BRATISLAVA. Aktivisti z iniciatívy slovenských učiteľov a iniciatívy ŽIJEMVEDU.SK žiadajú prezidenta Andreja Kisku, aby nevymenoval ministerku školstva Martinu Lubyovú opätovne do funkcie.
"Po polroku pôsobenia Martiny Lubyovej v úlohe ministerky musíme konštatovať, že rezort školstva je zdemoralizovaný ešte viac a neistota o budúcnosti sa len prehĺbila," konštatujú aktivisti v otvorenom liste hlave štátu.
Lubyová podľa nich stratila svojím konaním a vyjadrovaním sa dôveru ešte skôr, ako by ju stihla získať.
Lubyovú už nechcú
Aktivisti uvádzajú päť dôvodov, prečo by sa Lubyová podľa nich nemala vrátiť do vedenia rezortu školstva, vedy, výskumu a športu.

Prvým je, že podľa nich zablokovala reformu Učiace sa Slovensko, čím opäť odďaľuje možnosť spustenia ozdravenia školstva.
"Niekoľkonásobne zavádzala verejnosť termínmi zverejnenia národného programu a pracovnými skupinami, o ktorých existencii môžeme len polemizovať," konštatujú.
Druhým dôvodom je, že svojím konaním kryje rozkrádanie v kauze eurofondov na vedu a výskum, v ktorej nevyvodila žiadnu personálnu zodpovednosť.
Nový zákon
Aktivistom tiež prekáža, že ministerka podľa nich pripravuje nový zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorý je v mnohých častiach proti nim.
"Návrh nezverejnila pedagogickej verejnosti, nevedie k nemu konštruktívnu diskusiu," uvádza sa v liste.
Štvrtým dôvodom je, že Lubyová zľahčuje problémy v školstve a vo vede, zavádza verejnosť tvrdeniami o fungujúcom systéme financovania výskumu a neefektívne nakladá s verejnými prostriedkami, keď zamestnáva externých pracovníkov za päť miliónov eur na prácu, za ktorú sú platení zamestnanci ministerstva.
Posledný z dôvodov na nevymenovanie je podľa aktivistov ten, že zrušila funkčnú inštitúciu na ministerstve školstva - Inštitút vzdelávacej politiky.
Kiska vymenuje novú vládu
Prezident Andrej Kiska vo štvrtok vymenuje Petra Pellegriniho za predsedu vlády a následne akceptuje jeho návrh kabinetu.
Ako dnes povedal, s návrhom však nie je na sto percent spokojný. Ako hlava štátu ale nechce prekročiť hranicu danú ústavou a ústavnými zvyklosťami.
Kiska takisto pripomenul, že Pellegrini mu priniesol dosť podpisov poslancov, ktorí vláde v parlamente prisľúbili vyjadriť dôveru.
Dôležitejšie však je, že táto vláda bude musieť zabojovať aj o dôveru verejnosti, čo bude v dnešnej napätej situácii ešte náročnejšie.
"Verím, že si túto zodpovednosť uvedomuje každý jeden budúci minister a každá jedna budúca ministerka. Ako prezident budem dbať na to, aby na túto zodpovednosť nemohli ani na chvíľu zabudnúť," povedal dnes Kiska