BRATISLAVA. Ústav pamäti národa (ÚPN) žiada Generálnu prokuratúru (GP) SR, aby mu zo svojho archívu odovzdala celý dokumentačný materiál týkajúci sa Sviečkovej manifestácie v roku 1988.
Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval František Neupauer zo Sekcie vedeckého výskumu ÚPN.
Neprístupné materiály
Dôvodom je, že historikom doteraz ostávajú neprístupné niektoré dôležité materiály o tejto udalosti, vrátane vyšetrovacieho spisu vtedajšej Vojenskej obvodnej prokuratúry.
"Ide najmä o vyšetrovací spis Vojenskej obvodnej prokuratúry Bratislava z roku 1990," priblížil Neupauer.
Žiadosť zástupcovia ÚPN podali v stredu na GP. S touto iniciatívou sa historici obrátili na GP už pred niekoľkými rokmi, doteraz však prokuratúra nereagovala.

V pripojenom liste, pod ktorý sa podpísali slovenskí historici, žiadajú, aby celý dokumentačný materiál viažuci sa k Sviečkovej manifestácii, vrátane zvukových, obrazových a fotografických materiálov a nachádzajúci sa v správe alebo archívoch Generálnej prokuratúry SR bol odovzdaný do archívu ÚPN alebo Slovenského národného archívu (SNA) a tak bol sprístupnený historikom a bádateľom na vedecký výskum a prehĺbenie poznatkov o tejto dejinnej udalosti.
Neupauer v tejto súvislosti poukázal i na možné riziko skartovania týchto materiálov. "Predsa len, od udalosti ubehlo už 30 rokov, skartačná prax každého archívu je iná. Ak by však došlo k zničeniu týchto materiálov, dejiny by to vnímali ako ničenie dokumentov o vlastnej novodobej histórii."
Spis už študovali
Hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová uviedla, že vyšetrovací spis prokuratúry, ktorý sa týka udalostí Sviečkovej manifestácie z roku 1988 v Bratislave, už mali možnosť študovať historici Ústavu pamäti národa (ÚPN).
Predajňová uviedla, že ÚPN v polovici mája 2016 adresoval prokuratúre požiadavku o odtajnenie a sprístupnenie spisu týkajúceho sa vyšetrovania pamätného podujatia, na pôde GP tiež zástupcov ÚPN Ondreja Krajňáka a Františka Neupauera prijal námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky.
"Dňa 16. 8. 2016 bolo požiadavke ÚPN, s podmienkou dodržania zákona o ochrane osobných údajov, vyhovené," informovala hovorkyňa.
"Zástupcovia ÚPN dňa 3. 11. 2016 navštívili po súhlase GP SR Vojenský archív v Trnave a mali možnosť nahliadnuť do vyšetrovacieho spisu (vojenskej súčasti prokuratúry)," dodala.
Poukázala tiež na to, že od vzniku ÚPN v roku 2003 neeviduje GP okrem vyššie uvedenej požiadavky žiadne iné žiadosti o sprístupnenie alebo nazretie do vyšetrovacieho spisu.
"V stredu 21. marca 2018 bolo doručené podanie od zástupcu ÚPN F. Neupauera, ktorým sa bude GP SR zaoberať," uviedla pre TASR.