„Pán Messina, môj syn dnes nepríde do školy, lebo je chorý,“ oznámil riaditeľovi základnej školy hlas na druhej strane telefónu.
„S kým hovorím, prosím?“ zostal Richard Messina zaskočený. Radšej sa opýtal.
„Ja som môj otec,“ prezradil sa žiak. Najskôr chcel volať v mene otca, no chuť klamať mu dlho nevydržala. Vzdal to. Dnes do školy musí prísť.
Zážitok svojho kamaráta pripomínajúci príbehy stand-up komikov opísal psychológ Kang Lee počas prednášky na konferencii TEDx. Detské klamstvá skúma už viac ako dve desaťročia a jeho zistenia rozbíjajú akékoľvek ideály. Tvrdí totiž, že ak deti klamú, nemusí to byť vždy chyba.

„Keď zistíte, že vaše dvojročné dieťa hovorí svoje prvé báchorky, namiesto zdesenia by ste mali oslavovať,“ radil rodičom počas prednášky.
Inými slovami, zavádzanie je dobré pre mozog. Prezrádza, že dieťa sa vyvíja správnym smerom. Podvádzanie v útlom veku totiž nie je dôkazom nízkej morálky, ale vysokej inteligencie.
Vymýšľajú si od troch rokov
Dobrá výchova nie je o tom hovoriť pravdu, ale nahlas odmietnuť, ak ju niekto nehovorí. V prípade detí by ste však varovný prst zrejme dvíhali zbytočne.
„Deti od troch rokov majú živú predstavivosť a často do nej prenikajú ich osobné želania, ktoré vydávajú za pravdu. Ešte sa len učia rozlišovať medzi skutočnosťou a vlastnými predstavami,“ hovorí detská psychologička Eva Gajdošová.