BRATISLAVA. Novovymenovaná vláda Petra Pellegriniho (Smer) schválila programové vyhlásenie.
Stotožnila sa pritom s programom doterajšej vlády Roberta Fica (Smer), ktorá skončila predčasne po vládnej kríze vyvolanej vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Dokument schválila vláda s pripomienkami.
Pellegrini: Potrebujeme pracovať
Ministri sa uzniesli, že budú plynule pokračovať v plnení programového vyhlásenia, ktoré schválila predošlá vláda 26. apríla 2016. Má sa tým zachovať kontinuita v napĺňaní programových cieľov dohodnutých koaličnými partnermi.
V úvode schváleného programového vyhlásenia zaujala vláda postoj k aktuálnej spoločenskej a politickej situácii a naznačila východiská.
Zadeklarovala verejnosti vôľu venovať pozornosť životnej realite ľudí a nie politickej polarizácii a rozdeľovaniu spoločnosti.
"Vláda, ktorá bola dnes prezidentom vymenovaná, spočíva presne na tých istých politických stranách, ktoré pred dvoma rokmi postavili programové vyhlásenie vlády, a my chceme toto programové vyhlásenie naplniť až do samotného konca,“ vysvetlil novinárom pri príchode na prvé rokovanie kabinetu premiér Pellegrini.

Požiadal verejnosť, aby rešpektovala, že dokument vyzerá rovnako ako programové vyhlásenie doterajšej vlády. V opačnom prípade by vláda podľa premiéra strácala čas jeho aktualizovaním o pasáže, ktoré sú už splnené alebo neaktuálne.
"My potrebujeme okamžite pracovať, tri týždne táto krajina bola mierne paralyzovaná," vysvetlil Pellegrini.
Jednou z prvých úloh nového premiéra bude zastupovať Slovensko na summite EÚ. Do Bruselu by mal premiér na svoj prvý summit odletieť vo štvrtok popoludní, zdrží sa tam do večera. V piatok bude Slovensko na vrcholnej schôdzke zastupovať český premiér v demisii Andrej Babiš.
Dôvera verejnosti
Prezident vo svojom príhovore po vymenovaní vlády povedal, že ako hlava štátu nedovolí, aby ministri a ministerky v novej vláde zabudli na získavanie dôvery verejnosti. Kabinet však môže počítať s jeho podporou pre všetky opatrenia, ktoré môžu obnoviť dôveru v štát.
Ministrom zároveň zablahoželal a poprial im veľa energie, síl, odhodlania, veľa síl pri službe verejnosti. V súčasnej napätej atmosfére to bude mimoriadne zložitá úloha, dodal Kiska.

Pripomenul, že od ohavnej vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uplynul mesiac, počas ktorého bolo povedaných veľa slov o stave našej spoločnosti, o dôvere v inštitúcie, ktorých úlohou je zabezpečiť spravodlivosť, o pevnosti základov, na ktorých stojí náš štát.
"Možno zaznelo až príliš veľa slov, ale bolo urobených príliš málo činov, aby sa atmosféra upokojila," povedal Kiska.
"Dnes sme pri menovaní nových členov preto, lebo boli zavraždení dvaja mladí ľudia," pokračoval prezident. Dodal, že na nedôveru v spoločnosti nemožno reagovať krikom, aroganciou či ignoráciou podozrení, že organizovaný zločin siaha na najvyššie miesta slovenskej politiky.
Prezident je preto rád, že s novým ministrom vnútra Tomášom Druckerom našiel zhodu na tom, že treba vymeniť vedenie polície.
Drucker sa chces policajným prezidentom Tiborom Gašparom stretnúť v čo najkratšom čase. Zopakoval, že sa najskôr oboznámi so situáciou, stretne sa s ľuďmi a až potom bude nejako konať.
Obnova stability
Vymenovanie nového kabinetu považuje premiér Pellegrini za jeden z významných krokov v obnove stability. V príhovore sa vrátil aj k vražde novinára a jeho.

Takéto ohavné činy sa podľa jeho slov na Slovensku nesmú diať. Jeho vláda ich odmieta a považuje ich za útok na slobodu slova.
Pellegrini sľubuje, že osobne, ako aj celá vláda a príslušné inštitúcie, urobia všetko pre to, aby bola dvojnásobná úkladná vražda vyšetrená a páchatelia potrestaní. Pellegrini verí, že aj opozícia, tak ako vládna väčšina, urobí kroky, ktoré by prispeli k stabilizovaniu a upokojeniu situácie na Slovensku.
"Urobíme všetko pre to, aby Slovenská republika bola úspešnou krajinou, aby Slovensko bolo dobrým miestom na život a aby to bola krajina, na ktorú budeme právom hrdí. Urobíme všetko pre to, aby sa tak stalo," vyhlásil nový premiér.
Viaceré zmeny
V porovnaní s odchádzajúcim kabinetom došlo okrem postu premiéra k zmene vo funkciách podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorú bude zastávať Richard Raši (Smer), ministrom vnútra bude Tomáš Drucker (nominant Smeru), zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru), kultúry Ľubica Laššáková (Smer) a spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).
Pellegrini nahradil na čele vlády Fica, Raši na poste vicepremiéra Pellegriniho, Drucker doterajšieho ministra Roberta Kaliňáka (Smer), Kalavská nastupuje za Druckera.
Gál nahradil ministerku Luciu Žitňanskú (Most-Híd) a Laššáková zasa Mareka Maďariča (Smer). Ten z funkcie odišiel po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Odoberajte podcast: Apple podcasty (iTunes) | Spotify | RSS | Podbean
Zvyšok zostáva
Na ostatných postoch zmeny nenastali. Ministrom financií zostáva Peter Kažimír (Smer), ktorý bude zároveň vicepremiérom.
Ministrom zahraničných vecí bude naďalej Miroslav Lajčák (nom. Smeru), ministrom hospodárstva Peter Žiga (Smer), šéfom rezortu práce Ján Richter (Smer).
Ministerstvo pôdohospodárstva povedie Gabriela Matečná (nom. SNS), obranu Peter Gajdoš (SNS) a školstvo Martina Lubyová (nom. SNS).
Šéfom rezortu dopravy zostáva Árpád Érsek (Most-Híd) a na čele ministerstva životného prostredia pokračuje László Sólymos (Most-Híd). Po novom má byť aj podpredsedom vlády.
Nová vláda predstúpi pred Národnú radu a požiada ju o dôveru v piatok. Schôdza sa má začať ráno o 9.00 h.
Kríza po Kuciakovej vražde
Výmenu vlády si vyžiadala vládna kríza, ktorá nastala po vražde novinára a jeho snúbenice a po ďalších okolnostiach vrátane informácií o údajných prepojeniach vládnych politikov na kalábrijskú mafiu, o čom písal Kuciak.

Po vražde vyšli do ulíc desaťtisíce ľudí žiadajúcich odchod Kaliňáka, následne aj Fica. V hre boli aj predčasné voľby, po ktorých volá opozícia, ale žiadal ich aj Most-Híd.
Vládna strana zmenila názor, keď Fico oznámil, že podá demisiu, čo vyústilo do rekonštrukcie vlády.
Prvý Pellegriniho návrh na zloženie vlády prezident Kiska odmietol, druhý prijal, hoci s ním nie je spokojný na sto percent.
Hlava štátu však zdôrazňuje, že vláde Petra Pellegriniho vyjadrila podporu väčšina poslancov a žiaden iný politik prezidenta o existencii inej parlamentnej väčšiny neinformoval. Prezident pripomína, že nová vláda musí získať dôveru parlamentu, ale aj verejnosti.

Beata
Balogová
