorá prišla minulý týždeň na Slovensko zmapovať situáciu po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.
Počas dvoch dní sa stretli s predstaviteľmi neziskového sektora, novinármi, členmi vlády ako aj s najvyššími predstaviteľmi krajiny.
„Je tu veľký nesúlad medzi legislatívnym nastavením a realitou v praxi,“ konštatuje správa s tým, že presadzovanie a vymáhanie zákonov je nutné zlepšiť.
Počas rozhovorov europoslanci zaznamenali aj obavy vo vzťahu k činnosti súdov a prokuratúry a ich nezávislosti. Zazneli aj obavy, že nominácie na vysoké posty na prokuratúre či polícii sú značne spolitizované.
Správa konštatuje aj ďalšie nedostatky ako skutočnosť, že na Slovensku neexistuje skutočne nezávislá inšpekcia na kontrolu polície či prokuratúry.
Z rozhovorov vyplynula potreba zvýšiť transparentnosť výberu a nominácií ako aj kontroly v oblasti súdnictva a orgánov činných v trestnom konaní.
Znepokojenie vzbudzuje aj nedostatočný boj proti korupcii, doteraz boli vyšetrené len malé korupčné prípady.
Mnohí na Slovensku podľa správy v tejto súvislosti poukazujú na imunitu politikov, z ktorých doteraz ani jeden nebol vyšetrovaný alebo potrestaný za korupciu.
V médiách je však najviac citovaný výrok premiéra Roberta Fica, ktorý podľa správy povedal, že pôsobenie talianskej mafie na východe Slovenska je "absurdné, pretože tam nič nie je".