BRATISLAVA. Desiatky tisíc ľudí pokojne stoja, držia transparenty, vlajky alebo svoje deti. Neprekáža, že tie džavotajú a občas kvôli nim nepočuť prejav. Hlúčiky sa rozprávajú o politike, hodnotia situáciu posledných dní, alebo skandujú, keď zaznie plamenný prejav. Na chlopniach kabátov vidieť trikolóry alebo aj odznačiky s nápisom #AllforJan.
Práve pre vraždu mladého novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej mnohí vyšli pred troma týždňami do ulíc prvýkrát. V piatok stáli na námestiach desaťtisíce občanov po celom Slovensku opäť a žiadali opraviť svoju krajinu, súdy, justíciu, školstvo a najmä predčasné voľby, ktoré sú podľa nich prvým krokom k obnove dôvery v štát.
Napriek daždivému dňu sa v Bratislave podvečer vyjasnilo. Na chvíľu sa zdalo, že nad Námestím SNP, ktoré sa krátko po piatej zaplnilo po okraj, zasvieti zapadajúce slnko. Organizátori počas protestu vyhlásili, že na námestí je ešte viac ľudí ako minulý týždeň. Vtedy ich protestovalo proti vláde Roberta Fica v Bratislave 50-tisíc, po celej krajine ďalšie desaťtisíce.
Vláda v priebehu týždňa podala demisiu, vládna koalícia však chce pokračovať ďalej. Medzi protestujúcimi sú aj manželia Jozef a Juliana Rakovský, ktorí prišli prvýkrát. Prišli, pretože sa im nepáčia väzby v pozadí politiky.
„Bola to číra vypočítavosť, na ich tvárach sa dalo vyčítať víťazstvo. Nestačí, keď sa vymenia dve mená,“ povedal Jozef Rakovský. Komentoval tým uzavretie vládnej krízy koaličnými stranami. Za ich chrbtami ľudia v miestnej reštaurácii dávali kebab smiali sa a rozprávali.
Ani tentoraz nedošlo na proteste k žiadnym násilnostiam, v dave bolo množstvo starších ľudí či rodín s deťmi. Zrejme jediným výtržníkom v dave bolo malé dieťa, ktoré skákalo po mláke s vodou a obťažovalo tým ostatných. Jeho matka ho však rýchlo zahriakla.

Kozmetické zmeny
Kým minulý týždeň dominovala protestom téma odstúpenia premiéra Roberta Fica, tentoraz to bola výzva na predčasné voľby. Všade bolo na transparentoch vidieť fotky usmievajúceho sa šéfa Smeru Roberta Fica po tom, ako prezidentovi Andrejovi Kiskovi podal demisiu a za neho nastúpil Peter Pellegrini tiež zo Smeru.
„Pán prezident, ty buď kľudný, ja nikam neodchádzam,“ opísal Fico svoje slová pri podaní demisie.
Pre organizátorov protestov aj pre oslovených ľudí v dave to je len kozmetická zmena v doterajšej koalícii. Upozorňujú, že práve počas jej vlády zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.
"Nikam neodchádzame," zaznelo viackrát z pódia a ľudia nápis niesli aj na transparentoch.
„Aj keď nemám rád davy, som tu, lebo podporujem organizátorov. Vládne strany nie sú ochotné vzdať sa moci,“ povedal básnik a textár Ivan Štrpka. Takisto vyčítali strane Most-Híd, že aj napriek prvotným vyjadreniam o predčasných voľbách nakoniec vládu podržala.
Do protestov sa výrazným spôsobom zapojili aj herci zo Slovenského národného divadla, z Divadla Astorka či ďalších. „Jedinou možnosťou na spravodlivé vyšetrenie všetkých káuz sú v tejto chvíli už len predčasné voľby,“ zdôraznil. Odchod Roberta Fica a Roberta Kaliňáka nikomu nestačí, uviedol Stanke.
Herec Juraj Kemka vyhlásil, že výmena Fica za Pellegriniho je len kozmetická úprava, ako keď vymenili v roku 1989 komunistu za komunistu.
Ľudia mnohé z prejavov ocenili potleskom.
Prišli desaťtisíce
Na Námestie SNP prišiel podľa odhadov denníka SME zhruba rovnaký počet ľudí ako minule. Vtedy redakcia pomocou počítačových programov odhadla účasť na asi 40-tisíc ľudí.
„Nemusíte tam ísť, aj tak zboku nebudete nič počuť,“ milým hlasom sa prihovára redaktorom členka antikonfliktného tímu, kým sa jej kolega usmieva na malé dievčatko prechádzajúce okolo.

Masa protestujúcich sa tak predĺžila a bolo ich vidieť až za križovatkou ciest na Kamennom námestí.
„Na námestí je nás ešte viac ako bolo minulý týždeň,“ povedala na začiatku protestu jedna z organizátoriek Karolína Farská.
„Dosť bolo Fica," odpovedal dav
Na konci protestu sa znovu časť davu presunula pred brány Úradu vlády, kde odkladali k bráne svoje transparenty a vyzývali na predčasné voľby.
Vysoké čísla po celom Slovensku
Tisíce ľudí prišlo aj do ďalších asi tridsiatich miest po celom Slovensku, hoci vo viacerých z nich pršalo.
V Košiciach tak ľudia museli vymeniť transparenty za dáždniky. Organizátori zase pripravili pre ľudí teplý čaj a prečítali list emeritného biskupa Róberta Bezáka:
„Je to vzácna chvíľa, ktorú žijeme. Nedajme si vziať tento čas, keď znovu vnímame a cítime svoju slobodu,“ tvrdil v liste Bezák.

V Prešove odhadli organizátori účasť na 6-tisíc ľudí. Vystúpil tam aj šéfredaktor Prešovských novín Michal Frank.
„Aj keď bývalý v úvodzovkách premiér tvrdí, že tu na východe nie je nič, je tu taký Pavol Paška. Náš kolega, ktorý napísal článok o tom, ako berie výpalné, bol teraz odsúdený trestným rozkazom na 18 mesiacov s podmienkou,“ povedal Frank, na čo dav začal pískať.
V Žiline sa aj napriek dažďu zišlo asi sedem tisíc ľudí. Jedným z nich bol aj otec zavraždeného Daniela Tupého.
„Vravia, že treba nechať políciu pracovať. Preboha, len to nie. Keď nebude vymenené vedenie polície, nevyšetrí sa nič. Vzhľadom na to, čo vyšetril Janko Kuciak, budú stopy jeho vraždy zahladené,“ povedal Tupý.

Beata
Balogová
