SME
Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Zmeny vo vláde nepomohli, do ulíc opäť vyšli tisíce ľudí (minúta po minúte)

V zhromaždeniach za slušnosť pokračovali aj Slováci v Paríži, Sydney či v Brne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie sme sledovali minútu po minúte:

20:10 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:05 Policajti zadržali na Zámockej ulici v Bratislave 46-ročného muža, ktorý mal pri sebe počas protestu strelnú zbraň. Zásah sa udial až po oficiálnom ukončení ohláseného tichého pochodu.

"Muž, ktorý mal zbraň v legálnej držbe bol hliadkou Policajného zboru predvedený a eskortovaný na príslušný útvar," povedal bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

Prečítajte si tiež: Namiesto písania diplomovky robí protesty. Študenta mrazí z toho, čo sa u nás deje Čítajte 

20:00 Organizátor protestov v Nitre Marek Hattas zhrnul požiadavky ľudí do dvoch bodov – nezávislé vyšetrenie vrážd a dôveryhodná vládu.

Nitrianski aktivisti politikom odkázali, že ich kroky pozorne sledujú a podľa nich sa budú ďalej rozhodovať.

19:55 Ľudia žiadali predčasné voľby aj v Ružomberku. Na pódiu sa vystriedali zástupcovia kultúry, školstva, mediálnej obce. Ján Benčík, známy bloger a aktivista zanechal už bývalému premiérovi odkaz.

SkryťVypnúť reklamu

„Sme tu preto, aby sme Ficovi ukázali, že nemal pravdu, keď prezidentovi pri podávaní demisie tvrdil, že nikam neodchádza. Fico sa už nikdy slovenským premiérom nestane.“

19:52 Nespokojní ľudia z hornej Nitry sa opäť zišli na prievidzskom Námestí slobody. Protestovať prišlo viac ako päťsto ľudí.

19:44 Zhromaždenia za slušnosť pokračovali okrem Slovenska aj vo viacerých zahraničných mestách. Ľudia vyšli do ulíc v Paríži, Zürichu, Sydney, Brne, Linzi, Helsinkách, kalifornskom Palo Alto, Los Angeles, či v austrálskom Sydney.

19:26 Protest v Martine končil rozdaním bielych tulipánov. Martinským námestím sa opäť niesli emócie, potlesk i súhlasné výkriky s rečníkmi.

19:24 Približne 1 500 ľudí sa zišlo na zhromaždení Za slušné Slovensko na Námestí slobody v Banskej Bystrici. Viacerí rečníci označili novovymenovanú vládu za bábkovú, ktorú budú naďalej z pozadia riadiť Fico s Kaliňákom.

SkryťVypnúť reklamu

19:10 Tichý pochod Za slušné Slovensko sa v Trnave zaobišiel bez incidentov a provokácií. Na Trojičnom námestí sa zišlo približne päťsto ľudí, ktorí sa po úvodnom slove herca trnavského divadla Tomáša Vravníka spoločne presunuli po Hlavnej ulici k Pamätníku nespravodlivo prenasledovaných.

19:00 Zhromaždenie v Košiciach sa pomaly končí, dav sa trochu, hlavne pre chladné počasie, preriedil. Organizátori prečítali list policajta, ktorý vyjadril nádej, že aj na Slovensku sa raz bude vyšetrovať slobodne. Ubezpečil, že policajti chcú svoju prácu vykonávať bez rôznych tlakov.

18:55 Na proteste farmárov mal hlavné slovo poľnohospodár Marián Mičko z obce Tibava v Sobranskom okrese. Upozornil na to, čo sa na východe Slovenska deje a pred čím kompetentní dlhé roky zakrývali oči. Poukázal na ľudí, ktorí majú krytie zhora. Námestím sa ozýva "Do basy".

SkryťVypnúť reklamu

18:51 Trenčania za slušné Slovensko sa stretli na Štúrovom námestí. "Ani my nikam neodchádzame, už nebudeme ticho. Doba "našich ľudí" sa skončila," odkázali politikom.

18:50 Aj pred Divadlom B. S. Timravy v Lučenci sa opäť stretli ľudia, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť ich krajiny. Účastníkov zhromaždenia bolo menej, ako obyčajne. Transparenty nahradili sviečky.

18:46 Stovky ľudí sa spred parlamentu rozišli. Aj počas odchodu však ešte kričali "vrátime sa" a "predčasné voľby." Podľa polície žiadne konflikty medzi ľuďmi neboli.

18:39 Na záverečné zhromaždenie Za slušné Slovensko v Nových Zámkoch prišlo asi sto ľudí. Minútou ticha si uctili pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

SkryťVypnúť reklamu

18:21 V Michalovciach protestujú aj farmári zo Zemplína proti rozkrádaniu pôdy.

Trápia ich politické podvody na dotáciách, vyhrážky, nezáujem polície i médií. Sloganom farmárov je “Vráťte nám našu zem.” Akcia je namierená proti Rodovcom, Vadalovcom a slovenskej mafii. Koná sa nezávisle od zhromaždenia Za slušne Slovensko.

Do Košíc prišlo podľa odhadov protestovať 5 000 účastníkov.

18:18 V Považskej Bystrici vyšli ľudia tiež do ulíc.

Z centra sa k domu kultúry ťahal dlhý zástup. Ľudia mali v rukách kvety s čiernou stužkou. V sprievode bolo asi štyristo ľudí, ďalší stále pribúdajú.

18:14 Rozruch v Bratislave spôsobilo záchranárske auto, ktoré prišlo k parlamentu so zapnutou sirénou. Ľudia skandujú "chránite vrahov", tlieskajú a rozchádzajú sa.

SkryťVypnúť reklamu

18:07 Aj v dánskom Aalborgu sa slovenskí študenti postavili za slušné Slovensko.

"Záleží nám na tom, ako naša krajina vyzerá. Nová vláda nás musí počuť a podniknúť kroky na to, aby bola poprava dvoch ľudí vyšetrená. Začať môže vyvodením zodpovednosti voči osobe policajného prezidenta."

Študenti prečítali vyhlásenia organizátorov z Bratislavy, Mareka Vagoviča, arcibiskupa Forgáča a Martina Mojžiša.

18:02 Demonštranti pred parlamentom začali spievať štátnu hymnu. Po nej opäť pískali a skandovali "Ešte prídeme." Schody pred parlamentom sú obsadené policajtmi.

17:58 Trolejbusy, ktoré majú trasu okolo parlamentu, pre dav demonštrantov nepremávali. V týchto chvíľach je už premávka obnovená.

17:56 Pred Úradom vlády je pokoj. Zopár ľudí páli sviečky pred vchodom a asi desiatka len tak postáva. Rovnaký počet je aj policajtov, ktorí sa vo dvojiciach prechádzajú.

SkryťVypnúť reklamu

17:40 Pred parlamentom sa napriek pokynu organizátorov zhromaždili približne 1500 ľudí. Ľudia pískajú a skandujú heslá ako "Gašpar dole", "Túto vládu nechceme", "Hanba" či "Do basy".

17:34 V Humennom sa protestné zhromaždenie začína až o pol šiestej. Pred Dom kultúry sa pomaličky schádzajú ľudia. Zatiaľ je ich málo, aj pod dojmom, že pochod v Bratislave bol zrušený.

Organizátori vyzvali všetkých, aby prišli, že ešte nič nie stratené, vyriešené a účasť každého angažovaného občana je dôležitá.

V Spišskej Novej Vsi pred Redutou sa zišlo menej ľudí ako minule, približne 700. Organizátori najskôr prečítali spoločné vyhlásenie, ktoré sa číta v každom meste, kde sa konajú protesty. Oznámili v ňom založenie občianskej platformy Za slušné Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

17:23 Pochod sa v Michalovciach začal. Na úvod požiadali organizátori o pokojný priebeh, v zmysle hesla Sme slušní ľudia, ktorí chcú slušne Slovensko. Minútou ticha si uctili zavraždeného novinára a jeho snúbenicu.

Slovo má Katka Koščová: "Chodíme tu, aby sme slušne a dôrazne dokázali našej vláde, že si z nás nemôže robiť srandu. Všetci ľudia na protestoch slušným spôsobom žiadajú zmenu a výmena figúrok vo vláde nestačí. Má zmysel žiadať viac."

17:17 "Koalícia skazy. Vraždia, kradnú, vládnu", aj takéto transparenty držia ľudia v Košiciach. Organizátori priznávajú, že v porovnaní s minulým týždňom prišlo menej ľudí. Sú však odhodlaní vydržať. Ľudia stále prichádzajú, zatiaľ prišli asi tri tisícky.

17:14 Študenti ukončujú pochod a prosia ľudí, aby sa v pokoji rozišli. "Voľby, voľby," kričia ľudia. Mnohí sa rozchádzajú.

SkryťVypnúť reklamu

Časť ľudí sa odklonila, kráča smerom hore Námestím SNP a kríčí: "Chceme voľby."

17:12 Študenti v Bratislave sa prihovárajú ľuďom. Ďakujú organizátorom protestov Za slušné Slovensko a zapaľujú sviečky za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Ľudia im tlieskajú. Ďalej študenti sami spievajú hymnu a ľudia sa k nim pridávajú.

17:11 V Michalovciach sa pochod začne o pár minút neskôr. Námestie sa pomaly zapĺňa ľuďmi. Na úvod zhromaždenia Za slušné Slovensko zaznie slovenská hymna v podaní speváčky Katky Koščovej.

17:07 Ľudia na Námestí SNP tlieskajú. V dave je aj niekoľko hercov, napríklad Richard Stanke, ktorý sa ľuďom prihováral na proteste minulý týždeň.

16:58 Aj na prešovskom či popradskom námestí sa už postupne schádzajú ľudia. Zatiaľ sa ešte nevie, či v Prešove budú protesty pokračovať aj počas nasledujúcich týždňov. Organizátori zvažujú ďalší postup.

SkryťVypnúť reklamu

16:47 Tichý pochod v Bratislave sa pomaly začína. Vpredu držia vysokoškoláci čierny transparent s bielym nápisom Nie je nám to jedno. Pod nápisom je zoznam univerzít.

Niekoľko stoviek ľudí čaká prichádzajúci dav už na Námestí SNP.

Prečítajte si tiež: Minúta po minúte: Protesty na východe pokračujú. Zmeny nestačia, tvrdia organizátori Čítajte 

16:46 Pred Dolnou bránou v Košiciach, kde je naplánovaný protest, sa zatiaľ nachádza niekoľko desiatok ľudí a takmer rovnaký počet príslušníkov štátnej a mestskej polície.

Na námestí znie pieseň Marty Kubišovej Modlitba pro Martu, zopár mladých ľudí bubnuje. Na balkóne vedeckej knižnice rozprestierajú transparent Nezabudneme.

Podľa jedného z organizátorov protestov Igora Kupca nepôjde o posledný protest v Košiciach. Tvrdí, že protesty sa nechystajú zabaliť, aj keď počas veľkonočných sviatkov ho organizovať nebudú. „Potom pokračujeme, nie sme spokojní,“ tvrdia organizátori, ktorí pred dnešným protestom po meste rozdistribuovali letáky s pozvánkou na zhromaždenie.

SkryťVypnúť reklamu

16:20 Na Šafárikovo námestie v Bratislave sa pomaly schádzajú ľudia. Môže ich byť viac ako tisíc. Tichý pochod organizujú vysokoškoláci, ktorí dnes nahradili organizátorov protestov Za slušné Slovensko.

Niektorí ľudia si priniesli transparenty napriek tomu, že organizátori vyzývali, že si majú priniesť len sviečky.

16:10 Za slušné Slovensko budú protestovať aj v Banskej Štiavnici. Miestni pritom v minulých týždňoch smerovali za pochodmi do Bratislavy či do krajskej Banskej Bystrice.

Na Námestí sv. Trojice v centre historického mesta sviečky za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zapálila len skupinka ľudí. Hoci usporiadateľov oznámenie o zrušení zhromaždenia v hlavnom meste zaskočilo, rozhodli sa, že v meste UNESCO sa predsa stretnú, aby vyjadrili svoj názor.

SkryťVypnúť reklamu

Protestovať ľudia plánujú aj v Žiari nad Hronom.

Prečítajte si tiež: Odznaky na pochod vyrábali hodiny, na námestí ich rozdali za pár minút Čítajte 

16:08 Odznaky, ktoré ľudia nosia počas pochodov Postavme sa za slušné Slovensko, sa stali symbolom ľudí, ktorí sa na nich zúčastnili.

Heslá ako „Som za slušné Slovensko“, „Kultúrne za slušné Slovensko“, alebo „All for Jan“ si pripli na hruď tisícky ľudí. V Žiline sa rozhodli na túto skutočnosť reagovať a začali odznaky sami vyrábať.

Pár dobrovoľníkov sa stretlo v priestoroch kníhkupectva a počas prvých dvoch pochodov vyrobili viac ako 1500 odznakov.

16:04 Lucia Nicholsonová prerušila rokovanie, poslanci budú pokračovať v pondelok.

15:57 Rajtár svoje vystúpenie uzavrel s tým, že táto vláda v aktuálnom zložení nebude mať dlhé trvanie.

15:53 Mimoparlamentná Strana maďarskej komunity navrhuje ostatným opozičným stranám pravidelné konzultácie formou okrúhleho stola.

SkryťVypnúť reklamu

Mali by zjednotiť stanoviská a postup opozície v spoločenskej situácii, ktorá nastala po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Na tlačovej konferencii v sídle strany to v piatok uviedol jej predseda József Menyhárt. SMK tiež žiada odstúpenie policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktoré je nevyhnutné pre objektívne vyšetrenie vraždy dvoch mladých ľudí, a tiež vytvorenie nezávislého parlamentného výboru na kontrolu tohto vyšetrovania.

15:41 Ďalším rečníkom v pléne je Jozef Rajtár z SaS. Vyzýva ľudí, aby dnes šli vyjadriť svoju nespokojnosť na protesty, ktoré sa konajú vo viacerých mestách.

Rajtár sa pýta Pellegriniho na to, kto v skutočnosti bude riadiť vládu, či on, alebo Robert Fico. Pellegrini odvetil, že to bude on a nie Fico.

Druckera sa zase pýta, prečo po Kaliňákovi, ktorého Fico označil za najlepšieho ministra, musí ísť na ministro vnútra práve krízový manažér. Tiež by chcel od neho počuť jasný postoj ku kauze Bašternák.

SkryťVypnúť reklamu

15:17 Národná rada opäť funguje v normálnom režime. Hasiči potvrdili, že biela látka, ktorú aktivista v piatok popoludní vysypal pred hlavný vstup, nie je nebezpečná.

15:10 Turiec sa znova zíde na akcií Postavme sa za slušné Slovensko, ktoré sa bude konať tiež na Divadelnom námestí o 17 hodine.

15:07 "Teraz asi budem musieť dať na Kapitána trestné oznámenie, že mi Kapitán svojim konaním zabránil slobodnému výkonu môjho mandátu," reagoval Igor Matovič na Facebooku na adresu Danka po tom, čo ho vylúčil z rokovacej miestnosti.

15:02 Borisa Kollára vystriedal Marian Kotleba z extrémistickej ĽSNS. Začal tým, že aktuálna situácia vyústila do rezignácie "velikána slovenskej politiky". Ním je podľa neho Robert Fico.

SkryťVypnúť reklamu

14:46 V rozprave vystupuje Boris Kollár z hnutia Sme rodina. Kollár okrem iného povedal, že on sa neženie za žiadnym ministerským postom a do nijakého nechce ísť, ani keby bol v nejakej budúcej koalícii. "Tu nejde o baženie po nejakých ministerských postoch. Z tohto miesta prehlasujem, že ja do exekutívy nepôjdem, netrasiem sa za žiadnym ministerským postom," povedal.

Má tiež pochybnosti v súvislosti s rozhodnutím organizátorov pochodov Za Slušné Slovensko. Stretnú sa s pánom prezidentom a potom odvolajú protest, diví sa Kollár.

Napriek tomu, že v programovom vyhlásení vlády sú aj veci, za ktoré by bol ochotný hlasovať, programové vyhlásenie vlády Kollár nepodporí.

14:31 Kým demokracia vo viacerých susedných krajinách trpí, Slovensko môže byť pre mnohých povzbudením.

Prečítajte si tiež: New York Times: Slováci ukázali, ako poraziť extrémizmus Čítajte 

Protesty Za slušné Slovensko chváli vo svojom úvodníku americký denník New York Times. Mladí ľudia sa podľa denníka postavili proti arogancii moci a aby hájili hodnoty, za ktoré bojovali ich rodičia počas Nežnej revolúcie.

Prečítajte si, čo o protestoch na Slovensku píšu zahraničné médiá a ako obstáli v porovnaní s inými protestmi v stredoeurópskom regióne.

14:25 Z vyhlásenia vlády, ste spravili jednu obrovskú frašku, adresovala úvod svojho prejavu kritiku vláde poslankyňa za SaS Jana Kiššová.

14:16 Andrej Danko prerušil schôdzu do 14:20, Igora Matoviča vykázal zo sály. Odôvodnil to porušením rokovacieho poriadku, Matovič tiež útočil na Bugára. Nadával mu do podvodníkov a vraj okradol svoju vzdialenú rodinu. Bugár mu oponoval označením "klamár".

14:03 Andrej Danko upozornil Matoviča po jeho vystúpení, že "vizuál vytiahol naposledy". Pohrozil mu prerušením schôdze.

13:40 "Nech si Andrej Danko robí teraz čo chce," povedal Matovič a vytiahol fotografiu zavraždeného Kuciaka a jeho snúbenice. Hovorí, že nech mu dá aj Danko pokutu, ale vizuálnu pomôcku použil ako "zrkadlo" novej vlády.

Obmedzenie vizuálnych pomôcok či časového limitu vystupujúcich počas rozpravy je výsledkom úprav rokovacieho poriadku, ktoré presadil Andrej Danko z SNS.

Okrem iného uviedol, že mu viacerí policajti hovorili o niekoľkých desiatkach nezvestných ľudí, ktorí boli prepojení na firmy blízke Smeru.

13:36 Rozhodnutie prezidenta berieme na vedomie, hovorí Matovič, ale z úcty k zavraždeným jej dôveru vysloviť nemôžeme. Doplnil, že koalícia zahrala len bábkové divadlo, kde Fico len dosadil Pellegriniho a Kaliňák zas Druckera.

13:33 Nicholsonovú pri mikrofóne vystriedal Igor Matovič z OĽaNO. V úvode vytkol, že budúci ministri nesedia počas rozpravy na svojom mieste.

13:31 V ďalšom svojom bloku Nicholsonová hovorí, prečo nie je spokojná s výmenou Kaliňáka za Druckera. Hovorí, že v prípady, ako trebárs Bašternák, vyšetrovali "posluhovači". O Druckerovi hovorí, že ako človek zvonka ministerstvu vnútra nebude môcť rozumieť. Akokoľvek schopný krízový manažér je, hovorí Nicholsonová, stále je nominantom Smeru. Chcela by sa opýtať Druckera, ako bude riešiť kauzu Gorila, či prípady, ktoré sa dotýkajú osoby Kaliňáka.

Kritizuje aj sporné rozhodnutia prokuratúry.

Nicholsonovej nakoniec vypršal limit, s faktickou poznámkou sa nik neprihlásil. Glváč na to poznamenal: "Ani sa nečudujem."

13:17 Po výpočte zlyhaní Richtera začala Nicholsonová z SaS upozorňovať na rôzne pochybenia ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej.

13:12 Slova v parlamente sa ujala Lucia Nicholsonová. Príhovor začal kritikou ministra Richtera. Okrem iného spomína Richterove zlyhanie v kauze Čistý deň, podľa jej slov tiež nezvládol jasličkový zákon.

13:09 Pred hlavným vchodom budovy parlamentu jeden z aktivistov vysypal bielu látku neznámeho pôvodu. Vchod do parlamentu polícia uzavrela, na mieste sú aj hasiči v modrých ochranných oblekoch. Bielu látku postupne zbierajú zo zeme. Zatiaľ nie je jasné, kedy by sa parlament mohol znova otvoriť. Vstup do objektu Národnej rady SR je dočasne možný cez ubytovaciu časť.

13:06 Béla Bugár po prestávke otvoril rozpravu. Pripomenul, že dnes parlament rokuje do 16:00 a v pondelok od 9:00, kedy by malo dôjsť k samotnému hlasovaniu o dôvere.

12:31 Ako prvé pochodovalo Za slušné Slovensko austrálske Sydney.

12:16 Košice si uctia pamiatku Jána Kuciaka a jeho snúbenice koncertom. V nedeľu prídu aj David Koller, Michael Kocáb, či Bez ladu a skladu.

Prečítajte si tiež: Exposlanec Sidor rozbiehal s Vadalom podnikanie v Chorvátsku Čítajte 

12:00 Taliansky podnikateľ Antonino Vadala s prepojením na 'Ndranghetu má ďalšie väzby na vládne strany. V minulosti totiž založil v Chorvátsku firmu spoločne s bývalým poslancom parlamentu za Most-Híd Igorom Sidorom.

11:50 Do rozpravy sa písomne prihlásilo až 39 poslancov. V zozname nie je žiaden koaličný poslanec.

Podľa rokovacieho poriadku písomne prihlásený člen snemovne môže rečniť maximálne 20 minút, ak je prihlásený za klub, tak pol hodiny. Po ich vystúpeniach bude ešte možné prihlásiť sa ústne.

Plénum bude rokovať do 16. hodiny, takže je zrejmé, že hlasovanie o dôvere Pellegriniho vláde príde na rad až na budúci týždeň.

11:40 Liberálna demokracia potrebuje v parlamentnom ľudskoprávnom výbore zabojovať. Tvrdí to poslankyňa Žitňanská.

Exminiterka si vybrala prácu v ľudskoprávnom výbore, hoci v minulosti pôsobila v ústavnoprávnom. Zopakovala, že hlasovať v snemovni mieni podľa toho, či s návrhom bude súhlasiť.

Na otázky o podpore novej vlády opakovane uviedla, že keď Pellegriniho vláde dal šancu prezident Kiska, ona nemá dôvod v tejto chvíli jej ju nedať.

11:28 Poslanecký klub Mosta-Híd má nového predsedu. Stal sa ním Tibor Bastrnák. Nahradí tak Gábora Gála, ktorý z parlamentu odišiel do ministerského kresla.

11:24 Dôležité je to teraz ustáť, hovorí Timotej Lauko, organizátor pochodu študentov v Bratislave.

Vo štvrtok organizátori zrušili ohlásený protest Za slušné Slovensko. Z pochodu študentov sa tak stala hlavná akcia, ku ktorej sa chystá pridať aj množstvo neštudentov, ktorí mali v pláne ísť na pôvodný protest.

11:17 Zmena výberu policajného prezidenta a odlúčenie policajnej inšpekcie od ministerstva vnútra by sa malo prijať v zrýchlenom režime. Myslí si to nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, ktorý to navrhne v pléne k programovému vyhláseniu novej vlády. Exministerka Žitňanská je proti.

Prečítajte si tiež: Maďarič očakáva od vlády dôveryhodnosť, žiada nezávislosť RTVS Čítajte 

11:06 Exminister kultúry a poslanec Marek Maďarič plánuje podporiť novú vládu. Mrzí ho však, že vládny kabinet neupravil v niektorých častiach Programové vyhlásenie vlády.

10:23 Danko prerušil rokovanie, poslanci zvolali zasadnutie jednotlivých výborov. Schôdza bude pokračovať po obede o 13:00 hod.

10:20 Pellegrini sa na záver svojho vystúpenia obrátil aj na novinárov. Povedal, že si vždy bude vážiť slobodu prejavu aj prácu investigatívnych novinárov.

"A musíme si zvyknúť asi aj na to, že niektorí budú dva dni vyšetrovať aj niečo takéto," povedal so špáradlom v ruke.

10:19 Pellegrini tiež odmietol názory, že Slovensko je čiernou dierou v Európe.

"Nie je na tom nič pravdivé. Slovensko je úspešný príbeh. Naprávanie vytvoreného negatívneho obrazu o Slovensku bude aj mojou prioritou. Slovensko je demokratickou, úspešnou a modernou krajinou a nová vláda je zárukou jasnej proeurópskej orientácie. Je nešťastné, ak opozícia v túžbe po moci spôsobuje nedozerné škody na medzinárodnom poli," konštatoval.

Prečítajte si tiež: Pellegrini nepotrebuje sto dní, chce nadviazať na Ficovu prácu Čítajte 

10:16 Koaliční poslanci, najmä tí zo Smeru, sa snažia občas podporiť Pellegriniho pri prejave potleskom. Od nejakých búrlivých ovácií to však má ďaleko. Pellegrini sa poďakoval expremiérovi Ficovi aj odchádzajúcim ministrom. "Robert Fico zanechal v slovenskej politike stopu, ako nikto iný pred ním," hovorí.

Poďakoval sa aj prezidentovi Kiskovi za to, že nepodľahol tlakom a napokon vymenoval jeho vládu.

10:23 Premiér pripomenul, že vražda novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej rozpútala medzi ľuďmi nevídané emócie a pretavila sa aj do politickej krízy.

"Smrť zasiahla nás všetkých. Vzhľadom na profesiu mladého žurnalistu som tento čin vnímal ako útok na demokratické piliere štátu a na slobodu prejavu," uviedol s tým, že nám tu zostala povinnosť vraždu vyšetriť a potrestať vinníkov.

10:08 Pellegrini hovorí, že jeho vláda je pripravená okamžite pracovať, tradičných 100 dní pre nových ministrov nežiada. Hovorí tiež aj o piatkových protestoch. Opakuje, že si váži, že prejav ľudí na námestiach bol slušný.

10:06 Peter Pellegrini predstúpil pred plénum, žiada ho o dôveru pre svoju vládu . Na získanie dôvery potrebuje aspoň 76 hlasov od poslancov, podporu novému kabinetu vopred avizovalo 79 členov snemovne. Najväčšie opozičné strany SaS a OĽaNO sa nepridajú, lebo Pellegriniho vláde neveria.

Vládny program je takmer totožný s tým, ktorý prijala Ficova vláda ešte v roku 2016.

9:57 V tajnom hlasovaní zvolili poslanci za predsedu mandátovo-imunitnému výboru Juraja Blanára. Predsedníčkou zahraničného výboru bude zasa Katarína Cséfalvayová z klubu Mosta-Híd.

9:38 Expremiér Fico bude ako poslanec parlamentu členom výboru pre hospodárske záležitosti. Bývalý minister vnútra Kaliňák bude pracovať ako člen ústavnoprávneho výboru.

9:20 Na úvod schôdze zložili poslanecký sľub náhradníci Mária Janíková zo Smeru a László Balódi z Mostu-Híd, ktorí nastúpili za nových členov vlády Richarda Rašiho a Gábora Gála.

09:11 Zákonodarcovia schválili program schôdze, Igor Matovič navrhoval, aby úrad vlády predložil národnej rade
správu o tom, kedy bol úrad vlády informovaný SIS o nebezpečenstve pôsobenia talianskej mafie na východnom Slovensku.

"Pevne verím, že poslanec Robert Fico môj návrh podporí," dodal Matovič. Za návrh hlasovalo zo 138 poslancov 63, návrh tak poslanci neschválili.

9:04 Predseda parlamentu Andrej Danko otvoril 30. schôdzu pléna, ktorej hlavným bodom je rokovanie o programovom vyhlásení vlády a s tým spojená žiadosť jeho kabinetu o dôveru poslancov.

8:10 Na programe schôdze je Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky a žiadosť vlády o vyslovenie dôvery.

Rovnako sa budú poslanci zaoberať informáciou Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o nastúpení náhradníkov na zaniknutý mandát poslanca a neuplatňované mandáty poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Noví poslanci zložia poslanecký sľub.

Kde všade budú v piatok protesty. Kde všade budú v piatok protesty. (zdroj: SME/MM)

8:00 Ľudia v mestách na Slovensku aj v zahraničí sa opäť chystajú do ulíc, aby si pýtali lepšie Slovensko. V Bratislave si na tichej demonštrácii uctia pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Prečítajte si tiež: Mikloško: Zrušiť protest bolo správne. Dosiahlo sa viac, než sa nám snívalo Čítajte 

V hlavnom meste sa malo konať aj zhromaždenie Za slušné Slovensko, jeho organizátori ho však zrušili, zdôvodnili to vymenovaním novej vlády.

Napriek tomu sa ľudia chystajú do ulíc. Zísť by sa mali napríklad na námestiach v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Nitre a Prešove.

Demonštrovať mienia aj Slováci v Brne, Paríži či Zürichu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 30 678
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 141
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 209
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 305
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 947
 6. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 4 220
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 098
 8. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 3 434
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aktuálnym bestsellerom sú testy na sexuálne prenosné ochorenia, hovorí Ľubomír Gallik z Unilabs Slovensko.


2 h
Ilustračné foto

Slovensko môže byť nápomocné pri dodávkach 155- aj 152-milimetrovej munície.


TASR 9 h
Spravodajský kvíz denníka SME.

Do kvízu sme vybrali správy z posledných dní.


a 1 ďalší 10 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


10 h
SkryťZatvoriť reklamu