Béla Bugár sa postaral o najtragickejšie tri dni vo svojej kariére. Robert Fico ľudsky nezvládol svoj odchod z postu premiéra a pohneval si ešte viac ľudí ako v minulosti. Andrej Danko už zistil, že vzbúriť sa mu neoplatí, a tak všetko akceptoval. Tak hodnotí správanie sa koaličných lídrov komentátor týždenníka Trend Marián Leško. Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je podľa neho moment, keď ľudia prestali vláde tolerovať jej väzby s oligarchami a koalícia situáciu neodhadla.
Pred dvoma rokmi ste vraveli, že ak Kaliňákovi prejde kauza Bašternák, prejde mu aj vražda v priamom prenose. Pred pár dňami odstúpil pre vraždu novinára. Čo si o tom výroku myslíte dnes?
V rozhovore sa dočítate
- Či stále platí tvrdenie, že Kaliňák by prežil aj vraždu v priamom prenose
- Ako Smer napriek svojim skúsenostiam zle vyhodnotil situáciu
- Prečo Robert Fico psychicky nezvládol svoju demisiu
- Ako Leško hodnotí správanie sa prezidenta a jeho návrat z dovolenky
- Sklamanie z politikov Mosta-Hídu a tragické dni Bélu Bugára
- Čo bude teraz robiť Robert Fico a Robert Kaliňák
- Ako zvládla situáciu opozícia
- Akú šancu vo voľbách majú strany Spolu a Progresívne Slovensko
„Som rád, že som sa mýlil a pánu Kaliňákovi našťastie neprešla kauza dvojnásobnej vraždy. Na neprístojnosti na najvyšších poschodiach slovenskej politiky sme si zvykli.
Teší ma, že dvojnásobná vražda je niečo, čo je ešte schopné otriasť slovenskou spoločnosťou.
Takže slovenská spoločnosť, ktorá je v súčasnosti hlavným aktérom a dôvodom, prečo Robert Kaliňák odstúpil, má moju poklonu a vďačnosť.“
O čom táto vražda vypovedá?
„Sú ľudia, ktorí hovoria, že jedna vec je vládnutie a druhá vec je vražda a že to spolu nesúvisí. Ja si dovolím tvrdiť, že to spolu súvisí.
Pamätám si, že za Mečiara sa vyhadzovali autá do vzduchu, strieľali sa ľudia pred pizzeriami a nebola náhoda, že sa to deje.
Vládla tu taká atmosféra, že si ľudia z organizovaného zločinu boli istí, že si môžu dovoliť všetko.
Aj teraz si nejaká zločinecká skupina mohla povedať, že si môže dovoliť odstrániť novinára manifestačne. Ak by sa ho chceli potichu zbaviť, tak by ho mohli zavraždiť oveľa nenápadnejším spôsobom.
Napríklad ako Paľa Rýpala, ktorý zmizol bez stopy. Oni to teraz urobili tak, aby bolo každému jasné, že my vás môžeme zabiť hocikde sa nám zachce.
Nie je možné nevidieť súvislosť, že táto vražda vypovedá o stave v našej spoločnosti.“

V akom stave je naša spoločnosť?
„Okrem toho, že sme oligarchická demokracia, kde majú oligarchovia vplyv na veci, na ktoré by nemali mať, tak sme sa dostali do bodu, keď tu máme aj organizovaný zločin, ktorý sa ničoho nebojí. Toto nie je niečo, čo nesúvisí s vládou a vládnutím.
Ak by každý náznak trestného činu bol okamžite vyšetrovaný a každý prešľap pod represiou, tak si organizovaný zločin dobre rozmyslí, či pôjde do takého extrému, ako je vražda novinára.“
Prečo sme sa dostali do takéhoto stavu?